Jak se postupně sčítají hlasy v amerických prezidentských volbách a podle všech projekcí se zdá, že nedopadnou dobře pro republikány a současného prezidenta Donalda Trumpa, pustil se on sám, členové jeho rodiny a jeho podporovatelé do masivního masivně šíření dezinformací v médiích a na sociálních sítích. Jejich cílem je zřejmě podkopat důvěru ve výsledek voleb, který není v jejich prospěch. Pojďme se společně podívat na ty nejčastější dezinformační narativy, které z USA doléhají i k nám.
1) V Michiganu přes noc našli více než 100.000 hlasů pro Bidena
Tato dezinformace se nejčastěji šíří v podobě screenshotu výsledků, kdy najednou Joe Biden poskočí o 153.710 nahoru, zatímco všichni ostatní zůstanou na stejných číslech. To sugeruje, že někdo přes noc „dosypal“ hlasy Bidenovi. Screenshoty nejsou z oficiálních výsledků zveřejňovaných volební komisí státu Michigan, ale z jednoho zpravodajského kanálu, který je reportoval, konkrétně Decision Desk HQ. Pracovník při přepisování dat z oficiálních údajů udělal chybu a u jednoho volebního okrsku mu i Bidenových hlasů zůstala nula navíc, takže místo 15.371 hlasů pro Bidena se připočítalo (a zveřejnilo) 153.710 hlasů pro Bidena. Rychle si chyby všimli a opravili ji, takže počet Bidenových hlasů poskočil najednou o 138.339 (153.710-15.371), ovšem směrem dolů. Dezinformátoři to zachytili a časovou posloupnost obou snímků otočili, aby to vypadalo jako skok nahoru. Na oficiálních výsledcích státu Michigan samozřejmě žádná takováto změna nikdy nebyla. Prezident Trump zmanipulovaný screenshot sdílel na svém Twitteru.
2) Biden má na grafu hlasů statisticky nemožné rovné čáry vzhůru
Ráno 4. listopadu poskočily grafy oficiálních výsledků ve Wisconsinu a Michiganu o významný počet hlasů nahoru a na grafu se tak ukázala rovná čára vzhůru. Dezinformační kanály okamžitě začaly šířit obrázek grafu s hlasy pro Bidena a s komentářem, že jde o doklad podvodu, protože není statisticky možné, aby někdo takto najednou sám vyskočil vzhůru, protože by musel dostat 100 % hlasů. Vysvětlení je ale jednoduché – ne všechny okrsky reportují výsledky průběžně, zvláště přes noc. Když ho některý okrsek dá ráno výsledky najednou, tak se to na grafu ukáže ne jako postupný nárůst, ale okamžitý skok vzhůru. Samozřejmě nejen u Bidena, ale i Trumpa. Dezinformátoři pro svou grafiku ale vybrali takový graf, kde modrá Bidenova čára, která poskočila víc, zcela zakrývá Trumpovu červenou, takže to vypadá, že poskočil jen on.
3) V některých státech bylo odevzdáno víc hlasů, než je registrovaných voličů.
Další dezinformace, která široce koluje internetem, vychází z počtu registrovaných voličů. Ten se srovnává s počtem odevzdaných hlasů a dezinformátoři tvrdí, že například ve Wisconsinu bylo započítáno 3,239,920, když je zde pouze 3,129,000 registrovaných voličů. To se opět používá jako údajný doklad podvodu a falešných hlasů, které někdo dodal do uren. Tuto informaci rychle vyvrátila volební komise státu Wisconsin, která oznámila, že počet registrovaných voličů ke dni voleb byl ve skutečnosti 3,684,726. Dezinformátoři tak účelově používají buď starší údaj, nebo číslo zcela vymyšlené.
4) Hořící hlasovací lístky
Samostatnou kategorií velmi účinných dezinformací – nejen v amerických volbách – jsou údajně autentická videa, která mají dokumentovat nějaké nestandardní dění. Jedno takové sdílel například Erik Trump a ukazuje muže, který v plastové tašce pálí obálky s hlasovacími lístky. Video bylo zvlášť populární mezi zastánci spiknutí QAnon. Volební úřady ve Virginia Beach rychle objasnily, že se nejedná o skutečné hlasovací lístky, ale o vzorové makety. Je to na první pohled snadno odlišitelné podle chybějícího čárového kódu, který identifikuje konkrétního voliče. Dezinformační video jenom na účtu Erica Trumpa vidělo nejméně 1,2 milionu lidí.
5) Bedna s hlasy v dodávce
Jiné video údajně dokazující podvod při sčítání hlasů ukazuje muže s dodávkou v Detroitu před volební stanicí, jak do auta nakládá bednu. Popisky u videa, které natočil a sdílel Kellye SoRelle ze skupiny „Lawyers for Trump“ sugeruje, že někdo odváží odevzdané hlasy pryč z místa sčítání. Mediální stanice WXYZ Detroit ovšem rychle muže s dodávkou identifikovala – byl to její televizní reportér a do dodávky v bedně nakládal svoji kameru a další vybavení.
