Hoaxy se netýkají jen Facebooku nebo Twitteru. V aplikaci WhatsApp Messenger se začala opět šířit dezinformace o plánu zpoplatnit tuto službu.

Text 1. verze HOAXu:

„Dobrý den uživateli whats´ap! Od úterý 29.5.2018 ma byt whats`ap zmenen na placenou sluzbu.Ale v pripade,ze prokazete 10 a vice kontaktu,vase logo se zmeni na modre-a whatsp zustane zdarma.Kdyz poslete tuto zpravu 10 kontaktum,zustane bezplatny;pokud ne,bude aktivovana fakturace. Více na našich stránkách: https://www.whatsapp.com

Text 2. verze HOAXu:

„Pro uzivatele whats’ap! Od soboty ma byt zmenen na placenou sluzbu(dle dnesni franc.TV TF 1.)Ale v pripade,ze prokazete 10 a vice kontaktu,vase logo se zmeni na modre-a whats’ap zustane zdarma.Kdyz poslete tuto zpravu 10 kontaktum,zustane bezplatny;pokud ne,bude aktivovana fakturace.“

Paradoxní je, že první verze hoaxu se začala masově šířit až po 29. květnu 2018 a autor nedokázal do interpunkce převést celý text. Zpráva začíná s interpunkcemi a končí bez.

No a jak je to ve skutečnosti? Je to samozřejmě nesmysl. „Pokud nepatříte k dlouholetým uživatelům messengeru WhatsApp, možná ani nevíte, že se jedná o placenou službu. V prvním roce je její používání zdarma, za každý další rok si majitel služby Facebook účtoval symbolických 99 centů (cca 25 Kč). S tím je ale teď konec, WhatsApp bude nadále bezplatný. Důvodem pro zrušení poplatku nebyl rozhodně nezájem o službu. WhatsApp je se svými 900 miliony uživatelů hned po Facebook Messengeru druhým nejpoužívanějším „kecálkem“ na světě. Nešlo ani o cenovou nedostupnost, jako spíše o překážky při placení. Úhrada totiž probíhala přes platební kartu a spousta uživatelů bez vlastního účtu a karty byla znevýhodněná,“ píše Jan Láska pro web Mobilmania.cz.

 „Už jednou se objevil podobný pokus, kdy se pomocí upozornění, ve kterém byla informace o zpoplatnění služby od 1.ledna 2017, chtěl neznámý chytrálek obohatit. Pokud takovou nebo podobnou zprávu dostanete, nedělejte nic z toho, co se v ní píše, vymažte ji a pokud je to možné, odesílatele blokujte,“ radí Frekvence 1.

Napsal: Jan Cemper
Jak nám můžete pomoci se dozvíte zde.

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.