S blížícími volbami do Evropského parlamentu začíná i předvolební boj. Pošpinit jednoho z favoritů (Českou pirátskou stranu) se snaží SPD Tomia Okamury. Na facebookové stránce „Volím SPD v eurovolbách“ zveřejnila falešný citát předsedy Ivana Bartoše. „Stát by měl zakázat topení uhlím v kamnech v barácích. Ať lidé radši topí elektrikou nebo zemním plynem,“ píše se ve vymyšleném citátu.

Ivan Bartoš nic takového neřekl. SPD zřejmě reaguje na návrh změny zákona z pirátského pera mířící právě na lokální topeniště. Návrh zákona by dal obcím možnost zakázat na svém území spalování méně kvalitního hnědého uhlí v malých kotlích.

SPD se snaží vylhaným citátem téma bulvarizovat. Jmenuje ty nejdražší možné varianty topení. Díky kůrovcové kalamitě totiž prudce klesla cena dřeva. Cena dřeva za rok klesla až o polovinu. Podle modelové studie pro rodinný dům může být cena za vytápění dřevem nižší než vytápění i nekvalitní hnědým uhlím, natož uhlím černým.Topení dřevem zvládne i drtivá většina starých kotlů a kamen.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.