Společnost pro obranu svobody projevu má svůj základ v petici „Zastavme nové formy cenzury“, která byla vyhlášena 25. září 2020 a která získala 25 819 podpisů. Organizátory petice byli spolupracovník webu ECHO24 Marian Kechlibar, vývojář počítačových her Daniel Vávra a podnikatel a poradce Vlastimil Veselý. Samotná SSOP byla založena jako zapsaný ústav 28. ledna 2021, jako zakladatelé jsou uvedení Daniel Vávra a Vlastimil Veselý.

SSOP se dodnes odvolává na některé signatáře původní petice:

Výběr signatářů naší petice

Naši petici proti omezování svobody projevu na sociálních sítích podepsali např.

Miroslav Bárta, prorektor a egyptolog
Bianca Bellová, spisovatelka
Stanislav Bernard, podnikatel
Jan Borovička, biogeochemik a mykolog
Ivo Budil, VŠ profesor a emeritní děkan
Pavel Cimbál, programátor a lektor
Ivan David, europoslanec
Dan Drápal, teolog a publicista
Petr Drulák, ex-velvyslanec a politolog
Andrej Duhan, právník a publicista
Pavel Fajt, hudebník
Jefim Fištejn, publicista a scénárista
Pavel Franc, právník
František Fuka, překladatel a recenzent
Jan Gregor, místopředseda Aliance pro rodinu
Jan Grois, starosta města Znojmo
Jana Zwyrtek Hamplová, advokátka
Mikoláš Chadima, zpěvák a skladatel
Jitka Chalánková, senátorka
Igor Chaun, režisér
Pavel Chrastina, hudebník a textař
Karel Janeček, filantrop a matematik
Aleš Juchelka, poslanec
Jan Keller, profesor sociologie
Martina Kociánová, moderátorka
Ivanka Kohoutová, ředitelka střední školy
Pavel Kopřiva, hudební vydavatel a kapelník
Lubomír Kostroň, docent psychologie
Ivan Kraus, spisovatel
Daniel Landa, zpěvák
Libor Lochman, ředitel policejního útvaru
Petr Mach, ekonom a ex-europoslanec
Zbyněk Maděryč, fotograf
Zuzana Majerová, poslankyně
Michal Malý, podnikatel
Robert Masarovič, generální ředitel
Pavel Matocha, místopředseda Rady ČT
Patrik Nacher, poslanec
Ondřej Neff, spisovatel a fotograf
Miroslava Němcová, senátorka
Jiří Ovčáček, mluvčí prezidenta ČR
Zbyněk Passer, předseda Č. spol. přátel Izraele
Roman Pavlík, ředitel IT firmy
Antonín Randa, ředitel charitativní organizace
Miroslav Singer, ekonom a ex-guvernér ČNB
Marek Stoniš, šéfredaktor
Jan Svoboda, ředitel ZUŠ
Karel Šůcha, skladatel a hudebník
Roman Tesař, ředitel firmy
Ondřej Tesárek, publicista
Marek Vašut, herec
Luboš Xaver Veselý, moderátor
Alexandr Vondra, europoslanec
Libor Vondráček, předseda strany Svobodní
Jan Všianský, podnikatel
David Zábranský, spisovatel
Matyáš Zrno, šéfredaktor

Stálo by za to dovědět se, jak se na dnešní aktivity SSOP a lidi kolem něj dívají třeba právě Ondřej Tesárek, Bianca Bellová, Miroslava Němcová nebo Matyáš Zrno (posledně jmenovaný před třemi lety vehementně fedroval Hanu Lipovskou, nyní však odvádí dobrou práci při zpravodajství z Ukrajiny).

***

Na kartě „O nás“ jsou uvedeni Daniel Vávra a Vlastimil Veselý coby zakladatelé, Gabriela Sedláčková a Natálie Vachatová jako projektové manažerky a jako členové poradního sboru Martina Kociánová, Ivo Budil, Marian Kechlibar, Petr Drulák, Jana Zwyrtek Hamplová a Zbyněk Passer.

