Poštovní schránky v Kolíně, v Čáslavi, v Pardubicích a na spoustě dalších místech zaplnily podivné letáky, které mobilizují lidi k volbě hnutí SPD.

 Minulý týden byl šířen do schránek leták, kde se lidé dozví opravdu hrozivé věci: “migrace do Evropy je plánovaná, Švédsko se podle zpráv OSN stane brzy rozvojovou zemí, ve Velké Británii je každá 10 dívka znásilněna (muslimem?), v ČR není spravedlnost ani bezpečí…” Tato nedoložená snad až absurdní tvrzení, tyto polopravdy a lži jsou zakončeny kuriózní výzvou “vyhledávejme pravdivé informace” a volte SPD.

Je pravdou, že se objevily zprávy, že každá desátá žena byla zneužita, ale to si autor zřejmě spletl s ČR, kde se tento odhad týká domácího násilí, které nemá s islámem moc společného.

Podle Ivany Říhové Jarkovské z Regionálního klubu SPD Pardubického kraje je tento leták podvrh a strana se od této aktivity distancuje. „Reagujeme tímto na upozornění občanů na roznos falešných letáčků s hlavičkou SPD do poštovních schránek občanů.  Od této aktivity se zcela distancujeme!!! Letáčky SPD jsou vytištěny podle návrhu vedení strany a je na něm: Logo strany, vylosované číslo 28 pro SPD, název voleb, ve kterých se uchází o přízeň voličů, volební heslo, fotografie předsedy strany Tomia Okamury spolu s kandidátem č. 8 genmjr. – v.v. Ing Hynkem Blaško, na zadní straně letáčku je VOLEBNÍ PROGRAM SPD. Dále je na každém letáčku uveden: Zadavatel: SDP/Zhotovitel: SPD. Žádný z členů či sympatizantů SPD si nedovolí roznést jiný letáček bez těchto základních formalit. Každý náš člen je obeznámen s postihy při jejich nedodržení,“ doplňuje na svém profilu Hynek Blaško, který je lídrem SPD pro Pardubický kraj.

Včera se zase ve schránka objevil leták, který vyzývá, aby lidé volili číslo 28, což je opět hnutí SPD. V letáku se šíří informace o Usnesení o základních právech lidí afrického původu v Evropě. Jak již náš web psal rezoluce k právům Afričanů vznikala tři roky předně z iniciativy belgických, britských, španělských a francouzských kolegů, tedy europoslanců z koloniálních zemí, kteří cítili potřebu omluvit se třeba za to, že v těchto zemích byly lidské zoo, kde africké domorodce vystavovali jak exotickou zvěř, krmili děti přes plot apod. Tato praxe začala mizet až po 2. světové válce, kdy nejznámější expozice lidí proběhla v roce 1958 na Světové výstavě v Bruselu. Belgičané se za to nyní velmi stydí a částečně to i vysvětluje jejich snahu tolik Africe pomáhat. Přijatý dokument je záměrně velmi obecný a má spíše deklaratorní povahu, ČR se týká minimálně. V celém dokumentu nejsou jmenované konkrétní členské státy. V podstatě se jedná pouze o rezoluci, která má proklamativní a nezávazný charakter. Evropský parlament podobnou formou přijal i několik jiných rezolucí. Třeba několik rezolucí na podporu pronásledovaných křesťanů ve světě(přijata 488 hlasy), rezoluci proti odebírání orgánů čínským křesťanůmrezoluci proti antisemitismu, nebo třeba rezoluci na podporu Romů.

K tomuto dokumentu se připojila i drtivá většina členů Evropského parlamentu, a to včetně komunistických europoslanců Jiřího Maštálky a Kateřiny Konečné. Z českých europoslanců se proti usnesení vyslovil pouze Jiří Payne. Europoslanci Evžen Tošenovský, Pavel Poc a Jan Zahradil se zdrželi hlasování.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.