Absolutní hoax se šíří na po sociální síti Facebook. Například z anonymního profilu „Jindřiška Plšková“ má hoax přes 2 tisíce sdílení. Autorem má být Petr Hannig, někdejší neúspěšný prezidentský kandidát (0,56 % hlasů), který kandidoval s podporou extremistické a antisemistické Národní demokracie Adama B. Bartoše.

Text hoaxu:

„Piráti chtějí odebrat řidičáky seniorům nad 70 roků! Jak to tak vidím, jmenované strany v bloku se vehementně snaží seniory vyšachovat z veřejného života, okleštit je na právech. Finančně, psychicky a zdravotně zdeptat. Může se stát, že prosadí, aby senioři nad 70 let přišli o řidičák, protože ohrožují silniční provoz. Je to logické, protože těm zazobaným příživníkům, kteří nikdy nemakali a jsou bohatí jen díky tomu, že mistrně vysávají státní peníze (naše peníze), prostě na silnicích vadíme. Senioři dodržují pravidla silničního provozu, jsou opatrní a rozvážní, jenže tihle zmetci by chtěli na dálnicích a rychlostkách jezdit aspoň 150. Chtějí, aby senioři přišli o volební právo, aby senior po 70 měl nárok jen na tu nejzákladnější zdravotní péči. A takto to může plíživě pokračovat dál. Nakonec v 70 budeš muset prodat byt či dům, vystěhovat se do důchodcovskýho koncentráku a čekat na smrt, aby mladí a chudí, ubozí migranti měli kde bydlet. Můžou nám vzít důchod, místo něho vyfasujeme lístky na základní potraviny a nejnutnější věci na přežití a tím to hasne. Jediné právo, které ti zbude, bude dobrovolná nebo nedobrovolná eutanazie, aby si nepřekážel a uvolnil místo „lepším a demokraticky smýšlejícím zmetkům“. Sice to zní jako hodně přitažené za vlasy, ale to co se děje kolem nás začíná HODNĚ, ale HODNĚ smrdět fašismem a totalitou. A TU NAŠI RODIČE A SOUČASNÍ SENIOŘI ZAŽILI. Proto všechny strany, které jsou proti Babišovi a Zemanovi, se je snaží odstranit. ONI CHTĚJÍ NASTOLIT NOVOU TOTALITU – HLAVNĚ NENÁPADNĚ. Aby se proti těm hajzlům nezačalo protestovat a lidi je nechtěli z politického života vyšachovat. Prosím, udělte článku karmu, když jste na facebooku, dejte článek i tam a přepošlete tento odkaz svým přátelům. Myslím si, že se mnohým z nás toto téma hluboce dotýká a je třeba, aby se článek dostal na žebříčky a přečetlo si ho tak co nejvíc lidí. Děkuji za podporu. Srdečně zdraví Petr Hannig“

Hoax se šířil už v minulém roce, kdy vyšel na webu Rukojmí nebo Ireporter. Podobný text napsal Petr Hannig už v květnu 2019. Ve skutečnosti je to absolutní nesmysl. Věc se má pouze tak, že celá pražská koalice navrhla, aby přísnější metr pro řidiče začátečníky, ale také pro seniory. Novela silničního zákona předkládaná resortem dopravy počítá s tím, že motoristé nováčci by po dobu dvou let od získání řidičského průkazu měli sníženou hranici trestných bodů na polovinu. Místo standardních 12 bodů by jim tak byl řidičák odebrán již při získání šesti trestných bodů. Praha by navrhovanou změnu ráda rozšířila o další skupinu šoférů. „Pokud má být nové opatření namířeno proti věkově mladým řidičům (18–20 let), je nutné si uvědomit, že řidičská oprávnění nabývají a drží i osoby staršího věku. Proto by se měla snížit bodová hranice i řidičům nad 70 let, neboť to je věk, kdy dochází k omezení motoriky,“ uvedla metropole ve své námitce v rámci meziresortního připomínkového řízení. Podle Milana Leitnara (STAN(, právníka dopravního odboru pražského magistrátu a mimo jiné autora připomínky, není možné vytrhávat jedno tvrzení z celkového vyznění textu. Podle něj je potřeba o dané problematice diskutovat. Nejnovější novela silničního zákona nic o snížení bodové hranice pro mladé ani starší řidiče neobsahuje. Protože nic takového sněmovnou neprošlo, poslanci Pirátů nemohli takovou novelu navrhnout.

Internetem se šíří i hoax, že Piráti navrhují i odebrat volební právo starším lidem nad 70 let, nebo doporučovat domov důchodců. Ve všech případech se jedná o nesmysl.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.