6) Republikánům bylo zabráněno sledovat počítání hlasů
Jedna z komunikačních linií, které Donald Trump drží a která je také součástí snad jeho týmu právníků zpochybňovat v různých státech volební výsledek a zastavit sčítání, se týká pozorovatelů. Ti se účastní třídění a počítání hlasů a zaručují, že není s hlasy manipulováno. Donald Trump sdílel sugestivní fotografii pracovníka, který zakrývá okna ve sčítací místnosti v Detroitu a tvrdil v návaznosti na článek na Breitbartu, že stovkám republikánských pozorovatelů bylo zabráněno v dohlížení na proces počítání hlasů. Účast pozorovatelů u voleb všude upravují místní zákony. V konkrétním případě Detroitu měla každá strana zákonný nárok na 134 pozorovatelů, což bylo naplněno. Úřady pouze odmítly vpustit další neregistrované republikánské aktivisty, kteří přišli v rámci demonstrací za zastavení sčítání hlasů. Okna byla zakrývána proto, že se shromáždění aktivisté chovali agresivně a pracovníci sčítání tím byli rozrušováni a cítili se ohroženi.
7) Mikrofixy pro republikánské voliče
Pod hashtagem #SharpieGate se šíří dezinformace, že republikánským voličům v Arizoně byly k hlasování dávány mikrofixy (Sharpie), protože takto vyplněný hlas scanner prý vyřadí jako neplatný. Tuto dezinformaci sdílel opět například Eric Trump nebo druhý prezidentův syn Donald Trump Jr. Arizonské úřady to dementovaly. Scannery samozřejmě přečtou lístek vyplněný mikrofixem, mikrofixy se pouze nedoporučují, protože se propíjejí skrz papír lístků.
8) Hlasy pro Trumpa vyhozené do koše
Jiný typ dezinformace se objevil na facebookovém profilu mediální stanice KY3. Údajná pracovnice sčítací komise jménem Calypso Nylund se zde pochlubila, že vyhodila několik hlasů pro Trumpa do koše a že tak „udělala svůj díl práce“. Šlo ale ve skutečnosti o profil trolla. To je stále častější taktika, že se troll vydává za přívržence druhé strany a říká a dělá něco, co dotyčnou stranu delegitimizuje. V tomto případě volební okrsek Green County potvrdil, že nikdo toho jména na sčítání hlasů nepracoval, a navíc jediný koš v místnosti je přímo před stanovištěm volebního inspektora.
9) U poštovního hlasování jsou časté podvody
Tohle je Trumpův evergreen, protože ví, že poštou hlasují spíš demokraté. Často říká, že poštovní volba umožňuje ukrást někomu identitu a volit vícekrát, nebo třeba hlasovat za někoho již mrtvého. Je sice možná pravda, že jsou podvody u poštovního hlasování častější, než u osobního hlasování – podstatné ale je, jak časté jsou v absolutních číslech. Skutečnost je taková, že podle výzkumu prof. Justina Levitta z právnické fakulty Loyola University data z voleb 2000-2014 dokumentují z cca 1 miliardy odevzdaných hlasů celkem 31 pokusů o podvod s identitou voliče. U poštovního hlasování jiný výzkum za období 2000-2012 dokumentoval celkem 491 problematických kauz, které byly – z různých důvodů – kriminálně vyšetřovány. Tedy incidence podvodů s poštovními hlasy je podle všeho podobná, jako šance, že vás trefí blesk z nebe. Plus samozřejmě každý jednotlivý takový pokus je stíhaný jako federální zločin.
10) Hlasuje se i po skončení voleb
Další Trumpův evergreen. Každý stát má vlastní volební legislativu. Ta umožňuje, aby byly započítány i hlasy, které dojdou (poštou) i nějaký čas po volebním dni. Je to mimo jiné proto, že v mnoha státech USA jsou velké distance a pošta nefunguje zcela spolehlivě. Každopádně ale platí, že hlasy musí být odeslané nejpozději v den voleb. Žádné hlasování po volbách tedy neprobíhá, pouze mohou postupně přicházet ještě dodatečné hlasy (a většinou jich nebývá mnoho) – až do deadlinu, který má každý stát samostatně stanovený. Například tvrdě republikánská Aljaška započítá hlasy, které byly odeslány v den voleb a dorazí do 10 dnů po něm. Jakýkoli hlas, poslaný po dni voleb, je automaticky neplatný, i kdyby dorazil třeba okamžitě.
A bonus nakonec – Je to spiknuti!
Sčítání se děje ve stovkách lokálních volebních okrsků najednou a spiklenci by tak museli mít ovládnuté úplně všechny, nebo alespoň většinu z nich. Pokud by to tak bylo, tak to spiklenci s takhle těsným a vlastně stále ještě nejasným výsledkem moc dobře zmáknuté nemají…