Právník a člen hnutí Trikolóra Jindřich Rajchl tvrdil na svém facebookovém profilu, že CDC přiznala, že vakcíny proti koronaviru nebrání přenosu. Jde o vyjádření ředitelky CDC Rochelle Walenskyové. V statusu následně vyčítá odborníkům (a nám), že jsme tvrdili, že přenosu brání. Z článku je zřejmé, že Jindřich Rajchl zapomněl do své citace přiložit slovo „anymore“ (tedy už nezabraňují). „Pokud toto tedy pan Rajchl tvrdil před třemi měsíci, jak uvádí, jednalo se o nepravdivé tvrzení pro danou dobu. Před příchodem omicronu vakcíny dostatečně snižovaly i riziko přenosu,“ odvětil Antonín Šlajch z projektu Iluminátor. Situace se vyvíjí v reálném čase a je třeba postupovat podle nejnovějších nálezů a dat. Z prohlášení ředitelky CDC a dostupných dat je dále patrné, že vakcíny stále chrání před těžkým průběhem onemocnění a úmrtími, což zůstává hlavním aspektem ochrany.

Kromě vyjádření Rajchla se sociálními sítěmi rovněž šíří video, ve kterém vystupuje Rochelle Walenskyová, tedy ředitelka amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí. Ta údajně uvedla, že většina úmrtí na Covid-19 byla u lidí, kteří měli alespoň čtyři komorbidity. Tvrzení pochází z pořadu americké televize ABC News Good Morning America. Bylo však vytrženo z kontextu.

Ve třetí minutě rozhovoru (2:32) byla Walenskyová dotázána na způsoby, jak se vypořádat s dlouhodobou pandemií Covid-19 a zda jsou vakcíny účinné v prevenci závažných případů onemocnění Covid-19. Odkázala na studii provedenou na 1,2 milionu očkovaných osob.

Údaje uváděné ředitelkou CDC se tak týkají právě jen očkovaných lidí, kteří měli komorbidity a zemřeli na Covid-19. Údaje nezahrnují celkový počet úmrtí v důsledku Covid-19. Publikace, kterou citovala Walenskyová, zkoumala „rizikové faktory závažného průběhu onemocnění Covid-19 u lidí ve věku 18 let a starších“, kteří byli očkovaní v období od prosince 2020 do října 2021. Podle těchto studií všichni očkovaní lidé, u kterých se rozvinula závažná infekce Covid-19, trpěli čtyřmi nebo více komorbiditami / rizikovými faktory.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.