Markéta Šichtařová a Vladimír Pikora, majitelé firmy Next Finance, jsou našimi populárními ekonomy či spíše pop-ekonomy, kteří často (i společně) publikují v různých médiích (především v Parlamentních listy a Reflexu) či na vlastních blozích. Tyto texty jsou pak přebírány jinými weby (jako je Neviditelný pes) či pochybnými stránkami jako Eportál, Rukojmí, Vlastenecké noviny či AC24 (posledně jmenovaný web Ondřeje Geršla ani neuvádí, že články pocházejí z blogu Markéty Šichtařové). Kromě toho manželé společně vydávají také knihy (Lumpové a beránci, Všechno je jinak, Jak to vidí Šichtařová, Robot na konci tunelu, Nahá pravda, Šichtařová sama vydala knihy Citlivá kuchyně a Ukradený syn).

(Blíže o knize v recenzi Davida Klimeše Nahá pravda by potřebovala doobléknout, E15 z 30. 10. 2012)

Aktuální tweet k poslední knize Markéty Šichtařové:

Specialitou obou manželů je předpovídání ekonomického vývoje, zejména krizí. Výstižně (aniž by kohokoli jmenoval) to komentoval ekonom Lukáš Kovanda v rozhlasovém pořadu Zity Senkové na ČRo Dvojka „Jak to vidí“ z 11. ledna 2019: „Existuje typ lidí, kteří se živí tím, že neustále věští krizi. Už od roku 2015 od nich posloucháme, že udeří krize a že se budeme mít zase špatně. Ekonomie neumí předpovídat krize, je to mladá věda a v tomto ohledu je na rozdíl od některých jiných věd ještě poněkud nerozvinutá. Kdybychom takovou predikci znali, tak se na krizi připravíme a třeba ji tím vyvoláme i dříve. … Krize je nahodilý jev, který skuteční ekonomové neumějí předpovídat. A takoví ti zkázopravci, které slyšíme v médiích, že krize na sto procent přijde, jsou lidé, kteří to také neví, ale budují si na tom svůj osobní marketing.“

Autoři ale krizí vždycky nestrašili. Naopak, Pikora v roce 2008 tvrdil, že žádná krize nebude, jak ukazuje Marek Hudema v článku Čáry máry, budiž krize (Lidové noviny, 18. 9. 2010):

Dokonce ještě na konci roku 2008, když už se krize rozšířila do Evropy, předvídali někteří analytici české ekonomice zářnou budoucnost. Ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš označil tehdejší problémy za „dočasné zakulhání“ a Vladimír Pikora z Next Finance zase tvrdil, že rozhodně není třeba se bát v příštím roce nějaké krize nebo recese. „Ekonomika bude stále růst,“ prohlásil Pikora, byť přiznával, že v některém čtvrtletí se dočasně dostaneme pod dvě procenta ekonomického růstu. Realita? Loni česká ekonomika zaznamenala pravděpodobně nejtěžší rok ve své novodobé historii a poklesla o více než čtyři procenta. „Nikdo si neuměl představit rozsah globalizace, celosvětový dopad americké krize. Mysleli jsme si, že je to problém USA a možná Evropy, a nás se to netýká,“ vysvětluje dnes Pikora.

„Ekonomie není přírodní věda, je o lidském chování, a to nelze vtěsnat do jedné rovnice,“ brání analytiky Pikora. „Bublina je navíc psychologický faktor. Třeba všichni věděli, že ceny bytů v Česku jsou bublina, dříve, než začaly padat. Ale všichni si řekli: když už na tom vyvařil soused tolik peněz, tak to zkusím taky. Snad to ještě chvíli vydrží. Od nás jako ekonomů se chce slyšet, kdy se všichni nebo většina lidí lekne, začnou prodávat, a ceny začnou skutečně padat. A to neumíme.“

Od té doby si oba manželé dávají pozor a vidí krizi za každým rohem, jak dokládají následující ukázky z jejich článků či příspěvků o nich:

