Máme za sebou rok 2021. Přinášíme tedy souhrn témat, o kterých se nejčastěji šířily dezinformace. V úvodu však chceme moc poděkovat všem čtenářům za přízeň v loňském roce.  V roce 2021 totiž zájem o náš projekt znovu stoupl. Bezprecedentní byl v tomto smyslu stal listopad, když náš web zaznamenal za tento měsíc přes milion návštěv. Potěšujícím zjištěním je i fakt, že přibližně 38 % návštěvníků se k nám dostalo za pomoci vyhledávačů. Potěšující je to z toho důvodu, že v tomto případě se jednoznačně jedná o návštěvníky, kteří jsou ochotní si aktivně ověřovat informace.

Ne příliš dobrou vizitkou české internetové populace je, že dezinformace se síří snadněji a mají mnohem vyšší dosah (viralitu) a vzbuzují více zájmu, než pravdivé informace nebo zprávy o ověření hoaxů. To bohužel platilo i v roce 2021. Kromě toho pozorujeme čím dál větší snahu určité části politické scény pravdivé informace relativizovat a pod rouškou svobody slova útočit na nezávislá média, projekty a neziskové organizace, které se snaží ověřovat fakta, či investigativně informovat o dění v České republice.

V současné době řešíme navíc nepříjemné situace. Různé osoby často šířící dezinformace se chtějí obrátit na soud. Například Petra Fajmonová Rédová tvrdí, že jsme ji pomluvili, když jsme ji nazvali falešnou sestrou. To jsme však samozřejmě nikdy neudělali. Napsali jsme, že není „zdravotní sestrou z brněnské JIP“ za čímž si stojíme. Tak byla dezinformační projekty představovaná. Stejně tak stojíme za tím, že prodává kosmetiku nebo nabízela různé léčitelské metody. Rédová na nás podala dokonce i trestní oznámení. To policie zamítla jako nedůvodné s tím, že se nestal ani žádný trestný čin, ani přestupek, protože naše články zkrátka přesně popisovaly faktický stav věcí. Lenka Tarabová a její spolek Resetheus se bude pro změnu snažit u soudu dokázat, že virus SARS-CoV-2 neexistuje.

Pandemie koronaviru byla hlavním tématem dezinformací v roce 2021. Útočeno bylo na očkování, opatření, covidový pas, ale i na samotné lékaře. Podle Aleše Svobody je vyvíjen nátlak na zdravotníky, aby se nechali očkovat a je jim nabízen úplatek 60 tisíc korun. Zpráva dále uvádí, že nemocnice falšuje zdravotní dokumentaci a další nepodložené informace. Nemocnice se proti textu ohradila a brání se právní cestou.

Velkým trendem byly dezinformace již zmíněné Petry Rédové, zavádějící tvrzení profesora Jaroslava Turánka, Jiřího Berana či Soni Pekové.

Kromě dezinformací ohledně pandemie se terčem dezinformací staly i volby. Terčem dezinformací se stali především Piráti. Před volbami se objevil například hoax, že vydělávají na chudobě, jindy do ČR měli chtít stěhovat migranty, nebo danit nákup bytů. Řetězovými e-maily byl také hojně rozesílán hoax o tom, že chtějí odebrat seniorům řidičské průkazy. Ale hoaxy se týkaly i jiných stran. Například o Petru Fialovi se šířil hoax, že je agentem StB. A také, že si za pomoci neziskové organizace zřídil „dotační království“.

Psát podrobný popis ke katastrofě, která se udála 24. června na jižní Moravě, asi netřeba. Tornádo, které zasáhlo několik obcí, zanechalo za sebou nesmírné škody a bohužel i ztráty na životech. I tato katastrofa se však stala tématem, o kterém se začaly šířit dezinformace. Například se šířilo video, které natočila pro KTV Ivana Smetany Světlana Václavíková v jedné z postižených obcí. Autorka ve videu tvrdí, že v zasažených obcích nezasahuje naše armáda, respektive není vidět. Ačkoliv se jednalo o nesmysl a armáda na místě pomáhala už od počátku a to včetně vojáků hradní stráže, video mělo tisíce sdílení. Jeden z obzvláště výživných řetězových e-mailů zase za tornádem viděl státní terorismus ze strany USA. Časově i místně se totiž podle rádoby sofistikovaných důkazů protíná tornádo a průlet amerického vojenského letadla přímo nad bouří, ze které tornádo vzniklo.