Hájit Soňu Pekovou, kterou náš web podrobil analýze a projekt Iluminátor podrobné analýze se rozhodl prof. RNDr. Jaroslav Turánek. Pro nadační fond Svědomí národa, stejně jak to udělala Soňa Peková. Turánek je odborníkem na liposomy jako biokompatibilní nosiče. Je pracovníkem Výzkumného ústavu veterinárního lékařství. Byl v týmu, který vyvinul vakcínu proti borelióze učenou pro zvířata. Ústav se stamilionovým ročním příjmem získal tehdy od Evropské unie více než 350 milionů korun na projekt vývoje vakcín pojmenovaný AdmireVet. Profesor je tedy odborníkem na veterinární medicínu, nikoliv léčení lidí. Velmi zvláštní je, že Turánek, ač je profesorem, je velmi nadšeným komentátorem v diskuzích na Novinkách.cz, což sám ve videu přiznává. Je známo, že diskuze na Novinkách patří mezi ty nejhorší na českém internetu.

V úvodu videa obhajuje myšlenku, že byl virus SARS-CoV-2 uměle vytvořen. K danému tvrzení však nepředstavuje žádné hmatatelné důkazy. V poslední době se znovu rozvířila debata o tom, zda vir SARS-Cov-2, vyvolávající nemoc covid-19, nebyl vyroben uměle. Epidemiolog Gideon Meyerowitz-Katz, působící v australské Sydney, se rozhodl podrobit všechna známá fakta kritické analýze. Podle Meyerowitze-Katze není žádný zvláštní důvod se domnívat, že by covid-19 musel být vypěstován v laboratoři. Fakt, že čínská vláda není z politického hlediska příliš důvěryhodná, je podle něj příliš vratkou základnou pro takovou teorii. Naopak přenos nemoci na člověka ze zvířecího nositele je docela pravděpodobný, protože se v průběhu lidských dějin odehrál již mnohokrát. Na stranu druhou, pacientem nula, jenž se nakazil koronavirem, mohl být zaměstnanec laboratoře v čínském Wu-chanu, kterého infikoval netopýr. Tvrdí to doktor Peter Embarek, šéf týmu Světové zdravotnické organizace (WHO), který pátrá po původu viru SARS-CoV-2. Embarek odmítá scénář, že virus vznikl uměle v laboratoři a unikl z ní. Tato hypotéza je podle závěrů výzkumníků extrémně nepravděpodobná. Ovšem WHO ji ale nemůže stoprocentně vyloučit, protože nehody se v laboratořích stávají. V posledních měsících se myšlenka, že pandemie začala v laboratoři (a možná jde o umělý virus), prosadila, zejména když americký prezident Joe Biden nařídil v květnu zpravodajským službám, aby tuto možnost posoudily. Čína agresivně udeřila a tvrdila, že pokusy spojit původ koronaviru s laboratořemi byly politicky motivovány.

Kolem 12. minuty Turánek hovoří o tom, že údajně nemocenskou měla jen část pozitivně testovaných. To jednoznačně není pravda. Být v karanténě má za povinnost každý pozitivně testovaný. Pokud jste byli pozitivně testováni antigenním testem, v karanténě musíte zůstat do doby, kdy nákazu potvrdí nebo vyvrátí PCR test. Pojem bezpříznakově nemocný je znám u celé řady nemocí. Například u HIVsyfilisankylostomózyamerické trypanosomózychlamidiígiardiózy, hepatitidy A a B u dětí a u řady dalších. Důvodem je, že přestože u samotných osob se neobjevují příznaky, mohou být přenašeči. To platí i pro virus SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění COVID-19. Inkubační doba se udává v mediánu 4-5 dní. Za obvyklý rozsah se uvádí až 12 dní. I bezpříznakově nakažení jiným onemocněním se izolují nebo musí dodržovat taková pravidla, aby nemoc nepřenesli. Český trestní zákoník dávno před vypuknutím pandemie COVID-19 znal dva paragrafy. Prvním je § 152 Šíření nakažlivé lidské nemoci a druhým § 153 Šíření nakažlivé lidské nemoci z nedbalosti.

Turánek v 18. minutě v souvislosti s vakcínou mRNA použije i pojem „genová terapie“. Genová terapie je léčebný postup, při němž je do genomu pacienta vložena sekvence DNA, přičemž tato sekvence kóduje nějaký chybějící nebo nefungující protein. Během posledních let dochází k prudkému rozvoji molekulární biologie. Na přečtení lidského genomu navazují pokroky v proteomice a farmakogenomice. Nové znalosti nám umožňují nejen zlepšovat stávající léčebné postupy, ale dávají i naději do budoucna, kdy snad budeme schopni léčit přímo příčinu dědičných onemocnění. Genová terapie bude v budoucnosti možná léčit i většinu nádorových onemocnění. Genová terapie znamená vpravení genetické informace do buněk za účelem léčebného účinku. Ačkoliv u některých pacientů byla již genová terapie úspěšně použita (jako první se pomocí genové terapie léčily určité typy těžkých imunodeficitů), stále se jedná spíše o experimentální terapii, která s sebou může nést řadu vedlejších efektů. Takový proces se při podání mRNA vakcín samozřejmě neděje. Spike protein není součástí našeho genomu a jeho nesprávné fungování není důsledkem žádného onemocnění. Neexistuje žádný přesvědčivý důkaz, který by nasvědčoval tomu, že se mRNA z vakcín dokáže zabudovat do naší DNA. MRNA není s DNA přirozeně v kontaktu a pokud by docházelo k integraci, je třeba vysvětlit, proč k integraci nedochází při stovkách tisíc přirozených molekulách mRNA, které se v buňkách nachází.

Vakcína Pfizer, ani jiná proti COVID-19, nemůže způsobit neplodnost, jak se snaží naznačit profesor Turánek. Technicky je to nemožné. Takto nějak to vypadá v těle: protilátky vytvořené po očkování se nejen navážou na spike protein koronaviru, ale také na podobný protein Synytin-1. Tento protein hraje roli při budování placenty v děloze. Podle argumentace dezinformátorů, pokud je tento protein inhibován imunitní reakcí, může to vést až k neplodnosti. „Obecně existuje řada důvodů, proč tato teorie nemůže být správná,“ řekl pro Deutsche Welle Udo Markert, vedoucí laboratoře zabývající se výzkumem placenty ve Fakultní nemocnici v Jeně. Podobnost mezi proteiny je extrémně nízká. Podle Markerta je to jen 0,75 procenta. „To je velmi málo,“ dodává vědec.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.