Máme za sebou rok 2020. Přinášíme tedy souhrn témat, o kterých se nejčastěji šířily dezinformace. V úvodu však chceme poděkovat všem čtenářům za přízeň v loňském roce.  V roce 2020 totiž zájem o náš projekt znovu stoupl. Bezprecedentní byl v tomto smyslu říjen, když náš web zaznamenal za tento měsíc přes půl milionů návštěv. Potěšujícím zjištěním je i fakt, že přibližně 35 % návštěvníků se k nám dostalo za pomoci vyhledávačů. Potěšující je to z toho důvodu, že v tomto případě se jednoznačně jedná o návštěvníky, kteří jsou ochotní si aktivně ověřovat informace. Stále nejčastěji lidé na náš web zavítají z Facebooku, po vyhledávačích následuje Twitter.

Nicméně je smutným faktem a nepříliš dobrou vizitkou české internetové populace, že dezinformace se síří snadněji a mají mnohem vyšší dosah (viralitu) a vzbuzují více zájmu, než pravdivé informace nebo zprávy o ověření hoaxů. Důvody tohoto jevu spatřujeme v jednoduchosti a snadné uchopitelnosti dezinformací, o virální šíření se stará především množství emoce probouzejícího obsahu. V tomto ohledu byl také rok 2020 bezprecedentní. Především kvůli pandemii koronaviru se ukázalo, jakou sílu dezinformace mají.

Právě pandemie byla hlavním tématem dezinformací v roce 2020. Zjednodušeně jde dezinformace rozdělit na první a druhoou vlnu pandemie. Zatímco v první vlně pandemie na jaře se nejvíce dezinformací objevovala na téma léčby onemocnění COVID-19 a nejrůznějších alternativních léků (příkladem může být pořad DUŠE K s Milanem Cabálkem) a také na téma původu viru.

Druhá vlna se nesla v napadání protikoronavirových opatření, zpochybňování závažnosti onemocnění a poslední dobou také v napadání očkování. Příkladem zpochybňování závažnosti onemocnění se velmi virálním stalo srovnání s chřipkovou epidemií v roce 1995. To se ukázalo jednak za velmi zavádějící a později se bohužel ukázalo, že druhá vlna koronaviru je mnohem smrtelnější jak byla tato epidemie. Obecně nepřesné srovnávání onemocnění COVID-19 s chřipkou se stalo velmi virálním. Velmi virální se stala také fáma o údajném pozitivním výsledku testu poté, co někdo vzdal frontu. To se ukázalo za technicky nemožné.

Největší úspěch v roce 2020 mělo video z Lenkou Zlámalovou, která v pořadu FTV Prima žonglovala s fakty ohledně údajné metastudie WHO o nízké smrtnosti viru. Ukázalo se, že mimo jiné nejde o studii WHO, vědecký článek pracoval s mediánem a ne průměrem a vědecký článek už vůbec nesrovnával onemocnění COVID-19 s chřipkou. Konspirace se šířily také ohledně říjnové demonstrace konspirátorů a chuligánů v Praze. Co se týká dezinformací o očkování, největší úspěch má zatím vylhaná smrt zdravotní sestry Tiffany Dover.

Kromě pandemie se dezinformace týkaly samozřejmě i jiných témat. Nejvíce pak amerických voleb. Ukázalo to, jak globální svět je a jak rychle se dezinformace vytvořené v USA přelijí do českého prostředí. Petr Jan Vinš zpracoval 10 dezinformací týkajících se amerických voleb. Čtenáře také pobavilo video ve kterém Václav Klaus mladší tvrdil, že jeho matka Livia Klausová byla na Tchaj-wanu. Velmi virální se stala také fotografii, kterou prý údajně někdo našel minulý týden na chodníku u vlakového nádraží v Teplicích a měla zachycovat spokojený manželský pár. Strhlo se pátrání, aby se ukázalo, že fotografie pochází z filmu Návrat do Budoucnosti.

A jaké dezinformační projekty jsou nejúspěšnější? Objevil se nový projekt Otevři svou mysl Davida Formánka, který překládá videa ze zahraničí. Ondřej Höppner a jeho web Arfa.cz se stal stálicí na dezinformační scéně. Za tímto účelem náš web vydal přehled dezinformačních webů, projektů a lidí šířících dezinformace o aktuální pandemii.