Náš web 16. října 2020 publikoval článek „Přehled dezinformačních webů, projektů a lidí šířících dezinformace o aktuální pandemii“.

Mezi jinými byl zmíněn i web Ondřeje Neffa Neviditelný pes: Neviditelný pes – Vydavatelem je Ondřej Neff. V rozsáhlém spektru názorů lze nalézt i články autorů šířících konspirační teorie a články popírající vědecká fakta o změnách klimatu.“

Ondřej Neff zareagoval 19. října v článku „ANO na sestupu“ touto pasáží

Server Manipulátoři lže
Říká se tomu nomen omen. Server Manipulátoři zveřejnil lživou informaci – zařadil Neviditelného psa v přehledu dezinformačních webů, projektů a lidí šířících dezinformace o aktuální pandemii, podepsán Jan Cemper, zveřejněno 16. října.
Od samého začátku podporuji všechna rozumná vládní opatření a jednoznačně a absolutně odmítám covidové nesmysly, hoaxy, ale i rýmičkářské zlehčování věci. Zařazení Neviditelného psa do sousedství nějakého Aeronetu nebo Protiproudu pokládám za nehoráznost, budící pochybnosti o soudném rozumu pana Cempera a jeho manipulátorů.
Podal jsem redakci stížnost a čekám minimální akt slušnosti, odstranění mého listu ze seznamu a veřejnou omluvu.

S Ondřejem Neffem polemizoval RNDr. Vladimír Wagner, jeden z přispěvatelů Neviditelného psa v článku POLEMIKA: Neviditelný pes a dezinformace o epidemii. Kritiku ze strany našeho serveru označil jako oprávněnou.

Ondřej Neff Wagnerovi odpověděl v příspěvku  POLEMIKA: Neviditelný pes a dezinformace o epidemii“.

Citujeme celý text:

