Jak náš web již jednou psal, v neděli se v Praze uskutečnila demonstrace, která se po ukončení zvrhla v boj mezi chuligány a policií. Účastnilo se jí asi 2000 lidí. Protože byl překročen povolený počet účastníků v nouzovém stavu (500) a část účastníku neměla ochranné prostředky dýchacích cest (nos, ústa), které brání šíření kapének, magistrát akci ukončil zhruba o 45 minut dříve. Ukončena byla však organizátorem, který všechny informoval o ulicích, po kterých mají účastníci odejít (čas záznamu 1:11:21).

To, že k odchodu z místa jsou určené jen některé ulice k opuštění náměstí nepochopila například Jana Peterková, která ze situace dělala skandál. Přitom, kdyby poslouchala hlášení pořadatelů, nebo alespoň instrukce policistů, neměla by problém. Je smutné, že toto nesmyslné video sdílela i stránka “Dezinformace” Patrika Jandy. Patrik Janda pak argumentoval, že video je “autentické”. 

Internetem se stále šíří údajný hoax, že násilnosti vyvolal policejní provokatér. Jarek Jesenský proto vyzval, ať lidé doloží, že tam někdo z policistů provokoval. „Před 24 hodinami jsem vyzval k doložení důkazu ty tisíce nezodpovědných lidí, co teď sdílí tu dezinformaci o údajném policejním provokatérovi, a je zajímavé, že z těch tisíců mobilů co tam lidé měli zdá se NIKDO žádnou policejní provokaci nenatočil. Dávám tedy veřejný příslib, že prvnímu, kdo mi sem do týdne od zveřejnění do komentáře nasdílí video ze včerejší demonstrace, kde tajný policista v civilu (u kterého nám dotyčný prokáže, že je to policista) koná jakýkoliv policii provokující násilný čin (házení těžkých předmětů typu láhev, dlažební kostka, atd.), okamžitě mu pošlu na účet 1.000 Kč,“ napsal. Nakonec se výzva rozrostla na odměnu 7500 Kč. I tak nikdo nebyl schopný věrohodně doložit jakoukoliv provokaci Policie ČR. Policista, kterého videa podezřívala z provokací, byl členem antikonfliktního týmu a neexistuje jakýkoliv důkaz, že by tento člověk se jakkoliv zapojoval do výtržností. „Důrazně odmítáme, že by docházelo ze strany policie k jakýmkoliv provokacím,” podotkla mluvčí policie Eva Kropáčová.

Akci svolala organizace HON Ivana Sochora. O ní už náš web psal. Na demonstraci vystoupil známý dezinformátor Michal Drabík nebo Petr Rajský. Na akci měl vystoupit i Marek Obrtel. Ten je znám především jako „velitel“ domobrany, která měla chránit hranice před uprchlíky, ale hlavně podporuje proruské separatisty na východě Ukrajiny.

I tak ovšem na pódiu zaznělo mnoho dezinformací. „Nemoc je to nebezpečná, posuďte sami. Když jdete na test a jste pozitivní, sedíte deset dní doma. Je vám dobře, jdete znovu na test a pozor, máte smůlu, jste znovu pozitivní. Přesto, že jste jeden, ve statistikách už jste pozitivní dva. Nedej bože, za týden se to zopakuje a už marodí tři, přestože jste pořád sám. Když se ale za týden uzdravíte, dva nemocní zůstanou,“ řekl na demonstraci jeden z řečníků, komik Miloš Knor.

Jde přitom o dezinformaci. Podle aktualizovaného algoritmu ukončení izolace totiž u asymptomatických pacientů vůbec není třeba, aby test absolvovali vícekrát. „Pacient PCR pozitivní a bez klinických známek onemocnění má nařízenou 14denní izolaci od prvního pozitivního PCR testu, a nově lze tuto izolaci ukončit bez provedení PCR testu,“ uvedlo ministerstvo zdravotnictví v červenci. Od 1. září se izolace bezpříznakových pacientů zkrátila na 10 dní od odebrání pozitivního vzorku. 

I před tím, než došlo ke změně algoritmu, by však nemohlo k takové situaci dojít. Počty pozitivních pacientů jsou totiž o opakované testy očištěny, každý pacient se tak do statistiky zapíše pouze jednou. Naopak počty provedených testů zahrnují i opakované testy, vyplývá ze stránek ministerstva zdravotnictví. Když tak Ústav zdravotnických informací a statistiky zveřejnil v září poměr pozitivních testů očištěný o opakované testy, byl podíl naopak vyšší.

Michal Drabík zase tvrdil, že ministr zdravotnictví Roman Prymula je zapletený do „největších skandálů, které se v současné době odehrávají ve Spojených státech“.

„Prymula schválil klinickou studii na očkování Gardasil. Propagoval Gardasil, ten je přitom nyní souzen v USA,“ řekl Drabík. I zde však jde o falešnou informaci. Tvrzení se opírá o fakt, že Prymula v roce 2007 v článku pro odborný časopis Pediatrie pro praxi tuto vakcínu proti rakovině děložního čípku a genitálu a proti genitálním bradavicím zmínil jako doporučenou pro dvanáctileté dívky.

Proti této vakcíně se nyní ohradil advokát, synovec bývalého amerického prezidenta Johna F. Kennedyho a známý odpůrce očkování Robert F. Kennedy mladší. Ten tvrdí, že očkování způsobuje autoimunitní či onkologická onemocnění, tvrzení však nepodporuje žádnou studií.

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) o vakcíně přitom uvádí, že přínos očkování převyšuje možná rizika, nebyla totiž nalezena přímá souvislost mezi vakcínou a negativními účinky. Mimo to, Prymula neměl se schválením vakcíny nic společného. Ta totiž byla registrována na základě rozhodnutí Evropské komise.

„Jelikož se jedná o léčivý přípravek registrovaný takzvanou centralizovanou procedurou, kdy na základě stanoviska Výboru pro humánní léčivé přípravky Evropské agentury pro léčivé přípravky uděluje registraci Evropská komise, je registrace platná pro všechny členské státy EU,“ uvedla mluvčí SÚKL Barbora Peterová s tím, že touto procedurou se povinně schvalují všechny nové vakcíny. Česká vakcinologická společnost, které Prymula roky předsedal, tak nemá s celým procesem nic do činění.

A na závěr je nutné, aby nedošlo k opakování roku 1899:


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.