Předseda SPD Tomio Okamura pozval do Prahy špičky ultrapravice z Evropy. Za účelem mobilizovat lidi na tuto demonstraci vznikla na sociální síti událost s názvem „Vlastenecká demonstrace za Evropu, proti neomarxistické EU.“ Anonymní stránka „Česko patří nám – Pravdou proti neomarxismu“ však šíří v události hoaxy.

V jednom z obrázků, který je poměrně masivně sdílen, stránka tvrdí, že „policie poskytla policejní ochranu muslimovi, který vyzýval k ozbrojování proti českému národu.“

Nepravdivé jsou obě tvrzení. Policie autorovi nevhodné výzvy Leonoidovi Kušnarenkovi ochranu neposkytla. To vyvrátilo policejní prezídium. Po útocích na Novém Zélandu pouze policie zvýšila hlídky před mešitami v Praze. Nikoho osobně nehlídá. Hoax vznikl možná na základě tvrzení Kušnarenka pro DVTV, že „má zbraně uložené na policii.“ To je však povinnost každého člověka, který nemá aktuálně platný zbrojní průkaz. Uchovávat doma zbraně bez platného zbrojního průkazu by totiž šlo chápat jako nedovolené ozbrojování. Kušnarenko tvrdí, že si platnost zbrojního průkazu nestihl včas prodloužit.

Stejně chybné je i tvrzení o výzvě k ozbrojování proti českému lidu. Vyjádření Kušnarenka bylo nevhodné, od jeho slov se distancovalo i Ústředí muslimských obcí v České republice, a existují i pochyby o způsobu zvolení Kušnarenka do čela Muslimské obce v Praze. Nicméně ani Kušnarenko neřekl nic o vyzbrojování proti českému národu. „Ve světle posledních tragických událostí informuji všechny naše členy, hlavně se jedná o muže: všichni, kteří mají zájem si udělat zbrojní průkaz, ozbrojit se kvůli ochraně majetku a zdraví, obraťte se na mě a já vám s tím pomůžu,“ uvedl Kušnarenko ve videu. Chránit svůj majetek a zdraví je něco jiného, než používání zbraní proti někomu.

Nepravdivé je samozřejmě i tvrzení o vyhrožování vězení za vyjadřování názoru. Je rozdíl mezi vyjadřováním názoru a podporou terorismu.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com