Sociální sítí Facebook se momentálně šíří velmi zavádějící status, který srovnává dvě epidemie. Respektive epidemii chřipky v roce 1995 a pandemii koronaviru SARS-CoV-2 způsobující onemocnění COVID-19 dnes. „Chřipka 1995 v Česku: 1,1 nakažených, 12 tis zemřelých. Kde byly zákazy, roušky a hysterie?“

Toto vyznění je poměrně zavádějící. Je pravdou, že jeden zdroj uvádí, že „v letech 1995 až 96 bylo v průběhu chřipkové epidemie postiženo zhruba 11% obyvatel České republiky. Během sedmi týdnů bylo nahlášeno více než 90 000 komplikací a došlo k více jak 12 000 úmrtím. Jiné statistiky však hovoří o něčem jiném. Například Ústav zdravotnických informací a statistik hovořil v roce 2000 o 5 tisících úmrtí obecně následkem respiračních onemocnění. Zdravotnická ročenka z roku 1995 píše o 2675 úmrtích zapříčiněných nemocemi dýchací soustavy u mužů a o 2401 úmrtích u žen. I pozdější odhady byly opatrnější. „V roce 1995 tady byla epidemie sezónní chřipky, kde jsme zaznamenali exces, tedy nárůst úmrtí celkový o téměř 6 tisíc případů, čili to byla, myslím si velká epidemie zapříčiněná tehdy virem H3N2,“ řekl v roce 2013 tehdy hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta.

I tak se jedná o velká čísla. Opravdu tu však nebyla taková „hysterie“ a zákazy? Televizní noviny 12. prosince 1995 informovaly o uzavření všech škol kvůli epidemii chřipky. Tehdy bylo štěstí, že prázdniny předcházely běžným prázdninám o Vánocích, jednalo se však o mimořádné opatření na celém území ČR, jednalo se tedy o zákaz. Lékaři i tehdy varovali před „mediální hysterií“. Nutné dodat ještě jednu zásadní okolnost. V roce 1995 byla proti chřipce již dostupná vakcína. Proti COVID-19 zatím dostupná není.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.