Kolega Vladimír Wagner přišel na to, že server Manipulátoři oprávněně zařadil Neviditelného psa do seznamu webů, které šíří dezinformaci o aktuální pandemii. Dovozuje to z faktu, že na NP vyšly články Ladislava Jakla, Petra Štěpánka i Tomáše Guttmana, vesměs zpochybňující vládní opatření proti pandemii. To je jistě pravda, tyto články vyšly, v tomto ohledu trefil Vladimír Wagner do černého. Ale ouha, kulka ho zároveň trefila do kolena. Trefil se v tom, že jde o názorové články, opakuji, aby to pochopil i pan Cemper, šéf Manipulátorů: jde o názorové, koncepční články, autoři si myslí něco jiného než kormidelníci naší vlády. Řešili by problém jinak, než vláda. Jak je to se zásahem kolena Vladimíra Wagnera?
Zmíněný server – jindy tak důkladný Vladimír Wagner tuto dosti podstatnou věc zamlčel – totiž o NP napsal toto, opravdu jen toto, takto stručné bylo zařazení pětadvacet let respektovaného webového deníku do souvislosti s produkty typu Aeronet nebo Sputnik: V rozsáhlém spektru názorů lze nalézt i články autorů šířících konspirační teorie a články popírající vědecká fakta o změnách klimatu. Nuže, sám Vladimír Wagner napsal do Neviditelného psa spoustu článků, které nejspíš Manipulátoři pokládají za články popírající vědecká fakta o změnách klimatu. Budu citovat jen z těch loňských: Nejspíš úplná degradace hnutí za klima v Česku, Mé prosby k studentům před dalšími „stávkami za klima“, Věda vs. aktivismus, Představy zelených aktivistů o uhelné komisi, Proč začali zelení aktivisté lámat Gretu Thurnbergovou? nebo Omyly environmentalistů.
Vyzývám pana Wagnera, ať se obrátí na šéfredaktora Manipulátorů pana Cempera, zda pokládá tyto články za popíračské. Já myslím, že je pokládá, leda že se na to pan Cemper dívá jinak. Snad Vladimíru Wagnerovi na dotaz odpoví. Na můj slušný mail neslušně neodpověděl.
Shrnu: k Aeronetu, Protiproudu a podobným produktům pan Cemper zařadil Neviditelného psa, protože se mu nelíbí názory některých autorů. Osočil ho ze šíření hoaxů a konspiračních teorií.
Kolem korony jich je hodně, jsou to pitomosti typu, že Bill Gates nechává lidem při šťourání v nose pod záminkou testu vkládat manipulační čip. Blbostí je kolem korony taky spousta, toho typu jako že pán spadl ze střechy a zabil se a byl pozitivně testovaný, a proto ho zařadili do statistiky koronaúmrtí. Ať tedy pan Vladimír Wagner nebo pan Cemper najde v jakémkoli článku jmenovaných autorů podobnou pitomost, a pak uznám, ano, chybovali jsme, zveřejnili jsme kravinu. Já nic takového nečetl a ani můj kolega Jiří Wagner (neplést s Vladimírem) si na nic takového nepamatuje.
Články jmenovaných autorů mají společného to, že zpochybňují účelnost a oprávněnost vládních zásahů. Nejsou v tom sami. Diskusi už na jaře otevřel ekonom Mojmír Hampl. Nastolil otázku, zdali opatření nepřinesou větší škody ekonomické a pak přeneseně i zdravotní, než epidemie sama. Je to závažná otázka, diskutovaná na široké platformě. Není to specialita Neviditelného psa, diskuse je otevřená v širokém spektru médií, Českou televizí a rozhlasem počínaje, soukromými blogy konče. Ptám se Vladimíra Wagnera, muže erudovaného a analytického myšlení schopného: co když mají tyto názory své oprávnění? Co když jsou vládní opatření (která schvaluji, řídím se jimi, píši o nich pozitivně – jak on sám uznává) slepou uličkou, bez ohledu na to, že prakticky všechny vlády jdou podobnou cestou? Co když se za rok ukáže, že zůstáváme na bodu nula, ale chudší o výsledky deseti let pracovního úsilí celé společnosti, v důsledku čehož umřely miliony lidí na celém světě na něco jiného než koronavirus?
Nevím. Asi je to moje chyba, ale nemám nezviklatelné názory. Kdykoli něco tvrdím a myslím si, že mám pravdu, vždycky mi někde vzadu v lebce straší pochybnosti. V tomto případě, když podporuji vládní politiku. Co tedy s tím?
Celkem nic. Trvám na tom, že Manipulátoři lžou, když tvrdí, že NP hlásá konspirace a hoaxy, že pan Cemper je hulvát a také zbabělec, protože neměl odvahu mi odepsat, natož aby urážlivou noticku stáhl s poznámkou, že na Neviditelném psu žádné konspirační teorie nepublikujeme.
Ale jak už jsem předeslal, v jednom trefil Vladimír Wagner do černého.
Nejde o věcnost, o hoaxy, konspirace. Ty na Neviditelném psu nikdy nebyly, nejsou a nebudou. Neviditelný pes leží Manipulátorům v žaludku nejspíš proto, že se jim nelíbí jeho otevřenost, jeho nechuť hlásat jediný správný názor.
Sám Vladimír Wagner přispěl k tomu, že Psu udělili Manipulátoři cenzurní razítko, proto píši o zásahu vlastního kolena. Známe se s Vladimírem dlouho a vím, že nestáhne ocas mezi nohy a nenechá se ukřičet. Já také ne. Poprvé mě z ideových důvodů coby kontrarevolucionáře vyhodili z médií v roce 1970. Teď už čekám, kdy někdo Neviditelného psa zakáže. Osočení ze strany Manipulátorů je první krůček. Že ale je Vladimír Wagner tak bláhový a neprokoukl to a nechal si zastřít uvažování tím, že mu Ladislav Jakl a jeho názory nesedí (mně ostatně taky ne), to mě přece jen udivuje.

Dezinformace na Neviditelném psu

Chce-li Neff důkazy o dezinformacích, má je mít. Uvádíme několik příkladů nesmyslů týkajících se koronaviru:

  • V diskusi pod druhým výše zmíněným Neffovým článkem uvedl čtenář L. Novák dva odkazy na články Jiřího Payna, které obsahují zcela falešná tvrzení o nefunkčnosti roušek, když nejsou schopny zachytit virus (zde), ba dokonce škodí (zde).
  • Dezinformace šířil Václav Husák (Kde se vzali, tu se vzali – rouškomilci, NP 30. 5. 2020). Ten napsal:

„Dlouhodobé nošení roušky zdravými lidmi nemá žádné logické opodstatnění a přináší spíše rizika.
V první řadě podstatně zvyšuje odpor při nádechu, a nutí tak nositele k silnějším, pro tělo namáhavějším hlubším nádechům. Spolu s čerstvým vzduchem je však nasávána i část vzduchu již jednou vydechnutého, který se tak znovu vrací do plic a negativně ovlivňuje jejich samočistící funkci. Ve vlhké roušce se postupně koncentrují složky již tělem několikrát vyloučené.