Drulák a Hamplová jsou známi jako propagandisté propagující pozice Kremlu – Drulák mimo jiné popírá ruské zločiny v Buče, Hamplová se kromě sdílení ruských dezinformací „vyznamenala“ i překrucováním ve spojitosti s covidovou epidemií.

Bývalá novinářka Martina Kociánová, která na sebe upozornila dezinformacemi o covidu, provozuje web „Kupředu do minulosti“, kde dává prostor mimo jiné i Ivo Budilovi, Janě Zwyrtek Hamplové, Petru Drulákovi, Marianu Kechlibarovi, Zbyňku Passerovi (se kterým je v případě tohoto webu podnikatelsky propojena), Vlastimilu Veselému a Danielu Vávrovi, tedy téměř celé sestavě SSOP, ale také osobám známým z aktuálních prokremelských demonstrací, jako jsou Ondřej Dostál, Jiří Beran, Igor Chaun, Lukáš Pollert, Daniel Sterzik, Jindřich Rajchl (nemluvě o Janu Turánkovi, Vlastimilu Vondruškovi, Ivanu Davidovi či Ivanu Hoffmanovi).

Zbyněk Passer je podnikatel a bývalý komunální politik v Praze. Ve své novinářské [?] činnosti – mimo jiné i ve Stonišově Reflexu – se zastával Putina a šířil konspirace o Majdanu či červených kartách pro Zemana. Mimochodem Passerův spolek „Česká společnost přátel Izraelenominoval Martinu Kociánovou do Rady ČRo.

Antropolog Ivo Budil je členem prokremelského hnutí Trikolora, kde kandidoval na předsedu. Účastní se akcí pseudovlastenecké a jasně proruské páté kolony u nás, jako bylo například Vlastenecké setkání v Příčovech v roce 2020, kde vystupoval společně např. s neonaciostou Vandasem či antisemitou Stanislavem Novotným. Budil podpořil dalšího neskyrtě prokremelského Josefa Skálu jako kandidáta na prezidenta.

Blogerka Natálie Vachatová byla také členkou Trikolory a kandidovala za ni ve volbách. O odbornosti Gabriely Sedláčkové se lze přesvědčit na Twitteru,

Matematik a novinář Marian Kechlibar opakovaně šířil nesmysly o Cášské smlouvě, Daniel Vávra v minulosti sdílel nesmysly Václava Klause mladšího o přejmenovávání vánočních trhů v západní Evropě převzaté od Soerena Kerna.

Nařčení Fora24

Daniel Vávra a Vlastimil Veselý v pátek 17. března 2023 prokázali, že nerozumějí psanému textu a vykonstruovali dezinformaci o tom, že Forum 24 dostalo 6 milionů korun od České televize a od Českého rozhlasu.

Danielu Vávrovi se dostalo náležité odpovědi, Vávra ale měl problém uznat svou chybu a Veselý (jménem SSOP) argumentuje zcela mimo.

Ředitel Vlastimil Veselý

Speciální část ještě budeme věnovat Vlastimilu Veselému, který na twitteru vystupuje poloanonymně jako @svedek. Jeho identitu vloni v dubnu odhalil datový novinář Českého rozhlasu Michal Kašpárek.

Veselý na odhalení zareagoval článkem Kultura umlčování jako znamení doby.

V úvodu Veselý tvrdí:

Michal Kašpárek mě včera předhodil twitterovskému davu svých převážně lib-left přívrženců v nejlepším stylu cancel culture. Z tisícovek tvítů na mém profilu vybral několik glos, s nimiž nesouhlasí, a lživě je okomentoval s cílem poškodit mou profesní pověst. Jako správný bonzák nezapomněl otagovat jeho slovy „odvážné a užitečné“ lidičky jako třeba manipulátora Cempera nebo pirátského europoslance Peksu.

Dále se mimo jiné se odvolává na tvrzení údajného odborníka Tomáše Fürsta o vedlejších účincích vakcín proti Covidu-19, který se zase odvolává na americkou evidenci VAERS. Fürst přitom překrucuje fakta, jak ukázal Iluminátor.

