Dnes si rozebereme poměrně nevinný hoax. Desítky tisíc sdílení na sociální síti Facebook má totiž status, který “hledá majitele fotografie”. V českém prostředí se šíří s textem:

“Tuto fotografii jsem našel minulý týden na chodníku u vlakového nádraží v Teplicích.

Na zadní straně je nápis „Táta a máma 1955“.

Chci to vrátit majiteli.

S vaší pomocí to půjde!

Prosím sdílejte … !!!”

A lidé opravdu sdílejí. Například z profilu Petra Klimeše má přibližně 50 tisíc sdílení. Jenže fotografie je jen vtípek, čehož si určitě všimli fandové sci-fi snímku Návrat do Budoucnosti, na fotce je totiž šťastný pár McFlyových (fiktivní hrdinové George and Lorraine).

V tomto případě se jedná o nevinný hoax, který narozdíl od jiných nemůže nikomu ublížit. Něco nám tento šprým přece jen ukázal a to sílu sociálních sítí a jasný důkaz, jak rychle se klamná informace může šířit.

4e807f8dadfce397311a841ce1ecc7ae
Originál

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.