O skandálním výroku ruského politologa a člena Izborského klubu Sergeje Čerňachovského „Ondřej Kolář je zrovna takový nacistický zločinec jako Reinhard Heydrich. A je třeba se k němu chovat stejně. Hrdinou současného Česka a současné Evropy se stane ten, kdo najde odvahu vynést a vykonat podobný rozsudek.“ jsme přinesli informaci jako první v ČR. Jenže to není první „zářez“ Sergeje Čerňachovského v českém prostředí. Naše dezinformační scéna jej cituje už osm let.

Uvádíme přehled výskytů.

  • Outsider media, 2012

Paján Sergeje Čerňachovského na V. V. Putina „Gorbačov s nimi!“ v rubrice „Svět ruskýma očima“

  • Infokurýr, 13. 5. 2013.

V článku o čečenském teroristovi Tamerlanu Carnajevovi je Čerňachovskij citován. Týž text převzal ve stejný den i sesterský web Freeglobe.

  • Svobodné noviny, 13. 12. 2013

Článek „Ukrajina přistoupila na jednání pod nátlakem Evropy“, kde Čerňachovskij tvrdí, že Ukrajina prodává svou suverenitu. Spisovatel a dezinformátor Vlastimil Podracký, který zásobuje svými grafomanskými texty všemožné inferiorní weby, přejal 17. 12. 2013 tento článek do svého textu „Ukrajina mezi Západem a Východem“ na blogu Lidových novin, odkud jej o den později převzali obvyklí podezřelí, tedy servery Bez politické korektnosti, EUportál, Freeglobe a Neviditelný pes.

  • Ruský státní web Sputnik 03.07.2015 citoval Čerňachovského v dehonestačním článku o ukrajinské tajné službě. Stejný text převzal o den později i web bývalého psychiatra Ivana Davida Nová republika.
  • Nová republika, 11. 12. 2015

Web publikoval Čerňachovského „analýzu“ Politolog: USA se budou na Ukrajině chovat, jako ve Vietnamu. Stejný text převzal 12. 2. 2015 web AC24.

Poměrně nový dezinformační web CZ24News (který ovšem ve velké míře pouze recykluje odpad z jiných podobných webů) zveřejnil článek s užvaněným titulkem „Přihořívá! Pražští škodlíci, náckové Hřib a Kolář dostaly policejní ochranu….Kvůli jejich stupidním a zákeřným činům si vykoledovali nenávist téměř celého, právem naštvaného národa, což se jen tak leckomu nepodaří! Provedou „západní přátelé“ – tajné služby USA a UK False Flag a odstraní užitečné idioty Koláře a Hřiba tak jak to předtím udělali s Litviněnkem a Skripalem – aby to pak mohli hodit na Rusy?“, ve kterém sympatizuje s Čerňachovského výzvou k vraždě.


author