Abychom tedy ověřili, jaké tweety Vlastimil Veselý postuje, prošli jsme si jeho příspěvky od začátku druhé fáze války Ruska proti Ukrajině, tj. od 24. února 2022.

Veselý ve svých příspěvcích:

 • Zpochybňuje ruskou účast na teroristickém útoku ve Vrběticích.
 • Sdílí příspěvky konspiracistů a Putinových podporovatelů Vidláka, RNDr. Jana Sedláčka z Národní mládeže, extrikoloristy Martin Chmely, trikoloristy Tomáše Tyla, Ivo Budila, Petra Žantovského či Karla Kříže.
 • Spolu s Putinem tvrdí, že u nás poroučejí USA.
 • Opakuje lži o volebních podvodech při v USA (zde se odvolává na jednu větu dezinformátora Benjamina Kurase z rozhovoru pro Parlamentní listy vycházejícího ze lží v Epoch Times). Údajný podvod v okrese Maricopa v Nevadě se samozřejmě nekonal.
 • Zcela shodně s kremelskou partu Ne základnám tvrdí, že podporou Ukrajiny nám naše vláda „kreslí na záda pomyslný terč“.
 • Shodně se Zwyrtek Hamplovou šíří lež o nedostatku antibiotik kvůli Ukrajině.
 • Sdílí memy od trollů, jako např. v Rusku vyhotovenou karikaturu Evropy nebo obrázek s „führerem“ Petrem Pavlem, naznačuje možnou pravdivost blábolu o mobilizaci.
 • Píše o cizích vlajkách a mezinárodní vlajkové etiketě, ačkoli jednotlivé státy si vyvěšování vlajek řeší samostatně.
 • Tvrdí, že nám Ukrajina vypnula ropu, obdivuje Maďarsko jako „ostrůvek stability“ ohledně plynu, spolu s polyhistorem Šmuclerem zpochybňuje zastropování cen ruské ropy.
 • Píše, že odklad odchodu do důchodu je spojený s podporou Ukrajiny, ačkoli jde o záležitost, ke které by postupně došlo až za dekády.
 • Obviňuje spolek Člověk v tísni z politické agitace.
 • Prohlašuje, že česká vláda jsou „zmrdi“ a že je nejhorší od r. 1989.
 • Snímkem ukrajinského auta se značkou AH 8818 HH podprahově naznačuje spojitost Ukrajiny s nacismem, ačkoli by při svém vzdělání snad mohl vědět, že ruské „H“ je české „N“.
 • Srovnává demonstrace ze září 2022 s demonstracemi Milionu chvilek.
 • Opakuje kremelské lži o Bílých přilbách.
 • Útok na Kerčský most označuje za teroristický, Putin v pytli je pro něj „vyvoláváním nenávisti“ jako pro Jindřich Rajchla.
 • Obviňuje Dominika Haška, že se snahou zabránit účasti ruských sportovců na akcích chová stejně jako „komunisté a bolševičtí udavači“.
 • U obrázků s namalovaným Petrem Pavlem se pohoršuje nad indoktrinací, přitom onen snímek nelze najít jinde než u trollích účtů Jordanka Jirásková, Marcela Melková a u Urzy.
 • Tvrdí, že Danuše Nerudová straší válkou.
 • Stejně jako KSČM zveřejnil falešné „parte“ sklárny v Harrachově.
 • Překrucuje tvrzení – viz přejmenování Korunovační ulice nebo prohlášení Petra Fialy o organizátorech (nikoli účastnících!) loňské zářijové demonstrace.

Závěr

Soudíme, že si na základě výše uvedených skutečností i screenshotů dovodit, jak tomu je s pravdomluvností pana Veselého a o co jemu i celému spolku ve skutečnosti jde.

Upozornění šéfredaktora Jana Cempera (26.3.2023): Článkem netvrdíme, že zapsaný ústav Společnost na obranu svobody je prokremelský. Chceme upozornit na to, komu se především hodí neomezená svoboda slova. 


author