Český statistický úřad již zveřejnil výsledky voleb do Evropského parlamentu a tak je čas, aby náš web shrnul dezinformace, které doprovázely volby do Evropské parlamentu. Tak začněme postupně.

Facebooková stránka „Volím SPD v eurovolbách“ zveřejnila falešný citát předsedy Ivana Bartoše. „Stát by měl zakázat topení uhlím v kamnech v barácích. Ať lidé radši topí elektrikou nebo zemním plynem,“ psalo se ve vymyšleném citátu. Ivan Bartoš však nic takového neřekl.

Předseda SPD Tomio Okamura pozval v dubnu do Prahy špičky ultrapravice z Evropy. Za účelem mobilizovat lidi na tuto demonstraci vznikla na sociální síti událost s názvem „Vlastenecká demonstrace za Evropu, proti neomarxistické EU.“ Anonymní stránka „Česko patří nám – Pravdou proti neomarxismu“ však šíří v události hoaxy. V jednom z obrázků, který byl poměrně masivně sdílen, stránka tvrdí, že „policie poskytla policejní ochranu muslimovi, který vyzýval k ozbrojování proti českému národu.“ Nepravdivé jsou obě tvrzení. Policie autorovi nevhodné výzvy Leonoidovi Kušnarenkovi ochranu neposkytla a ani nikdo nevyzýval k ozbrojení proti českému národu.

Na Facebooku se objevil i další hoax týkající se České pirátské strany. Různé stránky, mezi než patří i Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura Praha  SPD sdílela falešný status údajně pocházející z Twitteru. V něm předseda Pirátů Ivan Baroš odsuzuje zásah policistů proti uživatelům tvrdých drog. Ve skutečnosti však takový status neexistuje. Především e-maily byl rovněž rozesílán falešný screenshot internetového obchodu (e-shopu) České pirátské strany. Neznámý hračička do jinak stejně vypadajícího e-shopu přidal zboží, které nenabízí. Například kuklu, cigaretu marihuany (tzv. jointa) nebo batoh s logem Antifašistické akce (zkráceně Antify).

Poštovní schránky v Kolíně, v Čáslavi, v Pardubicích a na spoustě dalších místech zaplnily podivné letáky, které mobilizují lidi k volbě hnutí SPD. V letáku se lidé dozvěděli opravdu hrozivé věci: “migrace do Evropy je plánovaná, Švédsko se podle zpráv OSN stane brzy rozvojovou zemí, ve Velké Británii je každá 10 dívka znásilněna (muslimem?), v ČR není spravedlnost ani bezpečí…” Tato nedoložená snad až absurdní tvrzení, tyto polopravdy a lži jsou zakončeny kuriózní výzvou “vyhledávejme pravdivé informace” a volte SPD. SPD se však od letáků distancovala. Samotnou kapitolou pak byly předvolební noviny SPD. Studenti brněnského gymnázia prošli Okamurův předvolební plátek. Výsledkem je, že jen v této tiskovině se nachází 25 lží, 44 zavádějících tvrzení, 17 neověřitelných informací. Rozbor nepravd a zavádějících informací provedl také web Seznam zprávy.

SPD však nebyla jedinou stranu, která šířila dezinformace. Strarna Svobodných lhala, když tvrdila, že České republice někdo může přikázat přijmout euro. Strana nezávislosti ČR vsadila při kampani do Evropského parlamentu na oslovení lidí pomocí vytvořeného dokumentárního filmu „Pryč z EU“. Ten můžeme shlédnout například na YouTube. Kromě toho je však odkaz na film rozesílán e-maily jako spam. Dokument (i e-mail) byl však plný nepravdivých tvrzení.

Nový zpravodajský server Info.cz pak přišel poněkud se  zavádějícím titulkem ohledně kauzy, se kterou se potýkají němečtí Piráti. Titulek zněl: „Nevolte Piráty,“ vyzývá v šokujícím videu hlavní tvář strany v Evropě. Problém ovšem je, že měla výhradně na mysli německé Piráty. Českým Pirátům naopak vyjádřila podporu. Na sociální síti Facebook se objevila také nová stránka, která se snaží předstírat, že za ní stojí Česká pirátská strana. Jmenuje se „Volím Piráty volím správně“. Stránka hnutí SPD Praha sdílela i další hoax, v něm vydávala čtyři roky staré fotografie za aktuální. Fotografie měly být „důkazem“ údajné islamizace ČR.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com