Týdeník ECHO a web ECHO24.cz (obé založeno v roce 2014) se označuje jako konzervativní médium. Postupně se z originálního časopisu ovšem stalo médium spatřující konzervatismus v příklonu k Maďarsku, přehnané (až nesmyslné) kritice vůči EU (o článku Lenky Zlámalové jsme psali zde), sympatiemi k prokremelskému a pročínskému Institutu Václava Klause (ECHO převzalo tzv. manifest „Obrana demokracie před liberální demokracií“) a někdy i nesmysly v jeho duchu (opakované lži Cášské smlouvě).

Zvláště nechvalně se ale Týdeník ECHO se „vyznamenal“ v souvislosti s koronavirovou pandemií, když poskytoval prostor „covidovým disidentům“, jako byli např. Jan Žaloudík (ten se svými nesmysly mj. o škodlivosti roušek využil ECHO k předvolební kampani v krajských volbách), Jan Pirk, Lukáš Pollert (sice lékař, ale ve virologii a imunologii naprostý ignorant), nebo obhajoval konspiracistku Soňu Pekovou. Daniel Kaiser, kmenový novinář týdeníku, se vehementně zastával údajné účinnosti ivermektinu proti covidu, ačkoli už bylo dávno známo, že průběh nemoci nikterak neovlivňuje.

Postoje týdeníku se ještě vystupňovaly poté, co server Aktuálně.cz zrušil blogy třem covidovým „disidentům“, Janu Hnízdilovi (Hnízdilovy lži jsme analyzovali zde nebo zde, konspirátorovi Janu Tománkovi (o jeho lžích jsme psali zde, zde a zde) a dezinformátorce Janě Zwyrtek Hamplové. V Echu 24 se ke zrušení vyjádřil Daniel Kaiser v článku Nové dno české novinařiny. Útočiště těmto blogerům, kteří jsou spolupracovníky podnikatelského projektu Tomáše Nielsena „Zdravé fórum“, poskytlo právě ECHO 24. Dalšími novým blogery jsou tamtéž i další osoby spojené se Zdravým fórem: Tomáš Fürst, Vladimír Čížek, Tomáš Nielsen, Šimon Reich a Daniel Štach. Echo je ideově propojeno s Nielsenovými projekty, jak ostatně dokládá i pochvala Zdravého fóra:

Se Zdravým fórem je personálně propojena i další antivaxerská Iniciativa 21, kde najdeme „staré známé“ jako např. Jan Berana, dezinformátora z Trikolory Jindřicha Reichla, Jana Pirka, Michala Klímu z Metropolitní univerzity či univerzálního spasitele Karla Janečka; pozitivní článek o spolku samozřejmě napsal Daniel Kaiser).

Kromě těchto osob publikují na webu Echa blogeři Jan Mráz (člen frakce Tea Party v ODS spolu s např. Romanem Šmuclerem), Marcela Štolová, antivaxerka, které není jasné, zda válkou na Ukrajině je vinen pouze Putin, a která nevěří médiím (členka Svobodných), Luboš Zálom, místopředseda Svobodných, dezinformátor Robert Troška (který šířil lži o ČT, Milionu chvilek či o prezidentských volbách v USA, kandidát na předsedu prokremelské strany Trikolora), propagátor kremelských lží Martin Jedlička, zastánce nacistů Vít Zvánovec („Echo 24 je vedle Reflexu jedním z mála médií, které si během covidismu zachovalo zdravý rozum. Je proto pro mne ctí, že mohu rozšířit řady bloggerů Echa.“).

Na závěr si ponechávám tři blogery, kterým se chci věnovat více.

Prvním z nich je právnička Vendula Záhumenská, která spolu se svým manželem Davidem Záhumenským také dříve blogovala na serveru Aktuálně.cz. Tomuto duu jsme se také věnovali v článku Mor, islám a teorie Davida Záhumenského, kde jsme doložili, že autoři ve svém textu hrubě znásilňují historii a odvolávají se na odhaleného dezinformátora. Ve svém textu Hnusní ruští práskači vs. ctnostní čeští osmáci se autorka zcela v duchu kremelské propagandy snaží vyvolat dojem, že v případě vyhazovu ruské učitelky v Korsakovu a české učitelky šířící Putinovy obludné lži o Ukrajině a bláboly o propojení ČT existují paralely. Je přitom známo, že Putin (= Rusko) systematicky lže, jak potvrzuje i politický geograf Libor Jelen. Citace o Sorosovi, kterou Záhumenská uvádí ve svém článku, navíc pochází z naprosto nespolehlivého zdroje Daily Caller, jehož spoluzakladatelem je Putinův fanoušek a hlasatel Fox News Tuckers Carlson (článek se odvolává na DC Leaks, což je web založený v roce 2016 a provozovaný ruskou službou GRU).

