Virálně se momentálně šíří video, ve kterém vystupuje Petra Fajmonová Rédová a je představovaná jako „sestra z brněnské JIP“. Petra Fajmonová Rédová je ve skutečnosti typickým příkladem, proč lidé točí taková videa. Sama se věnuje tzv. kyslíkové kosmetice a provozuje e-shop, ve kterém si můžete koupit kosmetickou houbičku za 145 Kč nebo předražené čaje. Rovněž je uvedena jako provozní prodejny s kosmetikou. Také nabízí léčitelství. Do jejího repertoáru patří například terapie Reiki, regresivní terapie, AFT terapie a kraniosakrální terapie. A věnuje se astrologii a ezoterice. Rédová má navíc se zdravotníky nevyřízené účty z roku 2014, kdy v brněnské nemocnici absolvovala porod císařským řezem a po operaci trpěla komplikacemi. Máme potvrzeno, že žádná z brněnských nemocnic Rédovou nezaměstnává.

Rédová v celém videu vykládá nesmysly. Očkování proti COVID-19 chrání proti těžkému průběhu onemocnění. Těžký průběh onemocnění COVID-19 hrozí u lidí s podružnými onemocněními, která mají vliv na imunitní systém. Například chemoterapie jednoznačně oslabuje imunitní systém člověka a tak z logiky věci je omezená i účinnost vakcín. Očkování chrání před vznikem mutací. Že očkování způsobuje mutace, je velmi stará dezinformace. Různé mutace viru SARS-CoV-2 tu byly dříve než očkování.

Ve videu se však věnuje především údajným rozborům krve očkovaných. O tom náš web psal už mnohokrát. Přichází například s objevným zjištěním, že krev očkovaných se v prostředí „in vitro“ sráží. Jak už jsme psali, tento proces je samozřejmě správný a bez něj by nikdo z nás nepřežil. Srážení krve je důležitým procesem hemostázy, tedy zástavy krvácení. Vzniklá krevní sraženina ucpe defekt ve stěně cévy a zamezí tak krvácení. Jev tedy samozřejmě nijak nesouvisí s očkováním a krev se po styku s venkovním prostředím sráží všem zdravým lidem.

Projekt Vaxinátor zveřejnil video, ve kterém ukazuje, že třeba i v kapce destilované vody lze při troše fantazie najít předměty, které vypadají jako parazit, nanobot nebo čip. Ve skutečnosti se jednalo o vlákno z ubrousku, o prach nebo znečištění laboratorního sklíčka. Pro správné posouzení podobného materiálu je nutné vždy znát jeho zdroj a okolnosti, za kterých vznikl. Ty nejsou uváděny na žádném takovém „důkazu“. Tato videa a „fotografie” mají společné jedno. Nikdy nevidíme jak vzorek byl nanesen pod mikroskop. Český klub skeptiků Sisyfos navíc upozorňuje, že mikroskopický rozbor krve není příliš ověřeným a správným způsobem analýzy krve. Údajná analýza navíc probíhá pod mikroskopy, které se prodávají jako dětské hračky.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.