Na seznam dezinformátorů, kteří v kampani před volbami do Evropské parlamentu nepíší pravdu se zapsal i Vít Jedlička, potažmo Svobodní na svém Facebooku. „Věděli jste, že svým vstupem do EU se Česká republika zavázala k přijetí eura? O tom, kdy se u nás euro zavede, však nerozhodujeme my, ale orgány EU. Svobodní jsou od začátku proti zavedení eura a prosazují, aby měla Česká republika, podobně jako Dánsko nebo Velká Británie, výjimku z povinnosti euro přijmout. Pokud si nevyjednáme výjimku z Eura co nejdříve, nebude po jeho zavedení cesty zpět. I přes to, že naši politici přechod na společnou měnu na oko odmítají, závazek přijmout ji stále existuje a žádná jiná strana aktivně o jeho revizi nejedná,“ napsal administrátor Svobodných na svém Facebooku.

V tomto příspěvku je pravdivá pouze první věta. Česká republika se skutečně zavázala přijmout euro. Nikdy však nepadlo žádné závazné datum a EU ho od nás ani nepožaduje. To, že by nás Evropská unie mohla k přijetí donutit nebo dokonce ho odsouhlasit bez našeho vědomí je zkrátka lež. Dosud totiž nebyl stanoven nějaký určitý termín vstupu do tzv. mechanismu směnných kurzů ERM II, který je jedno z konvergenčních kritérií, a následného přijetí evropské měny. Kdy do mechanismu vstoupíme záleží jen na nás.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.