Několik týdnů před volbami se začíná internet plnit články, snažícími se pošpinit jednotlivé kandidující strany. Například lokální web e-Chomutovsko šíří článek, že Piráti slibují boj s „kšeftem s chudobou“ a jejich kandidát na ni vydělává. Věc se má však úplně jinak. I tak článek šířil na svém Facebooku i premiér Andrej Babiš.

Má se jednat o Pavla Kosaře ze STAN, nikoliv Pirátů. Redakce regionálního webu se dozvěděla, že v Chomutově vlastní několik bytů, redakce ani nijak nedokázala, že by měly v jeho bytech být vypláceny příspěvky na bydlení nebo v hmotné nouzi.

„V této souvislosti bych se rád podivil nad tím, že autor označuje běžné lokality na sídlišti Březenecká za vyloučené – třeba právě zmíněnou ul. Dřínovskou. Pětivchodový dům na adrese Dřínovská 4590-4595 (autor článku jej výslovně uvádí jako příklad vyloučené lokality) považuji za velice dobře spravovaný dům se slušnými obyvateli, zateplený, s novými výtahy, bezpečnostními dveřmi a kamerami, které chrání v domě bezpečí a majetek jeho obyvatel. Nechci zabíhat do podrobností, nicméně zdůraznil bych fakt, že v ul. Dřínovská investuje a kupuje byty pro své občany i samotné město Chomutov. Osobně si myslím, že obyvatelé této lokality by na autorovi článku nenechali nit suchou. Pokud by autor opravdu rozuměl realitnímu trhu v Chomutově, tak by věděl, že Chomutov žádné tzv. vyloučené lokality, známé z mediálních kauz (např. dříve známý případ sídliště Chánov v Mostě) nemá,“ napsal v reakci Kosař.

„Byty v Chomutově spravujeme společně s mou rodinou řádně, platíme za ně poplatky správci domu a nájemné máme ve zcela běžné výši, odpovídající normálním cenám na trhu. Pronajímáme je někdy vybavené více, někdy méně. Většinou, jak je na trhu nejběžnější, je byt vybaven koupelnou a kuchyňskou linkou, tak, aby si lidé mohli nastěhovat vlastní nábytek. Vybavení je vždy funkční (teče studená voda, topí topení, funguje sporák a elektřina). U všech bytů nám peníze chodí na účet přímo od jednotlivých nájemníků,“ doplňuje zastupitel za STAN na Praze 22. Faktem je, že zpráva neobsahuje jakýkoliv důkaz, že by Kosař inkasoval peníze z příspěvků na bydlení.

Zaujatost webu e-Chomutovsko proti Pirátům je zřejmá i z článku. Tvrdí například, že lídr Pirátů Ivan Bartoš v minulých dnech přirovnal Ústecký kraj k zaostalému Rumunsku. Bartoš ovšem hovořil o HDP. „Ústecký region patří i podle dat Eurostatu k těm, kde je život pro naše občany nejtěžší. Hrubý domácí produkt na hlavu byl už v roce 2019 o šest procent nižší než stejná statistika u Rumunska. To je proste fakt. Za to nemohou Ústečané, ale vláda,“ sdělil CNN.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.