Plně zdraví lidé by tedy za normálních okolností žádné roušky nosit neměli. Co by však měli? Chovat se tak, aby si svou osobní imunitu přímo hýčkali. Stačí dodržovat běžnou životosprávu, mít trochu času na pohyb na zdravém vzduchu, nebo na zdravém těle. Prostě žít a ze života se radovat. …A vykašlat se na novináře a jejich varovné statistiky.“

 

„Jak ukázal „pokročilejší“ typ testování náhodného vzorku obyvatel v jižních Čechách, protilátky proti covidu má na konci května 2020 něco mezi 5-7 % obyvatel. V průměru tedy pro jednoduchost řekněme, že 6 % obyvatel ČR už nemoc mělo, a to tak silnou, že si na ni dokonce i vytvořili protilátky. V Praze to bude víc než těchto 6 %, na jižní Moravě to bude míň.“

Studie přitom byla provedena vadně, což Šichtařová měla vědět, tato informace byla známa už 19. května.

„Počty mrtvých z Německa, Anglie, Ameriky i Skandinávie jsou však naprosto zanedbatelné, a to se na sebe v londýnském metru mačkají denně statisíce lidí. Většina nákazu prodělá jako mírnou chřipku, v karanténě mají být jen nemocní a starci a nikoli celý národ.

Netřeba hledat konspirační teorii k vysvětlení apokalyptických obav a účelových statistik. Mají je v popisu práce OSN i mezinárodní zdravotnická organizace (WHO), samozřejmě i politici, jimž drastická opatření vyhovují a nenesou za ně odpovědnost. Za nejstrašnější událost považuji funebrácký projev českého premiéra s truchlorouškou.“

„Prakticky ihned po vypuknutí koronavirové krize začali lidé aktivně pracovat. Nejen že šili roušky, ale protože „takzvané neziskovky“, čímž míním třeba Člověka v tísni, zůstaly naprosto netečné, tak se lidé začali starat o své staré a nemocné sousedy, vytvářeli faktické „neziskové organizace“, nosili a vařili lidem jídlo a starali se o ně.“

Další dezinformace na Neviditelném psu

Kategorické tvrzení Ondřeje Neffa, že na NP nikdy nevycházely dezinformace, nás vedlo k podrobnějšímu zkoumání, jací autoři a co v NP publikují a co také publikují na jiných webech (případně které weby vedle NP přebírají jejich blogerské příspěvky) – často jde o stejné texty.

Ke každému jménu uvádíme zveřejnění na NP a zveřejnění na dezinformačních webech.

Petr Hampl

Sociolog, dezinformátor, pseudoodborník na islám, lhář (např. zde či zde,) a hulvát, který místo polemiky hovoří o „zfanatizovaných idiotech“.

Dezinformační weby: Protiproud (18. 7. 2020), Týdeník občanské právo (18. 7. 2020), Virtually.cz (23. 7. 2020), Vlastenecké noviny (23. 7. 2020), EUPortál (24. 7. 2020), Pravdivě (23. 7. 2020), Pravý prostor (23. 7. 2020) a Nová republika (22. 7. 2020).

Dezinformační weby: Protiproud 6. 8. 2020.

Dezinformační weby: CZ24NEWS (25. 8. 2020), Pravý prostor (23. 8. 2020), Parlamentní listy (22. 8. 2020), Virtually (9. 9. 2020), Nová buržoazie (23. 8. 2020), Pravdivě (23. 8. 2020).

 

 

Vítězslav Kremlík

Vystudovaný historik, klimaskeptik (a zakladatel stejnojmenného webu), člen Strany svobodných občanů, člen spolku Sisyfos, amatér v oboru klimatologie

Dezinformační weby: Parlamentní listy (5. 3. 2013), Reformy (13. 3. 2013), EUServer (20. 3. 2013),  Bez politické korektnosti (14. 3. 2013), Freeglobe (18. 3. 2013).