V druhém textu „Máme, co si zasloužíme – bídu a zmar“ Záhumenská píše tato šovinistická slova: „Dobře se podívejte na to, co vláda upekla ve své nechutné strategii na zvládání další vlny (bože jak to slovo hnusně zní) – tentokrát uprchlické. Dobře si přečtěte sdělení o tom, že se vám prodlouží čekací lhůty na ošetření, dobře si zapamatujte, že se má omezit ambulantní péče. Dobře se podívejte na plány se školami – neúnosné zvyšování počtu dětí ve třídách, snižování kvality výuky, směnování a podobné nesmysly. Nechte si to projít hlavou a pak si řekněte, jestli vám opravdu slepá poslušnost k takovému státu a k takové vládě stojí za zničení budoucnosti vašich dětí. Jestli jste skutečně ochotni obětovat jejich životy na oltář jakéhosi boje o novou podobu světa.“

Druhým blogerem je Astrid Hudečková, podle vlastních údajů malířka a spisovatelka.  Ta 12. dubna 2022 zveřejnila příspěvek Tleskáš-li násilí, ďábel se raduje, kde sdílí ruskou propagandu: „My Češi máme zkrátka jasno – je třeba přijmout uprchlíky (je jedno kolik), dát potřebnou pomoc těm, kteří utíkají na západ – ať to stojí, co to stojí. Já osobně mám ale strach a to proto, že se na celou věc dívám z hlediska psychologie. Lidé neochvějně věří, že jsou na té „správné straně“ konfliktu. Mezi řádky stále zní: ‚Děláme přece dobrou věc‘. Pravdou však je, že pomáháme zabíjet ruské vojáky, sponzorujeme nejen dodávky jídla, integraci Ukrajinců, ale posíláme peníze také na nákup zbraní a tanků. Jsme na té straně, která si myslí, že konflikt vyhraje, když predátora obrovských rozměrů ještě více rozdráždí. Přidali jsme se na stranu euro-americké „pravdy“, která za pomocí obrovské mediální chobotnice vytváří dojem, že Rusko můžeme smazat ze seznamu potřebných partnerů. Ten jejich plyn si můžou nechat…, však my to zvládneme s břidlicovým… Jak naivní a hloupé…“

Jako posledního jsem si ponechal Jakuninova propagátora a antisemitu Michala Semína. Semín je znám jako obdivovatel „pravoslavné historičky“ Natalie Naročnické, která je ovšem ve skutečnosti hanebnou kremelskou lhářkou. Semín také pravidelně publikuje v MF Dnes a na dezinformačním webu Petra Hájka Protiproud. Platformu na Echu patrně získal proto, že se zapojil do dezinformování o covidu, což dělal právě v Babišpresu a pokračuje v tom nyní i na Echu kupříkladu v článku Proč nám Válek zase lže?, kde se porovnáváním počtů zemřelých s očkováním a bez očkování snaží dokázat, že očkování je zbytečné. Semín ovšem pouze dokazuje, že neumí ani matematiku základní školy a že jedná ve zlém úmyslu.

Především však Semín drží linii Kremlu, i když se to na Echu patrně ze začátku snažil skrývat. Nyní se už potvrzuje platnost starého přísloví „Co je z kočky, myši chytá“. První příspěvek, kde na Echu projevil  své imanentní proputinovské smýšlení, byl „Návrat cenzury aneb kdo je tady šílenec“, kde Semín reprodukuje nestydaté ruské lži o Ukrajině: „Smažou mi blog za to, budu-li ruskou agresi (slovy Pavla Rychetského jde o ‚nejhorší den za posledních 50 let‘) ‚relativizovat‘ připomínáním barevného majdanského převratu z roku 2014 a instalace loutkové vlády, řízené Washingtonem (viz únik telefonního rozhovoru, v němž madame Nulandová diktuje složení pučistické vlády)? Smí se psát o tom, jak tato vláda potlačovala práva ruskojazyčného obyvatelstva na východě Ukrajiny a jak nečinně přihlížela stovkám brutálních útoků paramilitárních jednotek z Pravého sektoru proti civilnímu obyvatelstvu? Jak blahosklonně pardonovala hrdlořezy z Oděsy? Jsou zakázanými dezinformacemi fotografie amerických politiků (mj. senátoři Lindsay Graham či John McCain), objímajících se s příslušníky neonacistického pluku Azov či hajlujícími poslanci strany Sloboda? A je ruským podvrhem písemný závazek trvalé neutrality Ukrajiny z roku 1994 a následný podpis dohody o strategickém partnerství s USA (2008), otevírající cestu této dosud neutrální země do NATO? A vlítnou na mne cenzoři, budu-li srovnávat ruskou agresi proti Ukrajině s agresí USA a NATO vůči Srbsku, Iráku, Libyi či Sýrii, když budu připomínat nevinné oběti, zvláště z řad dětí a žen, severoatlantického ‚humanitárního bombardování‘ a ‚vývozu demokracie‘?“ (Připomínáme, že „humanitární bombardování“ je výmysl agenta StB Falbra, nikoli Havlův výrok, takže Semín lže i v tomto ohledu.).

