Jaké byly loni trendy v šíření dezinformací a jaké hoaxy se šířily nejvíce? Proč je na internetu víc lží, než ověřených faktů? A jaký je zájem o ověřování mezi čtenáři?

Začněme konkrétním číslem. 131 %. O tolik vzrostla čtenost v roce 2018 webu Manipulátoři.cz ve srovnání s rokem 2017. Tento vývoj nasvědčuje, že lidé se začínají více zajímat o faktické informace. Na náš web míří lidé jak ze sociálních sítí, ale roste i podíl čtenářů, kteří se „doklikávají“ především pomocí vyhledávačů (Google, Seznam) a jedná se tedy o ty, kteří aktivně hledají informace. Google také častěji než dříve zprávy z našeho webu zařazuje do zpravodajského výběru například mobilních zařízení Android. To jsou dobré zprávy.

Nicméně je smutným faktem a nepříliš dobrou vizitkou české internetové populace, že dezinformace se síří snadněji a mají mnohem vyšší dosah (viralitu) a vzbuzují více zájmu, než pravdivé informace nebo zprávy o ověření hoaxů. Důvody tohoto jevu spatřujeme v jednoduchosti a snadné uchopitelnosti dezinformací, o virální šíření se stará především množství emoce probouzejícího obsahu. V tomto ohledu byl loňský rok podobný těm předchozím. Pregnantně shrnuto – jednoduchých lží je na internetu stále ještě víc, než ověřených faktů.

Rok 2018 v dezinformacích

Začátek roku 2018 byl zaplaven dezinformacemi, reagujícími na chystané prezidentské volby. Jejich většina se nesla v duchu kampaně proti jednomu z kandidátů Jiřímu Drahošovi. Čtenáře Manipulátoři.cz nejvíce zajímala pravdivost konspirační teorie ohledně členství Jiřího Drahoše v Římském klubu a co Římský klub ve skutečnosti je. Velmi rozšířenou dezinformací byla před volbami i dezinterpretovaná fotografie Jiřího Drahoše s Angelou Merkelovou vykládaná jako důkaz o jejich blízkých vztazích a tajných dohodách. Realita – jak už to tak bývá – byla mnohem prostší. Ve skutečnosti fotografie pocházela z konference chemiků.

Absolutním dezinformačním hitem se ale stalo video zachycující natáčení údajně falešné záchrany uprchlíků v Řecku. Záznam pořídil český turista na Krétě a s patřičným komentářem jej rozšířil na sociálních sítích. Video se záhy začalo šířit i do dalších evropských států a vzbudilo zájem jak mezi bezhlavými sdíleči hoaxů, tak mezi fact-checkery. A co se na pláži ve města Ierapetra na Krétě skutečně odehrálo? Tým německého serveru Correctiv.org zjistil, že se ve skutečnosti jedná o natáčení dokumentárního filmu Země trpící panny Marie (Land of the Painful Virgin Mary) na festival dokumentárních filmů ve městě Ierapetra.

Došlo ale i na evergreeny. Na sociálních sítích se šířila fotografie s injekční stříkačkou, která je prý aplikována v ručním čerpadle (pistoli), v jakési síti čerpacích stanic. Událost, kdy se jakýsi Američan poranil o jehlu injekční stříkačky, která uvízla v pistoli, se skutečně stala v San Bernardinu ve státě Kalifornie v USA, a to v květnu loňského roku. Případ byl okamžitě nahlášený na policii, jednalo se ale o ojedinělý případ a muž rozhodně nebyl nakažen virem HIV a rozhodně také neměla cokoliv společného s Českou republikou. Dodejme, že podobné zvěsti se v různých formách opakovaně šíří zas a znovu už od devadesátých let bez ohledu na to, kolikrát jsou vyvráceny.

Loni se i vytrhávalo z kontextu. Na různých dezinformačních stránkách a stránkách nejen ultrapravice se v květnu šířila fotografie kulturisty, který měl být pasivně agresivní vůči policistovi. Na fotografii není žádný uprchlík útočící na policistu, ale scéna pochází z nové série seriálu Netflix „Psi z Berlína“. Údajným uprchlíkem byl ve skutečnosti Vito Pirbazari – známý berlínský kulturista „Hard Gainer Crew“.

Velmi rozšířená byla na internetu i fáma o zpoplatnění aplikace WhatsApp Messenger. Velmi rozšířená byla i dezinformace o údajném placení demonstrantů na protivládních demonstracích. Falešný inzerát se šířil mezi seniory i po mailech.

Zájem vzbudilo video, v němž jakási feministka v Petrohradě napadá muže sedící v metru. Protestovala údajně proti jejich „sexismu“ a „alfasamectví“, protože mají roztažené nohy („manspreading“). Dokonce jim prý lije do klína jakou si bělící látku. Video se formou sociálních sítí a Youtube rozšířilo po celém světě a má miliony zhlédnutí. Má být důkazem zkaženosti údajných západních hodnot a trendů přicházejících do Ruska a rovněž přehnanosti feminismu. Největší norský deník Aftenposten však nyní zjistil, že celé video je sehrané.