Dezinformační web: Protiproud  (14. 7. 2020)

Dezinformační web: Protiproud (2. 6. 2020). OSEL (30. 5. 2020)

Zdeněk Lanz

Specialista a učitel odborných předmětů v oboru stavebnictví, mimo to dezinformátor a lhář (např. lži o rodu Schwarzenbergů a cikánském táboře v Letech)

Dezinformační weby: Protiproud (26. 9. 2018):  Volby se blíží: Bude v Senátu hrstka rozumných? Herci, kreatury i slušní lidé. S Gabalem do migrantského pekla. Kdo je největší bonzák? Jeden rozumný Pražák do vysoké politiky určitě patří. Možná i té nejvyšší

Dezinformační weby: První zprávy (28. 4. 2019), Parlamentní listy (2. 5. 2019), Protiproud (26. 9. 2019), Pravý prostor (1. 5. 2019)

Vlastimil Podracký

Podle Wikipedie „český spisovatel, konzervativní myslitel [sic!] a publicista“, jinak ovšem také prokremelský dezinformátor a lhář

Dezinformační weby: Svobodný svět (bez data), Bez politické korektnosti (24. 4. 2019), Infokurýr (23. 4. 2019), Parlamentní listy (3. 5. 2019), České národní listy (bez data), Security magazín (26. 4. 2019), EPortál (23. 4. 2019), Pravý prostor (23. 4. 2019), Czech free press (22. 4. 2019), NWOO (22. 4. 2019), Infokurýr (23. 4. 2019), Zvědavec (23. 4. 2019)

Dezinformační weby: Parlamentní listy (12. 2. 2020), Infokurýr (17. 2. 2020)

Dezinformační weby: Parlamentní listy (7. 9. 2020), Protiproud (7. 9. 2020), České národní listy (7. 9. 2020), Pravdivě (8. 9. 2020), Nová republika (9. 9. 2020), Security magazín (13. 9. 2020), Pravý prostor (bez data), NWOO (8. 9. 2020), EUPortál (14. 9. 2020), Stalo se (13. 9. 2020)

Václav Vlk starší

Publicista, kamnář a dezinformátor

  • NP 22. 7. 2019: Žluto-hnědá košile pana Mináře (Vlk v článku obsáhle cituje bláboly z Aeronetu o údajné spojitosti Mikuláše Mináře s NSDAP)
  • NP 10. 9. 2019: Od vraždy ke grotesce (Vlk v článku o vraždě Jána Kuciaka napsal, že to byl „naprosto bezvýznamný internetový novinář“)
  • NP 28. 3. 2020: Rakve a lyžaři (převzato z Parlamentních listů, Vlk v článku mimo jiné napsal: „I když tahle šílená „greténská“ skupina reprezentovaná na veřejnosti chvilkaři nemá armádu, má na své straně média a zblblé „náctileté“ a všechny ty studenty zbytečných škol a oborů a na Západě stále rostoucí agresivní hnutí Antifa. Němečtí SA také byli zpočátku v menšině. Rozhodně to zkusí. Pokrokáři, sluníčkáři, homosexuálové všech druhů, zelení fanatici a další. Prostě „greténi“. Bohužel, zhýčkaná mládež Západu stojí na jejich straně.“)

Gustáv Murín

V letech 2005 – 2018 poskytoval Neviditelný pes platformu pro texty tohoto slovenského pseudonovináře a konspiracisty.

Markéta Šichtařová

Ekonomka, spolu s manželem (a rovněž ekonomem) Vladimírem Pikorou spolumajitelka společnosti Nextfinance, rovněž s manželem věštkyně ekonomické katastrofy (od roku 2010). Texty ze svého blogu vedle Neviditelného psa publikuje i na dezinformačním webu Ondřeje Geršla AC24.

Dezinformační weby: Parlamentní listy (29. 3.), EUportál (4. 4.), Eportál (4. 4.), Pravý prostor (29. 3.), Vlastenecké noviny (30. 3.), Zem a vek (1. 4.).

