Na různých dezinformačních stránkách a stránkách ultrapravice se v posledních dnech objevuje fotografie kulturisty, který má být pasivně agresivní vůči policistovi.

Na fotografii není žádný uprchlík útočící na policistu, ale scéna pochází z nové série seriálu Netflix „Psi z Berlína“. Údajným uprchlíkem je Vito Pirbazari – známý berlínský kulturista „Hard Gainer Crew“.

Sám Vito Pirbazari, německý kulturista s italskými kořeny, má tuto fotku ve svém portfoliu na Instagramu.

Fotografii použila také jako ilustrační facebooková stránka „Zprávy“. V popisku stojí, že se jedná údajně o „kolorit dnešního Německa“. To samo o sobě je, jak jsme výše popsali, dezinformace. Fotografie je pak přiložena k dramatizující zprávě o 60 tisících uprchlících, kteří se k nám údajně blíží.

Tento článek se šíří po internetu a zveřejnili i Parlamentní listy, a to ještě s nesmyslem, že 60 tisíc uprchlíků je již v Bosně a Hercegovině, přičemž v titulku píší o jaké si kalamitě. Autor si z článku pocházejícího z chorvatského deníku Jutarnji list vybral jen to, co se mu hodí. V originálním článku se mimo jiné také dočteme, že „Podle Slobodana Ujiće, ředitele oddělení zahraničních služeb, v prvních deseti dnech tohoto měsíce vstoupilo do země (Bosny a Hercegoviny) denně asi 100 nelegálních migrantů.“ Článek nicméně píše, že by se situace mohla zhoršit.

A kdo jsou ty „Zprávy“, které tuto zprávu rozšířily? „Před časem se do centra diskusí o propagandě a hoaxech v Česku dostala facebooková stránka We Are Here At Home .com s více než 80 tisíci fanoušky, která systematicky šířila hoaxy a manipulace o muslimech, migraci, Evropské unii nebo liberálních západoevropských politicích, zatímco oslavovala například putinovské Rusko. Stránku na Facebooku už nenajdeme. Ne proto, že by neexistovala, ale proto, že se téměř nepozorovaně proměnila ve stránku Zprávy.cz, která je propojena s téměř identickou, na první pohled seriózně vystupující zpravodajskou stránkou Zprávy,“ píše HateFree.

Napsal: Jan Cemper
Jak nám můžete pomoci se dozvíte zde.

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.