Na jaře se na internetu objevil nový dezinformační projekt Otevři svou mysl. Jedná se o youtubový kanál a stejnojmenný web. O videa je poměrně velký zájem, některá mají desítky tisíc zhlédnutí. Za projektem stojí podle CZ.NIC David Formánek z Kojetína. Jeho výdělečnou činností je překládání textů. Už od 2013 vytvářel kanál věnující se (citujeme) „osobnímu rozvoji, sebelásce, motivaci, pozitivnímu myšlení a tvoření reality.“

Za dobu existence projektu náš web na videa sdílená tímto projektem upozorňoval několikrát. Internetem šířil například video s názvem „Bývalý prezident Microsoftu v Kanadě Frank Clegg – Riziko 5G a bezdrátové technologie“ (v originále: Former President Of Microsoft Canada, Frank Clegg on 5G /Wireless. Not Safe?“). V něm Frank Clegg varuje směsicí pravdivých, nepravdivých a zavádějících informací před sítí 5G. Náš web video analyzoval. Podobně jsme přinesli analýzu videa Plandemic, proslovu italské poslankyně Sary Cunialové či konspiračního videa s doktorkou Dolores Cahillovou. Všechna zmíněná videa šířil projekt Otevři svou mysl a všechna videa byla směsicí konspirací, nepravd, polopravd s příměsí faktů, aby dezinformace byly realističtější.

Momentálně projekt stojí například za peticí bodů, kterou podepsalo asi 10 tisíc lidí. Je zaměřena proti Národní strategii očkování proti nemoci covid-19. Autoři v něm, pod rouškou požadavků a dotazů, šíří šílené lži o Billovi Gatesovi nebo se ptají, jaký je rozdíl mezi chřipkou a COVIDem, načež navrhují pozastavit očkování i proti chřipce. Je naštěstí fakt, že elektronické petice postrádají základní náležitost – podpis (tím je myšlen vlastnoruční podpis nebo zaručený elektronický podpis). Nelze ji proto považovat za petici podle petičního zákona. Státní orgán tak není povinen na petici v zákonné lhůtě odpovědět a zabývat se jí.

Autor webu David Formánek je však ve skutečnosti spíše obchodníkem se strachem a konspiracemi. V pravém rohu webu například prodává lampu, která vás údajně ochrání proti 5G sítím.  Prý dokáže eliminovat i negativní vlivy mobilních sítí, a to včetně 5G. Cena je vysoká, ale záruka, že zařízení skutečně funguje tak, jak výrobce uvádí, je nulová.

Výrobce se ohání řadou „výzkumů“ a „certifikací“. Když si ovšem dáte práci, tak zjistíte, kdo certifikace udělil. Jedna pochází od rakouské společnosti International Institute for Research on Electromagnetic Compatibility (IIREC), jejíž hlavní náplní jsou podle dřívějšího článku v německém časopisu Skeptiker posudky na nejrůznější přívěsky, nálepky, fólie a krabičky sloužící k ochraně proti záření a k odrušení vlivů životního prostředí. Za touto společností stojí bývalý soudní znalec Walter Medinger, který v minulosti opakovaně vypracoval kladné posudky na šarlatánské produkty eliminující elektrosmog.

„Kdyby onen ‚přístroj’ skutečně uměl to, co slibuje, tedy zabíjet viry a bakterie v okolí, byla by to revoluce, o kterou by se praly nemocnice, univerzity, armáda a každá farmaceutická firma na světě. Takový účinek by totiž bylo jednoduché prokázat. Žádný takový důkaz však výrobce nenabízí, a tak nezbývá než označit Somavedic za další pokus vydělávat na lidské neznalosti,“ říká Pavel Kasík z Technet.cz, který se dlouhodobě zabývá studiem pseudovědeckých metod.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.