Svobodný svět (nedatováno), Stalo se (24. 4. 2020), Vlastenecké noviny (19. 4. 2020)

Dezinformační weby: Parlamentní listy (3. 7. 2020), Zem a vek (7. 7. 2020), Svobodný svět (nedatováno), CZ24News (5. 7. 2020)

Jan Vítek

Novinář pobývající v Ženevě, komentátor zpravodajství webu iPrima.cz

Dezinformační weby: iPrima (4. 12. 2019), Pokec24 (4. 12. 2019)

Tomáš Haas

Politický konzultant a bloger, blízký Václavu Klausovi

Jan Schneider

Novinář, analytik

Parlamentní listy (6. 4. 2016)

Dezinformační weby: Parlamentní listy (13. 6. 2016)

Dezinformační web: Parlamentní listy (26. 8. 2016)

Dezinformační web: Česká pozice (14. 9. 2016)

Dezinformační web: Parlamentní listy (09. 12. 2016)

Dezinformační weby: Nová republika (4. 8. 2019), Parlamentní listy (4. 8. 2019), Stalo se (4. 8. 2019), Pravdivě (4. 8. 2019)

Ve všech těchto příspěvcích Jan Schneider tvrdošíjně recykloval kremelskou lež o americkém zákoně FARA a tvrdil, že je namířen proti neziskovým organizacím, že ruský zákon proti neziskovkám je jeho pouhou kopií a že bychom tento zákon měli v boji proti NGO zavést i u nás. Tématu zákona FARA a ruského zákona jsme se podrobně věnovali v obsáhlém článku Jan Schneider a ruské mýty o neziskovkách.

Michal Semín

Novinář, komentátor, překladatel, spisovatel, ultrakatolík, antisemita a obdivovatel V. V. Putina

NP 11. 3. 2014: Rádio Jerevan se přemístilo na Západ (autor v článku jednoznačně podpořil ruský útok proti Ukrajině)

Ondřej Neff

  • Dne 15. 10. 2020 Ondřej Neff v článku Neziskovky a právní stát ocitoval slova ministryně spravedlnosti Benešové o zprávě EK o stavu právního státu v ČR: „Teď pracuji na tom, abychom se setkali s paní Jourovou a začali jsme komunikovat, protože čerpala svoje poznatky jen z neziskových organizací a byly to pouze dojmy.“
  • Neff k tomu dovodil toto:

Je to jen náznak, nicméně silně znepokojivý. Statistika počtu nestátních neziskových organizací uvádí k letošnímu březnu 135 394 takových organizací. Aktivní je čtvrtina z celkového počtu. Šíře jejich činností je obrovská, bezesporu úctyhodné jsou charitativní organizace. Otazníky se vznášejí nad činnostmi takzvaných politických neziskovek, a tady je třeba upozornit, že toto označení padá i na četné neziskovky ekologické, které z ideologických důvodů sabotují výstavbu dopravní infrastruktury a neblaze ovlivňují energetickou politiku státu.
Slova Marie Benešové připomínají, že některé mají i zásadní politický vliv. Ze strany Evropské komise je aplikována politika dvojího metru – terčem útoků se stává Maďarsko a Polsko, zatímco Španělsko, které má ve svých věznicích politické vězně, je pokládáno za způsobného žáčka. Pořád ještě žijeme v zastupitelské, tedy parlamentní demokracii, a je tedy přinejmenším znepokojivé, že vztah zásadně důležité nadnárodní instituce je diktován nejmenovanými neziskovými organizacemi. Bude dobře, když komisařka Jourová svolí k jednání s ministryní Benešovou. Nicméně veřejnost si zaslouží, aby byla informována zevrubněji, než pouhou zmínkou na tiskové konferenci. Je třeba vědět, jaké neziskové organizace diktují pohled Komise na stav práva v Česku, jaké jsou výtky, eventuálně jaká jsou navrhovaná řešení.
Nejde o to, že bychom pokládali stav naší justice za ideální, opak pravdou. Těžko se smiřovat se stavem, kdy soud jedné instance vynese jeden rozsudek, načež následný soud další instance ho zruší. Týkají se výhrady neziskovek nadiktované do zprávy komisařky Jourové této věci? Nebo snad něčeho jiného? Nevíme.

Neff se zde bohužel spolehl pouze na výrok ministryně, aniž by ověřil jeho pravdivost. Benešová samozřejmě musí hájit zájmy svého pána, protože se zpráva zabývá například vlastnictvím médií ze strany veřejných funkcionářů a zmiňuje se o útocích na novináře a neziskové organizace.

