Weby Parlamentní listy a Mix 24 přišly několik týdnů před volbami s tvrzeními, že předseda ODS Petr Fiala přes neziskovou organizaci Centrum pro studium demokracie a kultury (CDK) čerpá milionové dotace. Tvrzení zveřejnil na Facebooku i premiér Andrej Babiš. Na dotace také minulý týden upozornil člen Rady České televize Luboš Xaver Veselý na svém youtubovém kanále Xaver Live.
Pravdou je, že předseda opoziční ODS Petr Fiala patří mezi zakladatele. V současné době však v spolku působí už jen jako odborný garant ve správní radě a nepobírá za to žádný plat ani náhrady. A plat nepobíral ani v době, kterou výše zmíněné příspěvky kritizují. „Petr Fiala se od roku 2004, kdy byl jmenován rektorem Masarykovy univerzity, na konkrétních projektech CDK nepodílí, zasedá pouze jako jeden ze zakladatelů a odborný garant v jeho správní radě. Nepobírá za to žádný plat ani náhrady či jiná plnění. Snažit se narýsovat nějaké konspirační spojení mezi sečtenými desítkami milionů za posledních dvacet let naší práce a jím osobně je tedy faktický nesmysl. A nepochybně zlý úmysl,“ napsal za CDK František Mikš.
Kritizována byla dotace především týkající se Barmy. „CDK v letech 2011 až 2017 mimo jiné pomáhalo zrealizovat rozsáhlý projekt na pomoc Barmě. Na financování projektu se podílelo Ministerstvo zahraničních věcí ČR a také americké vládní a nevládní organizace. CDK do něj bylo vybráno ve veřejném výběrovém řízení, mimo jiné proto, že již mělo dlouholeté zkušenosti s vedením podobného projektu na východní Ukrajině. Náklady na projekt z české strany byly ročně mezi 1,5 až 2 mil. Kč. Drtivá většina těchto prostředků skončila přímo v Barmě, kde tamním vzdělávacím a školicím centrem prošly tisíce účastníků, převážně z řad bývalých politických vězňů a občanských aktivistů z válkou postižených oblastí. V CDK zůstávalo ročně průměrně cca 200 tis. na celkovou administraci projektu (částečný úvazek koordinátora, ekonoma atd.). Vše je doloženo ve vyúčtováních a průběžných zprávách na MZV ČR. Celý projekt byl celkem čtyřikrát zevrubně auditován a shledán po všech stránkách bezchybným,“ vysvětluje Mikš za jakým účelem byly dotace vyplaceny. Dotace tehdy zprostředkovávalo ministerstvo zahraničí, nikoliv ministerstvo školství, na kterém Petr Fiala v roce 2012 a 2013 působil.
Parlamentní listy ani ostatní autoři příspěvku nijak nedokázali, že by Petr Fiala měl z působení v organizaci nějaký finanční profit nebo byl ve střetu zájmu.