Petr Hampl, oblíbenec naší konspiracistické scény, se před časem zapojil do diskuse o německé nacionalistické straně AfD. Té bylo u nás vytýkáno, že se v ní objevují protičeské tendence ve vztahu k Benešovým dekretům – už v říjnu 2015 totiž mluvčí poslaneckého klubu AfD André Barth v saském zemském sněmu požadoval „Po 70 letech konečně odstranit nedemokratické Benešovy dekrety“ (o záležitosti jsme psali v článku Václav Klaus a hnědá, ne modrá AfD).

Petr Hampl zjevně cítil potřebu i kompetenci se vyjádřit na obranu AfD. Na svých stránkách https://www.petrhampl.com/ napsal tyto dva příspěvky:

 

25. 9. 2017

K obavám o Benešovy dekrety. V AfD možná je někdo, kdo by je chtěl rušit, ale je tam takových lidí určitě mnohem méně než ve vládních CDU a CSU. A taky mnohem méně, než v TOP09, KDU-ČSL a Žít Brno. Rozhodně nehrozí, že by to ovlivnilo politiku strany. Němci mají úplně jiné starosti.

 

  1. 2. 2018

AfD je v německém Bundestagu jediná síla, která jasně odmítá protičeskou agresi Angely Merkelové. Vzpomínáte na ty lháře, co plnili český veřejný prostor báchorkami o tom, že AfD údajně zruší Benešovy dekrety, bude ubližovat Čechům atd.? Nadávat na AfD je stejné jako nadávat na německé antifašisty, co se stavěli na odpor Adolfu Hitlerovi.

 

Petru Hamplovi se ovšem přihodilo to, co se už se tak stává lidem, kteří se vyjadřují o věcech zaujatě bez znalosti věci. Už letos v květnu totiž se celý poslanecký klub AfD ve Spolkovém sněmu obrátil na spolkovou vládu s interpelací, ve které mimo zmínek o genocidě výslovně stojí: „Jaké kroky podnikne spolková vláda, aby přiměla českou vládu ke zřeknutí se nadále diskriminačních Benešových dekretů, které jsou z pohledu výše uvedených odborníků na mezinárodní právo v rozporu s mezinárodním právem, a amnestijního zákona?“. Pod interpelací jsou podepsáni oba spolupředsedové, tedyAlice Weidelová a Alexander Gauland, i poslanecký klub, nejde tedy o iniciativu nějakého bezvýznamného člena zemského parlamentu. Jak to sociolog a ne příliš obratný odborník Hampl vysvětlí? Tato prognóza se mu vbelmi nevydařila.

[Zvýraznil M. K.]

 

Poznámka

O interpelaci jsme psali letos 1. července v článku Zeman se hněval na Merkelovou za slova o odsunu. Co napsala o odsunu AfD? Článek obsahuje celý text interpelace v českém překladu. Mimochodem děkujeme panu Václavu Moravcovi, že v Otázkách Václava Moravce na ČT 30. září při diskusi o AfD použil právě citaci z našich stránek.


author