Neff také hovoří o politických neziskovkách, čímž se dostává na pozice Tomia Okamury, Václava Klause mladšího, Markéty Šichtařové či Petra Štěpánka (posledně jmenovaní jsou přispěvateli Neviditelného psa). Panu Neffovi nelze než doporučit, aby něco napsal nejprve pro přečtení oné zprávy (tedy nejprve myslet a potom psát, nikoli obráceně, nespoléhat se na první signální soustavu). Celý text zprávy češtině a angličtině je k dispozici zde.

Další dezinformace pocházejí například od Giulia Meottiho z Gatestone Institutu v článku Katedrály v plamenech (NP  4. 8. 2020, na tento text se odvolával i arcibiskup Duka), z Institutu Václava Klause Signál zkázy (NP 4. 12. 2018, naše hodnocení zde), senátora Ivo Valenty Kdo vládne „nevládkám“? (NP 16. 12. 2016 (opět putinovská lež o zákonu FARA), bulvární urážlivé útoky najdeme v příspěvcích Zdeňka Holáska.

Pro tentokrát výčet uzavíráme, nevylučujeme ale případné pokračování.

 

Závěr

Ondřej Neff se vehementně brání proti „zařazení Neviditelného psa do sousedství nějakého Aeronetu nebo Protiproudu“, bohužel ale asi ani sám neví, co ve svém kdysi úctyhodném internetovém magazínu vydává. Neviditelný pes totiž nejenže v sousedství obou zmíněných webů už dávno je, ale částečně se s nimi i překrývá.

Na základě výše uvedeného materiálu tedy můžeme odůvodněně tvrdit, že server Neviditelný pes šíří – mimo jiné – i konspirace, lži a sprosté urážky. Netvrdíme, že to je jeho jedinou náplní, ale velmi to připomíná postupy dezinformátorů, kteří mezi seriózní texty přimíchávají dezinformace a do pravdy přidají špetku lži a okoření to nějakým peprným výrazem. Když si odmyslíme dezinformace, které NP – jak ukazují data zveřejnění – naopak od „alternativních webů“ sám přejímá, a články převzaté od Babišových novinářů a spolupracovníků ČRo, ukazuje se, že tento web začíná být zbytečný. Vědci, kteří zde též publikuji, by si zasloužili serióznější platformu.

Připomeňme také, že Ondřej Neff v roce 2016 obdržel tzv. Krameriovu cenu od obskurního spolku Asociace nezávislých médií. V zakládací listině jsou uvedeni dezinformátoři Stanislav Novotný, Petr Žantovský, Ondřej Geršl a Jan Korál (který je i antisemitou). Vedle Neffa tehdy cenu obdrželi novinář a už tehdy prokremelský konspiracista Jan Petránek, lhářka Tereza Spencerová, Robert Mikoláš (novinář z Českého rozhlasu), Tomáš Hauptvogel (pracovník TV Prima) a další prokremelský dezinformátor Jan Schneider (zde a zde). Lze jen spekulovat, že patrně i díky tomu Neff dává na Neviditelném psu prostor Žantovskému a Schneiderovi.

Naprosto neobstojí Neffovo tvrzení, že jde o názorové články a že není možné je kritizovat. Názorové klidně mohou být, ale názor, který není vycucaný z prstu, musí vycházet z nějakých fakt. Pokud ovšem místo fakt použije lež, lze a je třeba na to upozornit.

Je také marné, aby se Neff stavěl do pozice Jana Husa a bojovníka za pravdu a obviňoval náš web, že jej cenzuruje. Dostává se tak na stejnou inferiorní argumentační úroveň s MUDr. Ivanem Davidem, který v rozhovoru pro DVTV prohlásil, že poukázat na to, že někdo lže, je cenzura. Zmínka o hrozícím zákazu Neviditelného psa už je pouze argumentačním klamem šikmé plochy.

Můžeme tedy konstatovat, že není proč se omlouvat. Neměl by se ostatně za nepravdivá tvrzení spíše omluvit pan Neff nám?

Poznámka

Prostřednictvím Krameriových cen se Neff letos ocitl mimo jiné ve společnosti konspiracisty a kandidáta kotlebovců Ľubomíra Huďa (bývalého kolegy Petra Žantovského, Erika Besta, Jiřího Fencla a Terezy Spencerové z Geršlova již zaniklého časopisu Vědomí) a slovenského bolševického lháře Ľudovíta Števka. NP z tohoto předávání Krameriových cen přinesl obdivnou reportáž.


author