  • Ekonomové: Hluboké globální recesi zabrání jen rozštěpení eurozónyAlžběta Vejvodová, ČT, 7. 9. 2011
    Světovou ekonomiku v nejbližší době nečeká nijak optimistický vývoj. Tvrdí to alespoň ekonomové společnosti Next Finance Markéta Šichtařová a Vladimír Pikora. Evropští politici se sice zuby nehty drží optimistického scénáře a tvrdí, že Řecko začne splácet své dluhy a otřesená evropská i světová ekonomika se postupně vrátí k normálu, podle Šichtařové a Pikory ale hospodářství otřesené dluhovou krizí směřuje zcela opačným směrem. Nejlepší možností, jak zmírnit hrozící recesi a problémy způsobené dluhovou krizí, by bylo rozštěpení eurozóny na chudší jih se slabším eurem a bohatší sever se silnějším supereurem.
  • 2014: přijde třetí krizeBlog Markéty Šichtařové, 25. 05. 2012
    Jako bych to neopakovala pořád trapně dokola: Řecko zbankrotuje, zbankrotuje, zbankrotuje. Eurozóna se rozpadne, rozpadne, rozpadne. Hm, tak tedy máme tu polovinu května a otázka nestojí tak, zda Řecko eurozónu opustí, ale jak se to technicky provede. (Tedy mezi námi, ona nestojí ani tak. Jak provést měnovou odluku víme my, Češi a Slováci, zatraceně dobře. Prostě se jednu noc bez varování okolkují bankovky. Ale eurozóna pořád předstírá, že na tom cosi k řešení je.)
    Jenomže od volebního jara 2012 jsou karty v Evropě rozdány nově. Vlastně se svým způsobem vracíme znovu do roku 2008 se všemi těmi jeho bláboly o „nutnosti nastartovat růst“. Zkrátka snažíme se zpackat to na další čtyři roky. Pokud nové vlády napříč Evropou podlehnou nutkání konat přesně opačně než jejich předchůdci-šetřílkové (a zatím to vypadá, že podlehnou), patrně se dočkáme v roce 2013 malého ušmudlaného růstu těsně nad nulou a v letech 2014—2015 budeme znovu válčit s vypečenou recesí.
    (psáno pro Literární noviny)                              
  • Dynamické duo zkázy (Šichtařová a Pikora): Dáváme ruce pryč od amerických dluhopisů a sázíme na pozemkyInvestiční web, 12. 12. 2013Existuje 50% šance, že v roce 2014 opět dosedneme na dno. 20 % pak dávám variantě, že se dokonce zavrtáme pod něj, říká ředitelka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová. Temné proroctví doplňuje její pracovní a životní partner Vladimír Pikora obavami z inflace, kvůli kterým radí sázet na pozemky a zlato. Za vysoce spekulativní, ale hodně zajímavou investici pak považuje virtuální měnu bitcoin. Šichtařová doplňuje, že i akcie mají co nabídnout. Bublina na trhu totiž může ještě chvíli růst.
  • EVROPA: Varování před evropskou krizíMarkéta Šichtařová, Neviditelný pes, 17. 3. 2014
    Taky vás nadchly poslední zprávy, podle kterých česká ekonomika prudce ožívá? Taky jste se radovali nad zprávou, že v závěru loňského roku česká ekonomika rostla o 1,3 %? A zdálo se vám to ve srovnání s nedávnou recesí jako skvělý rozjezd? A byli jste rádi, že krize je už definitivně v tahu?
    Nerada vám kazím náladu, ale – vedle Šichtařové – jsou tu i tací, kteří slaví hóóódně opatrně.

    Závěr je jediný: Krize se musí vrátit. Mnohem dříve, než by odpovídalo normálnímu hospodářskému cyklu. A mnohem hlubší, než by odpovídalo normálnímu hospodářskému cyklu. Je to zákonitost. Vyhnout bychom se tomu mohli jediným možným způsobem: Leda že by se evropští politici chytili za nos a začali okamžitě hospodařit s přebytkovými státními rozpočty. A tím státní dluh zmenšovat.A tak mě tak napadá: Proč probůh vyhazujeme peníze za takové pitomosti, jako „Plzeň město kultury“, namísto smysluplného hospodaření s přebytkem a tedy předcházení krize?

