Českou republiku zasáhla druhá vlna celosvětové pandemie COVID-19. Nejsme příznivci dělání seznamů, v současné situaci však musíme udělat výjimku. Chceme tímto seznamem varovat před nejrozšířenějšími projekty šířícími dezinformace o pandemii.

Otevři svou mysl: Na jaře se na internetu objevil nový dezinformační projekt Otevři svou mysl. Jedná se o youtubový kanál a stejnojmenný web. O videa je poměrně velký zájem, některá mají desítky tisíc zhlédnutí. Za projektem stojí podle CZ.NIC David Formánek z Kojetína. Jeho výdělečnou činností je překládání textů. Už od roku 2013 vytvářel kanál věnující se (citujeme) „osobnímu rozvoji, sebelásce, motivaci, pozitivnímu myšlení a tvoření reality.“ Projekt šířil řadu dezinformací.

Arfa.cz: Před časem náš web psal o smutném příběhu kdysi poměrně úspěšného bulvárního novináře Ondřeje Höppnera. Ten začal na svém webu Hoppner.cz zveřejňovat jednu dezinformaci za druhou. Následovalo přepisování článku o jeho osobě na Wikipedii a vyhrožování našemu webu. Nyní přesedlal na novou doménu. Doménu Arfa.cz si zakoupil 12. září 2019. Cílem je pravděpodobně působit dojmem, že jde o „nezávislý zpravodajský portál“. Kdo za projektem stojí je dohledatelné v databázi nic.cz. I on chrlí neskutečné množství dezinformací o současné pandemii.

Michal Shark Hašek: Je známý například svými články, videi či podcasty o tom, že pití čerstvých šťáv dokáže vyléčit rakovinu a obezitu. Příběh Michala „Shark“ Haška je o to děsivější, že se pokusil získat renomé i na vlastní matce, kterou „léčil“ z malobuněčného karcinomu plic, kterému nakonec podlehla. Podle Michala Haška ovšem selhala a odmítla se uzdravit. Stejně o jejím příběhu chtěl napsat knihu. Náklady na její tisk plánoval vybrat v kampani na HitHit, ten ji ale zastavil kvůli nepodloženým tvrzením autora. Organizuje také detoxikační pobytové zájezdy na Bali za 60 000 Kč + letenka. Český klub skeptiků Sisyfos mu v roce 2018 udělilo stříbrný bludný balvan v kategorii jednotlivců za jeho pseudovědecké rady. O něm již psal také náš web.

Jan Hnízdil: Je známý český celostní a rehabilitační lékař, především znám propagací psychosomatické medicíny. Proti tvrzením Jana Hnízdila o psychosomatice se postavil svým prohlášením výbor Společnosti psychosomatické medicíny ČLS JEP. Předseda společnosti, Vladislav Chvála, se pro Medical Tribune dokonce vyjádřil v tom smyslu, že Hnízdilovo pojetí psychosomatiky devalvuje tento obor na úroveň amatérského léčitelství. V roce 2015 mu byl českým spolkem skeptiků Sisyfos udělen zlatý Bludný balvan za diskreditaci psychosomatické medicíny v očích odborné i laické veřejnosti. I o něm psal náš web již několikrát.

Aeronet: Aeronet je stálicí mezi dezinformačními weby. Novináři České televize a týdeníku Respekt v březnu 2020 publikovali výsledky pátrání, které je vedlo k osobě Marka Pešla, který stojí za webem.  I on šíří velké množství nepravd o současné situaci.

Tadesco.org – Další dlouho fungující dezinformační web. I on se velkou měrou podílí na šíření dezinformací o současné pandemii.

CZ24News – Záludností tohoto anonymního dezinformačního webu je, že se tváří jak zpravodajský web. Ve skutečnosti šíří dezinformace.

Jana Peterková (Jana Peterka) – Smutný příběh bývalé televizní reportérky, která pro zviditelnění je schopná šířit opravdu cokoliv.

Jiří Černohorský – I tento prokremelský aktivista šíří plno dezinformací o současné pandemii.

Projekt MaP – Videa vysílané Petrem Rajským a Michalem Svatošem (znám též jako Michal a Petr, MaP, KPV 0249). Velmi aktivní hlavně na jaře. Nedávno proti nim zasáhla společnost Google, když smazala jejich kanál na YouTube. Upozorňuje, že Michal Svatoš se narodil 16. února 1964 (1, 2) a žije v Plzni. Často je zaměňován (úmyslně či neúmyslně) za historika Michala Svatoše z Pardubic.

Svobodné rádio – Internetové rádio pod vedením Vladimíra Kapala pomohlo šíření ne jedné dezinformace.

Sputnik – Sputnik je ruská zpravodajská agentura, internetový portál a rádiový rozhlas provozovaný ruskou státní tiskovou agenturou Rusko dnes. Byla založena jako následovník restrukturalizované stanice Hlas Ruska v roce 2014. Sputnik také provozuje českojazyčnou verzi Sputnik Česká republika. Ve věci pandemie se snaží držet poněkud zpět. I tak šířil řadu nepravd a současné pandemii.

Mezi další patří dezinformační weby:

AC24.cz — provozuje podnikatel Ondřej Geršl

ProtiProud.cz — vydavatelem je pravá ruka bývalého prezidenta Klause Petr Hájek

Středoevropan – Jedním z dalších aktérů je web Středoevropan.cz Filipa Vávry. Vypadalo to, že v roce 2019 se odmlčel, nyní, zdá se, zažívá comeback. Filip Vávra je bývalý neonacista a sparťanský chuligán. Založil v roce 2000 legendární neonacistickou skupinu Národní Odpor Praha. Ta na konci 90. let minulého století navázala na činnost pražské pobočky mezinárodní neonacistické organizace Blood and Honour.

Neviditelný pes – Vydavatelem je Ondřej Neff. V rozsáhlém spektru názorů lze nalézt i články autorů šířících konspirační teorie a články popírající vědecká fakta o změnách klimatu.

EUrabia — vydává Český portál

Zastavme zloděje — protestní web, který se prezentuje jako aktivita skupiny českých občanů je spojován se jménem Peter Cimerman, což má být slovenský občan. Ani jeho reálnou existenci se ale nepodařilo zjistit, na svém facebookovém profilu používá fotografie z fotobank a internetových databází, které vydává za vlastní

Důležité 24 (zpravy.dt24.cz) — web obsahově kombinující ezoteriku, odkazy na weby nabízející předražené nefunkční produkty a přebírající články z dalších dezinformačních webů, který se také nazývá Dt24, zakladatelem je Tomáš Frantík z Třebíče


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.