S blížícími volbami do Evropského parlamentu začíná i předvolební boj. Pošpinit jednoho z favoritů (Českou pirátskou stranu) se snaží SPD Tomia Okamury. Na facebookové stránce „Volím SPD v eurovolbách“ zveřejnila falešný citát předsedy Ivana Bartoše. „Stát by měl zakázat topení uhlím v kamnech v barácích. Ať lidé radši topí elektrikou nebo zemním plynem,“ píše se ve vymyšleném citátu.

Ivan Bartoš nic takového neřekl. SPD zřejmě reaguje na návrh změny zákona z pirátského pera mířící právě na lokální topeniště. Návrh zákona by dal obcím možnost zakázat na svém území spalování méně kvalitního hnědého uhlí v malých kotlích.

SPD se snaží vylhaným citátem téma bulvarizovat. Jmenuje ty nejdražší možné varianty topení. Díky kůrovcové kalamitě totiž prudce klesla cena dřeva. Cena dřeva za rok klesla až o polovinu. Podle modelové studie pro rodinný dům může být cena za vytápění dřevem nižší než vytápění i nekvalitní hnědým uhlím, natož uhlím černým.Topení dřevem zvládne i drtivá většina starých kotlů a kamen.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com