 

 

  • Kdy můžeme čekat návrat krize?Blog Markéty Šichtařové, 16. 10. 2014Kdepak, evropská krize ještě není zažehnána; je jen dočasně zamaskována. Pod puklicí stále tajně bují. A potenciální riziko, že jednoho dne přeskočí jiskra a celý evropský ekonomický systém se z týdne na týden zhroutí v nové finanční krizi, pořád skrytě roste. Poslední německé statistiky jako by to potvrzovaly.
  • Varovná slova Šichtařové s Pikorou: Krize s velkým K je na spadnutí. Bude to brzyAlena Hechtová, Parlamentní listy, 14. 04. 2015Stali jsme se obětí fikce. Kapitalismus zřejmě narazil na své mantinely. Pyramida, jejíž jsme součástí, se přitom hroutí. To jsou slova, která opakovaně ve svých knihách v posledních několika letech zdůrazňují dva ekonomové z Next Finance – Markéta Šichtařová a Vladimír Pikora. Udělali jsme si malý průřez jejich výroků z jejich tří knih. A zjistili jsme, že jejich odhad vývoje se zdá být nepříjemně přesný…
    (Autorka článku srovnává knihy Pikory a Šichtařové s knihou německého konspiracisty Michaela Morrise „Co nesmíte vědět“ a kombinuje citace všech tří)

 

  • Známe viníka přicházející krizeBlog Markéty Šichtařové, 26. 02. 2016Velice pomalu, pozvolna, přichází nová Krize. Ne že by tu byla hned zítra. Ale jisté je to, že hospodářský cyklus se už zlomil za svůj vrchol. Globálně. A Krize v podobě recese by mohla v těch nejohroženějších zemích udeřit už v horizontu měsíců. K nám by se mohla dostat příští rok v podobě hospodářského zpomalení.
  • Čeká nás velká krize. Udeří už v horizontu měsíců, varuje ekonomkaMarkéta Šichtařová, MoneyMAG.cz, 26. 2. 2016Přichází velká krize. Bude jiná, než třeba nedávná krize finanční. Nebude tu hned zítra, ale jisté je to, že hospodářský cyklus se už zlomil za svůj vrchol, varuje na svém blogu na serveru iDnes.cz ekonomka Markéta Šichtařová.

    Ekonomka upozorňuje, že na blížící se „Velkou Krizi“ upozorňuje už delší dobu. „Situace se dá zjednodušeně shrnout asi takto: Začátek roku se finančním trhům zrovna dvakrát nepovedl. A ekonomové a finančníci se v důsledku těchto propadů burz momentálně dělí na ty, kteří se bojí, že by znovu mohla přijít krize, a na ty, kteří tvrdí, že vlastně o nic nejde, že čas od času je pokles burz normální,“ vysvětluje ředitelka společnosti Next Finance.Obě skupiny jsou ale podle ní naprosto vedle. „Přátelé, možná jsem se až dosud nevyjadřovala dostatečně jasně. Tak já to tedy zkusím říct zcela polopaticky: Velice pomalu, pozvolna, přichází nová Krize. Ne že by tu byla hned zítra. Ale jisté je to, že hospodářský cyklus se už zlomil za svůj vrchol. Globálně. A Krize v podobě recese by mohla v těch nejohroženějších zemích udeřit už v horizontu měsíců. K nám by se mohla dostat příští rok v podobě hospodářského zpomalení. Ale co je hlavní: Já VŮBEC nemluvím o krizi, o které mluví někteří finančníci. Já mluvím kvalitativně o úplně jiném druhu Krize s velkým ‚K‘,“ píše ekonomka.
  • Blíží se hodně neslavný konec, tvrdí ekonomka ŠichtařováTýden, 2. 10. 2016
    S ničím se moc nemaže. Teď upozorňuje, že nám hrozí finanční bublina. „Evropa je na tom hůře než před krizí v roce 2008,“ varuje v rozhovoru pro TÝDEN nejviditelnější česká ekonomka současnosti Markéta Šichtařová.
  • Nezaměstnanost je rekordně nízká. Je to známka blížící se recese?
    Blog Vladimíra Pikory, 08. 11. 2016
    Ministerstvo financí předpokládá, že ekonomika v příštím roce zrychlí svůj růst a poroste místo o 2,2 % hned o 2,4 %. ČNB počítá s tím, že ekonomika zrychlí z 2,8 % na 2,9 %. Vážně jim nerozumím, proč počítají s takovým růstem. Kdybych měl jejich predikci shrnout do jedné věty, pak všichni počítají s tím, že zatímco letos stát šetří, v příštím roce bude utrácet evropské peníze a proinvestuje se k růstu. Je mi líto, ale já tomu vážně nevěřím. Státní investice jsou pro kočku. Nevěřím tomu proto, že situace ve světě není optimistická. Na tom se asi shodneme. I ministerstvo financí očekává, že eurozóna v příštím roce zpomalí svůj růst ze 1,5 % na 1,3 %.
    Já vážně předpokládám, že příští rok bude slabší než ten letošní, ne naopak, jak předpokládají oficiální prognózy. A dnes zveřejněná čísla mě v tom utvrzují.                    
  • Ekonom Vladimír Pikora: Déjà vu roku 2008 aneb Krize se blížíReflex, 19. července 2017Aktuálně máme nejméně nezaměstnaných od června 1998. Rekordně nízká nezaměstnanost se dotýká všech oborů. Na jedno volné místo nyní v průměru připadá 1,7 uchazeče. To je dlouhodobě neudržitelné.
    V červnu 2008 jsme se u toho indikátoru dostali na 1,96. Zaměstnavatelé si tehdy nemohli vybírat a museli vzít každého, i když neměl předpoklady vykonávat svou práci dobře. To nikdy nemůže skončit dobře. Recese musí být hned příští stanicí. Je jen otázkou, kdy do ní dojedeme.

