Je-li někdo sociolog, měl by být schopen korektně interpretovat průzkumy veřejného mínění. Sociolog Petr Hampl, který je známý mimo jiné jako protiislámský a protiimigrační aktivista a neúspěšný politik, si vymyslel neexistují průzkum STEM. Stalo se tak v pořadu „Názory bez cenzury“ FTV Prima. Ve včerejším díle, kde se zabýval českými misemi NATO, se dvakrát opíral o průzkum, který neexistuje.

V čase 12:53 řekl: „více jak 80 % Čechů si myslí, že účast vojáků v Afghánistánu je průšvih“. V čase 33:21 znovu opakoval, že „80 % lidí této země je proti misi v Afghánistánu.“ Na dotaz moderátora pak řekl, že je to dva roky starý průzkum agentury STEM.

Není. Agentura STEM nikdy žádný takový průzkum nedělala. Nepodařilo se nám dohledat ani jiný podobný průzkum jiné agentury, zabývající se veřejným míněním. Jen v roce 2008 vyšel průzkum, v kterém 57 % občanů bylo proti navyšování mise v této zemi. Netýkalo se to však mise samotné, ale navyšování počtu vojáků, nebylo to 80 % ale jen 57 % a nebyl to dva roky starý průzkum, ale deset let starý. STEM naopak udělal průzkumy (1, 2), které ukazují, že důvěra občanů v českou armádu roste. Češi také souhlasí s českým členstvím v NATO.

Jak nám můžete pomoci se dozvíte zde.

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.