Na začátku srpna Holandskem otřásla sebevražda členky městské rady Haagu Willie Dille (53). Willie Dille spáchala sebevraždu po tom, co byla údajně znásilněna loni skupinou muslimů. Problém ovšem je, že neexistují jakékoliv důkazy, že se něco takového stalo. Ukázalo se totiž, že Dilleová trestný čin nikdy nenahlásila a odmítla podat i formální stížnost na policii, i když byla vyzvána, aby tak učinila. Policisté tak nemají žádné informace, které by je k potenciálním pachatelům mohly dovést.

Tragickou událost zneužila česká dezinformační média. Například Štěpán Cháb pro Krajské listy nebo Časopis šifra, ruský propagandistický web Sputnik. Web Parlamentní listy alespoň do titulku vložil, že se znásilnění stalo „prý“. Všichni ostatní, i přes to, že k tomu neexistují jakékoliv důkazy, píší o znásilnění s plnou jistotu. Stalo se tak na základě videa, který v ČR šíří další dezinformační web Středoevropan. I Filip Vávra, který znám svou neonacistickou minulostí, píše o znásilnění s jistotou.

Jak již bylo napsáno, neexistují jakékoliv důkazy pro její tvrzení. Willie Dille nikdy nepodala trestní oznámení a ani jinak neprokázala, že se něco takového stalo. Úředníci ji dokonce nabízeli psychologickou pomoc, která je nabízena obětem závažných trestných činů. Politička však pomoc odmítla. Ve svém videu, které zveřejnila dva dny před smrtí, obvinila, že za znásilněním stojí jiný člen rady Arnoud van Doorn. Obvinila také starostku Pauline Krikkeovou, že proti ní vede kampaň, poté co město vyšetřovalo, kde skutečně Dilleová bydlí, protože radní mají za povinnost po celou dobu mandátu bydlet ve městě, kde mandát získali. Arnoud van Doorn následně podal na političku za urážku na cti. Sama Dilleová den po zveřejnění videa svá tvrzení stáhla s tím, že byla prý údajně Maročany jen ohrožovaná. Následující den spáchala sebevraždu.

Není tedy jasné, co se skutečně stalo. Jakkoliv její smrt je tragická, její tvrzení nejdou jakkoliv prokázat.

Jak nám můžete pomoci se dozvíte zde.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com