    Vím, že jsem často označován za pesimistu, ale vážně se bojím, že rok 2018 přinese krizi. Zvyšování úrokových sazeb proto nepovažuji za rozumné. Nezapomínejme, že ČNB až do dubna intervenovala proti koruně. Intervence ji celkem stály přes dva biliony korun. Zařadit teď zpětný chod měnové politiky je jako řídit tanker způsobem brzda – plyn – prudké otočení kormidla.
  • Časovaná bomba, blíží se krize. A budeme bezbranní, varuje Markéta Šichtařová, která vyvozuje: Držme se koruny. Jsme ostrov v hloupém světěParlamentní listy, 23. 07. 2017
    Ekonomka Markéta Šichtařová tento týden ve svém pravidelném zamyšlení především varuje před příznaky velké ekonomické krize, připomínající rok 2008. Neznamená to, že krize přijde zítra, ale je nepochybné, že hospodářský cyklus už se zlomil a je za svým vrcholem.
  • Vladimír Pikora: Blíží se to. Novou krizi způsobí centrální banky
    Reflex, 9. 10. 2017
    Je to přesně deset let, co začala poslední globální ekonomická krize. Pro Čechy sice začala až koncem roku 2008, ale skutečný výstřel ke krizi přišel 9. srpna 2007. Tehdy jedna z velkých globálních bank zmrazila investorům možnost vybírat vklady z jejich fondů s majetkem ve výši 2,2 miliardy dolarů. Většina lidí, politiků, ale i centrálních bankéřů tomu tehdy ještě nevěnovala velkou pozornost. Ostatně světová ekonomika byla v tu chvíli tak rozjetá, že nevěděli co dřív.Právě to však bývá definiční znak začátku krize. Dlouho pro ni vzniká podhoubí, aby pak přišla jedna zpráva nebo událost, která rychle vyvolá další události, a krize je v mžiku na světě v plné síle.
  • Šichtařová objevila průšvih: Pozor, hrozí nám krize. A všichni na to kašlouParlamentní listy, 30. 5. 2018
    Koruna od zrušení intervencí posiluje, slýcháme neustále. Ekonomka Markéta Šichtařová ale varuje, že pravda je jiná. Koruna má aktuálně vážné problémy! Všichni prý ignorují varovné výstřely. Hrozí přehřátí ekonomiky. Bude ČNB muset zasáhnout?
  • Ekonom Pikora: Slyším tikat bombu, Evropa není připravená a krvácet budou všichni. Politici zklamaliReflex, 2. 10. 2018
    Slyšíte to? Ve světě tiká hospodářská bomba a ekonom Vladimír Pikora ji vnímá už delší dobu.
  • V příštím roce přijde ekonomická krize, řekl ekonom Pikora v RozstřeluRozstřel, idnes, 04. 12. 2018
    „O tom, že krize přijde, nemusíme pochybovat. Podle mého názoru k tomu dojde v příštím roce,“ uvedl ekonom Vladimír Pikora v úterním Rozstřelu. Dokazují to podle něj indikátory jako extrémně nízká nezaměstnanost, drahé nemovitosti či rekordní ceny akcií.
  • Vládní populismus a podbízení začínají dosahovat obludných rozměrů, varuje Markéta Šichtařová a ukazuje, jak se naplňuje scénář ekonomického thrilleruParlamentní listy, 2. 12. 2018Marek Korejs: Německá ekonomika ve třetím čtvrtletím klesla ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 0,2 procenta. Jde o vůbec první pokles od prvního čtvrtletí roku 2015. Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek varuje, že pokud německá ekonomika uzavře i konec roku poklesem, příští rok tu máme problém. Jde o předzvěst blížící se nové ekonomické krize? A jak velký problém to pro českou, na export orientovanou ekonomiku, je?Šichtařová: Ano, to je předzvěst budoucí recese, o jejímž budoucím příchodu na tomto místě mluvíme již dlouhodobě. Jenomže toto je jedna z prvních známek, která je snadno interpretovatelná a pochopitelná i nejširší veřejností.Samozřejmě hospodářské ochlazení v Německu, s nímž jsme nejtěsněji skrze zahraniční obchod propojení, se automaticky musí propsat i do české ekonomiky, akorát s dvou až tříměsíčním zpožděním. České společnosti často fungují jako subdodavatelé německých, takže jakmile v Německu přibrzdí výroba, automaticky českým společnostem poklesnou zakázky, ty pak začnou propouštět a budeme na klasické sestupné dráze.
  • Další krize je na spadnutí! Ekonomka Šichtařová odhaluje jasné ukazatele. A měli bychom vážně zpozornětParlamentní listy, 09. 12. 2018
    Ekonomka Markéta Šichtařová se podivuje nad všeobecným mediálním humbukem ohledně výnosové křivky amerických dluhopisů. „Tyto ‚zprávy‘ jsou maličko úsměvné. Na varovný tvar americké výnosové křivky totiž upozorňuji již řadu měsíců,“ říká ekonomka a nerozumí tomu, proč na to slovutní zahraniční ekonomové přišli až nyní. „Kdyby před realitou nezavírali oči, mohli příchod krize někdy v průběhu roku 2019 identifkovat už před mnoha měsíci,“ dodává Šichtařová a v rozhovoru přináší varování pro všechny, jejichž mzda patří k českému podprůměru.

