Nepravdivému výroku Václava Klause mladšího jsme se věnovali 27. listopadu 2019. Spor o údajném přejmenovávání vánočních trhů v Evropě má ale pokračování. Blanka Hrochovka se Václava Klause juniora zeptala na jeho facebookovém profilu, zda může uvést nějaké příklady. I stalo se.

Hned bylo jasné, z jakého zdroje Klaus čerpal. Byl to článek „Islamizace Vánoc“ z nyní již značně neseriózního webu Ondřeje Neffa Neviditelný pes z 21. 12. 2018

V textu se uvádí:

„Mnoho tradičních vánočních trhů bylo přejmenováno – amsterdamská Zimní přehlídka, bruselské Zimní radovánky, Zimní trh v Kreuzbergu, londýnský Winterville, mnichovský Zimní festival – aby představovaly multikulturní pozlátko sekulární tolerance.“

Článek v NP je překlad, originál vyšel na stránkách Gatestone Institutu a jeho autorem je Soeren Kern,

(V anglickém originále zní text takto: „Many traditional Christmas markets have been renamed — Amsterdam Winter Parade, Brussels Winter Pleasures, Kreuzberger Wintermarkt, London Winterville, Munich Winter Festival — to project a multicultural veneer of secular tolerance.“)

Protože máme a priori nedůvěru k argumentům uváděným oběma Václavy Klausy, podívali jsme se zmíněná tvrzení podrobněji a zjistili jsme, že jsou všechna vylhaná nebo silně zavádějící:

 • Vánoční trhy v Amsterdamu se samozřejmě konají a nic přejmenováno nebylo. WinterParade je festival zábavy a jídla a letos se nekoná.
 • Zimní radovánky v Bruselu jsou pojaty jako pětitýdenní festival, jehož nedílnou součástí je vánoční trh. Město samo se chlubí, že jde o jeden z největších vánočních trhů v Evropě.
 • Zimní trh v Kreuzbergu je v samotném textu označen jako adventní, navíc nejde o přejmenování, ale nový trh pořádaný od roku 2014. V berlínské čtvrti Friederichshain-Kreuzberg se kromě něj ovšem koná dalších 15 vánočních trhů.
 • Londýnský Winterville byl alternativní kulturní akcí s bruslením, hracím stanem, imerzivním kinem apod. Opět zde nemohlo dojít k přejmenování, protože se akce konala od roku 2017. Letos se po stížnostech obyvatel z okolí a kvůli poškození pozemku nebude konat. V Londýně se letos pořádají desítky vánočních trhů.
 • Zimní festival v Mnichově není přejmenován. Celým názvem je to Tollwood Winterfestival označovaný jako „alternativní vánoční trh“. Koná se pod tímto názvem od roku 2000. V jeho rámci probíhají vystoupení nového cirkusu, představení pouličních divadel a prodávají se jídla v biokvalitě a řemeslné výrobky z celého světa. Vánočních trhů má Mnichov letos víc než 30. (Možná někoho může splést, že se v němčině vánoční trh ne vždy jmenuje Weinhachtsmarkt, může to být i Adventsmakt nebo speciálně v Mnichově Christkindlmarkt.)

S plným vědomím tedy označujeme Soerena Kerna za lháře. Z tohoto otráveného zdroje ostatně čerpal i JUDr. Stanislav Křeček, který ve svém blogu na Aktuálně.cz napsal 4. 1. 2019 toto: „Dříve vánoční trhy byly v řadě evropských měst přejmenované na Zimní radovánky, Zimní přehlídky, Zimní festivaly apod. abychom se snad nedotkli citů těch, kteří si starost o naše city zřejmě nepřipouštějí.“ Šíření polopravd a lží tedy očividně není cizí ani zástupci ombudsmanky.