Ratko Sudecky zveřejnil fotografie, které mají dokazovat fikci, že chemický útok v Doumě, kterého se dopustil režim syrského prezidenta Bashara al-Assada byl zinscenovaný a natočený pro novinářské štáby. Je to součástí ruské propagandy, která tvrdí, že se útok buďto vůbec nestal a nebo za útokem stojí jiné síly bojující v syrské válce. Ve skutečnosti fotografie, které zveřejnil Sudecký pochází z natáčení filmu Revolution Man.

Na začátku srpna Holandskem otřásla sebevražda členky městské rady Haagu Willie Dille (53). Willie Dille spáchala sebevraždu po tom, co byla údajně znásilněna loni skupinou muslimů. Problém ovšem je, že neexistují jakékoliv důkazy, že se něco takového stalo. Ukázalo se totiž, že Dilleová trestný čin nikdy nenahlásila a odmítla podat i formální stížnost na policii, i když byla vyzvána, aby tak učinila.

Zpravodajský web Novinky.cz šokoval veřejnost článkem „Sex bez výslovného souhlasu je znásilnění, rozhodli švédští poslanci.“ Nejvíce negativně čtenáři reagují na větu o písemném souhlasu.  „Souhlas může být ústní nebo písemný, advokáti ale upozorňují, že nejlepší pro vyhnutí se případným sporům bude písemný souhlas,“ píší v nepřesném článku Novinky.cz. Autor článku se ovšem dopustil chyby v překladu a článek jde při nejmenším hodnotit jako manipulaci.

Monsignor Petr Pitha 28. září 2018 přednesl v katedrále sv. Víta projev, v kterém strašil lidi před přijetí ztv. Istanbulské úmluvy. Petr Piťha je přitom jeden z nejvýše postavených představitelů církve v ČR. Zastával také post ministra školství v první vládě Václava Klause, kam byl delegován coby nestraník Křesťanskodemokratickou stranou. Kázání obsahovalo spousta nepravd. Kolegiátní kapitula Všech svatých na Hradě Pražském, jejichž členem je i Mon. Petr Piťha, následně zveřejnila vysvětlení kázání na svátek sv. Václava 28. září 2018. Ve „Sdělení k diskusi o Istanbulské úmluvě“ z pera Petra Piťhy se ovšem opět objevilo hned několik nepravd a nepřesností.

Rozkrývání dezinformační scény

Kromě vyvracení konkrétních dezinformací se náš web čím dál více zaměřuje na mapování a rozkrývání dezinformační scény v České republice. Už se zdaleka nejedná jen o staré známé jako Aeronet, AC24.cz, Sputnik nebo Vlastenecké noviny. V letošních článcích náš web představil několik nových hráčů, resp. hráčů, kteří jsou v poslední době velmi aktivní.

Velmi aktivní je i tým Žarka „Raptora“ Jovanoviče. Žarko Raptor Jovanovič je neúspěšným podnikatelem, který se díky své činnosti dostal do insolvence. Jovanovič za poslední rok se svým týmem Raptor TV na mnoho demonstrací po celé Evropě. Kromě toho vede spolek „Hej občané!“ pořádající demonstrace. Respektive. Spolek je oficiálně zapsán na matku Jovanoviče Janu Bulínovou, stejně jako síť pražských optik Maja. Důvodem je právě jeho insolvence. Další výrazným hráčem na dezinformační scéně je bývalý velmi aktivní neonacista Filip Vávra. Ten sdílí na svém webu Středoevropan.cz mnoho hoaxů. Na sociální síti Facebook a na Youtube vznikl další dezinformační video projekt. Jmenuje se Patriot TV. Jedná se o další projekt Petra Vojáčka z Ostravy. Dominik Bastl je jeden z lidí, o kterém se v souvislosti s dezinformacemi, propagandou a nenávistnými příspěvky zatím příliš nepsalo. Přitom patří k aktivním osobám v pravicově extremistické scéně již řadu let. Poslední dobou se však vyšvihl tak, že na svém kanále, který má již kolem 5000 odběratelů monitoruje svým zkresleným úhlem pohledu snad každou zásadnější demonstraci nebo přednášku.

Závěrem
Hoaxy, manipulace a dezinformace budou Manipulátoři sledovat i nadále: „Pro rok 2019 chystáme další rozvoj našeho webu. Určitě se čtenáři mají na co těšit,“ slíbil šéfredaktor Jan Cemper. To potvrzuje i zakladatel webu Petr Nutil: „Jsem moc rád, že projekt Manipulátoři.cz už stojí na vlastních nohou, stále se zvyšuje jeho čtenost a pokračuje v záměrech, s jakými jsme ho před třemi lety spouštěli. Děkujeme za přízeň a buďte s námi i v letošním roce.“

Vážení čtenáři, náš web je stále financován především z příspěvků drobných dárců. Jak nám můžete pomoci, se dozvíte zde.