Závěr

Předchozí ukázky jasně potvrdily pravdivost bonmotu, že předpovídání je obtížné, zejména má-li se týkat budoucnosti. Jak se ukázalo v rozhovoru v pořadu Osobnost Plus z 22. 1. 2019, který se Šichtařovou vedla Barbora Tachecí, je paní ekonomka citlivá na dotazy, zda se už konečně s manželem dohodli na tom, kdy tedy krize bude. Šichtařová odpověděla, že se dohodli a že jedna z nejbližších dvou tří krizí bude velmi hluboká. Vinou centrální banky a snižování úroků do záporných hodnot prý není možné předpovídat krizi na dny. Když se Tachecí zeptala, zda tedy lze alespoň předpovědět, zda krize nastane roku 2015, nebo 2019, odpověděla Šichtařová, že nikdo nemohl tušit, že ČNB bude držet uměle nízký kurs koruny čtyři roky a že toto opravdu nemohl nikdo předpokládat. Říci, že krize přijde brzy, podle Šichtařové znamená, že krize nepřijde v horizontu sta let, ale že to bude třeba za deset let. (To je ale v zásadním rozporu s tvrzeními, kterých se oba dopustili v minulosti.)

Že Barbora Tachecí ťala do živého, když Markétu Šichtařovou konfrontovala s nesplněnými předpověďmi a trvala na jednoznačné odpovědi, ukazuje zlobná a manipulativní reakce Šichtařové na Twitteru (o vytrhávání z kontextu nás poučila i ministryně Nováková):

Na ekonomické předpovědi Markéty Šichtařové a Vladimíra Pikory se tedy nelze spolehnout (ačkoli ekonomii vystudovali). S o to větší rezervou je nutné brát vážně Šichtařové populárně publicistické texty o mezinárodní a francouzské politice (Macron je opravdu legrační pán. Operace se povedla na jedničku, pacient mrtev, shrnula Markéta Šichtařová jeho vizi záchrany Evropy), adopcích dětí homosexuálními páry, multikulturalismu, vrcholovém sportu nebo zprávách Bezpečnostní informační služby, stejně jako Pikorovy lehkým perem psané recenze divadelních her či hodnocení kandidátů slovenských prezidentských voleb (Čeká nás volba prezidenta, nebo královny krásy?). Vypadá to, že ekonomie v jejich očích nahradila historický materialismus a dává nám odpovědi na všechny otázky.

 


author