Na seznam dezinformátorů, kteří v kampani před volbami do Evropské parlamentu nepíší pravdu se zapsal i Vít Jedlička, potažmo Svobodní na svém Facebooku. „Věděli jste, že svým vstupem do EU se Česká republika zavázala k přijetí eura? O tom, kdy se u nás euro zavede, však nerozhodujeme my, ale orgány EU. Svobodní jsou od začátku proti zavedení eura a prosazují, aby měla Česká republika, podobně jako Dánsko nebo Velká Británie, výjimku z povinnosti euro přijmout. Pokud si nevyjednáme výjimku z Eura co nejdříve, nebude po jeho zavedení cesty zpět. I přes to, že naši politici přechod na společnou měnu na oko odmítají, závazek přijmout ji stále existuje a žádná jiná strana aktivně o jeho revizi nejedná,“ napsal administrátor Svobodných na svém Facebooku.

V tomto příspěvku je pravdivá pouze první věta. Česká republika se skutečně zavázala přijmout euro. Nikdy však nepadlo žádné závazné datum a EU ho od nás ani nepožaduje. To, že by nás Evropská unie mohla k přijetí donutit nebo dokonce ho odsouhlasit bez našeho vědomí je zkrátka lež. Dosud totiž nebyl stanoven nějaký určitý termín vstupu do tzv. mechanismu směnných kurzů ERM II, který je jedno z konvergenčních kritérií, a následného přijetí evropské měny. Kdy do mechanismu vstoupíme záleží jen na nás.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com