A je tu další HOAX. Na sociálních sítích se šíří fotografie s injekční stříkačkou, která je prý aplikována v ručním čerpadle (pistoli), v jakési síti čerpacích stanic. Například Marek Policar fotografii sdílel s tímto textem:

„SHARE !! Pozor – to je nová síť na čerpacích stanicích. Na injekční stříkačky infikované HIV v ručním čerpadle. Buďte opatrní a sdílejte! Sdílení může zachránit životy!“

Trvalo nám asi tři minuty, než jsme zjistili, že se tato fotka šíří jako HOAX v mnoha jazykových mutacích. Například v Itálii se fotka šířila v červnu 2017.

Událost, kdy se jakýsi Američan poranil o jehlu injekční stříkačky, která uvízla v pistoli, se skutečně stala v San Bernardinu ve státě Kalifornie v USA, a to v květnu loňského roku. Případ byl okamžitě nahlášený na policii, jednalo se ale o ojedinělý případ a muž rozhodně nebyl nakažen virem HIV.

Fotka tedy nepochází ani z Evropy, natož z České republiky či Slovenska a informace o šíření viru HIV touto formou je HOAXem.

Napsal: Jan Cemper

Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com