Další byl konspiracistický text „Velká výměna ve stínu děl“ (psali jsme o něm v článku „Michal Semín na Echu24 kráčí ve stopách kotlebovců“. Poslední příspěvek, kterému věnujeme pozornost, je text „Černošická Oděsa aneb nechte Polívku zpívat“. Jak Semín uvádí, byl pozván na koncert „pořádaný svérázným multiinstrumentalistou a mistrem republiky v bezmotorové letecké akrobacii Václavem Polívkou v černošickém kostele Nanebevzetí Panny Marie.“ Na programu byla Polívkova skladba Oděsa, problém ale pro Semína byl v tom, že zmizely programy, kde Polívka napsal tyto lži: „Skladba též dává možnou odpověď na otázku, jak se mohlo stát, že se našlo tolik lidí, kteří usilují místo života v náruči skvělé, prospívající, demokratické, svobodné, necenzurované a mírumilovné EU buď o samostatnost, nebo o připojení ke škaredé, upadající, cenzurované, despotické, militantní diktatuře Ruské federaci tak vášnivě, že jim kvůli tomu stojí za to vést osmiletou občanskou válku, která dodnes trvá. A otázku, co EU a především ČR, tedy my, sledujeme její podporou a pokusy utajovat některé skutečnosti o důvodech jejího vzniku, průběhu i současného pokusu RF o její ukončení v americkém stylu.“

Semín k tomu ještě podle not Kremlu dodává:

„Bylo krátce po násilném převzetí moci v Kyjevě pučistickou vládou, najmenovanou náměstkyní amerického ministerstva zahraničí Victorií Nulandovou. Příslušníci Pravého sektoru a fotbaloví chuligáni, kteří byli do Oděsy přivezeni speciálními autobusy ze západu země, spolu se speciálními jednotkami armády řízenými zahraničními poradci, zapálili, s použitím zápalných bomb, místní Dům odborů. Tím skutečným cílem však nebylo sídlo proruských sil, ale více jak 40 ruské cestě stranících Oděsanů, kteří v té budově právě přebývali. Neozbrojení lidé, často těžce zranění, kterým se podařilo z hořícího pekla uniknout, byli dobíjeni na ploše před domem baseballovými pálkami a železnými tyčemi. Těžce zraněným, mezi kterými byli i ženy a staří lidé, nebyla poskytnuta lékařské péče. Doktoři a hasiči, kteří na místo dorazili, se naopak stávali cílem rozběsněných „majdanovců“. Tato hrůza, tak příznačně ilustrující nelegálním převratem “reinkarnovaný” ukrajinský nacismus, na jehož kontě jsou tisíce Židů, Poláků či Rusů, si kromě desítek mrtvých vyžádala i stovky zraněných. Konečný počet obětí oděského masakru není doposud znám, protože nová, prozápadní vláda v Kyjevě, nezávislé vyšetřování nikdy neumožnila.“

(Pro informaci připomínáme, že Polívka je vedle sympatií k Putinově válce také antivaxerem, jak dokazují jeho diskusní příspěvky na Seznam.cz.).

Pikantní na tom je, že stejné články, která vycházejí na blogu ECHO24, Semín zveřejňuje i na Protiproudu, kde je ECHO24 uvedeno jako zdroj a kde Semín publikuje ještě další dezinformace. Je smutné, že ECHO24, které se kdysi jasně vymezovalo proti Babišovi a Rusku, se nyní stává druhou MF Dnes a stále více se blíží Protiproudu.


author