Polemika o vánočních trzích probíhala i na Twitteru. Marian Jurečka z KDU-ČSL napsal mluvčí Trikolory Ivaně Kerlesové a ta (bohužel pro ni) odpověděla:

V podobném stylu Kerlesová zareagovala na Jiřího Škrampala:

Samozřejmě je vše jinak:

 • Článek z Volksstimme z prosince 2017 se týká města Halle (a ne Magdeburku, jak tvrdí Kerlesová), kde se vánoční trh přejmenoval na zimní, ale až na sv. Štěpána, protože pokračoval až do 7. ledna.
 • Článek z Le Progress z roku 2017 se týká skutečnosti, že se z finančních důvodů, které by byly nutné na zabezpečení, neuskuteční vánoční trh na návrší La Croix-Rousse. Zde je seznam letošních vánočních trhů v Lyonu. Mimochodem na La Croix-Rousse letos vánoční trh proběhne.
 • Odkaz na stránky města Lyonu informuje o tom, že se bude konat Festival světel, o nějakém přejmenování zde není zmínka. Aby nedošlo k mýlce, dodáváme, že tento festival je v Lyonu tradicí od 19. století a že je organizován od 5. do 8. prosince u příležitosti Neposkvrněného početí Panny Marie.
 • Článek z listu Der Tagesspiegel z roku 2017 informuje o akci zvané Winterwelt a pořádané od roku 2003 v Berlíně na Postupimském náměstí. Nejde o trh, ale o zimní atrakce se sáňkařskou dráhou a ledovou plochou pro bruslení (vše v rakouském stylu).
 • Zmínka o Madridu je zjevně narážkou na článek z listu ABC Madrid z prosince 2017. Text ale nehovoří o přejmenování Vánoc na pohanské, ale stěžuje si na ztrátu jejich ducha. To ostatně vyjadřuje už titulek, ve kterém se píše „Carmeniny ‚Pohanské Vánoce‘: japonský čaj, dýdžejové a dětská protestní píseň.“ (Manuela Carmena byla až do letošního června primátorkou Madridu.)

Kerlesová ovšem překrucovala i v reakci na Jana Adama:

Zimní trh (Wintermarkt) v Pratru je spíše matějská pouť s kolotočem, vláčkem, cirkusem, voskovými figurínami, autodromem apod. Dle našeho názoru je lepší, že byl název odlišen, protože výše zmíněné záležitosti si spojovat s Vánoci nezaslouží. Pro informaci ještě uvádíme seznam vánočních trhů ve Vídni v češtině.

Václava Klause se na svém Facebookovém profilu 27. listopadu zastal i vývojář a Klausův přívrženec Daniel Vávra. Text postu přebíráme i s chybami. Na závěr příspěvku, ve kterém Vávra kritizuje papouškování cizích výmyslů, autor papouškuje cizí výmysly o vánočních trzích a nakonec uvádí nesouvisející odkazy. Ty komentujeme na závěr.

Daniel Vavra

Přátelé, nemusíte mít každého s kým moc nesouhlasíte úplně rádi, ale jedna věc je vyjádřit nesouhlas a druhá věc je chovat se jako naprostý pomatenec. Kupříkladu dnes zjevně někdo vydal nějaký článek, kde tvrdí, že Václav Klaus ml. zas lhal jako když tiskne, protože řekl cituji: “HODNĚ měst v Německu I JINDE už raději ani nehovoří o vánočních trzích”.
Což je prý jasná sprostá nehorázná lež, které věři “prvoci co si neumí ověřit fakta” (jak můžete vidět z přiloženého obrázku).

A tak jeho odpůrci jako jeden muž vyrazili do hlubin internetu vyvracet bludy primitivních negramotů, co nemají kritické myšlení.

Protože nechci být prvokem, fakta jsem si pro jistotu ověřil, přestože i moje velmi chatrná paměť mí říkala, že jsem už několikrát slyšel, že se na různých místech v EU vánoční trhy, vánoční prázdniny a další vánoční věci přejmenovaly na něco jiného, protože urážely některé citlivé spoluobčany (jako třeba satanisty, budhisty, pastafariány a příznivce Cthulhu), eventuelně panovaly obavy, že by někoho mohly vyprovokovat k nějaké ošklivé věci, jakože by třeba ukradl kamion a jezdil kudy se nemá. Což se v poslední době začalo dít častěji než dřív. Dalším důvodem pak je, že některá města nemají dost vojáků a obrněných vozidel, aby zajistila na podobných událostech výběr vstupného.

Při ověřování sem zjistil, že je “překvapivě” pravda, že v některých velkých a hlavních městech v EU se děje přesně to co Václav Klaus tvrdí (viz odkazy níže).

Diskutabilní je, co považuje kdo za “HODNĚ”. Václavu Klausovi zjevně přijde hodně několik multimilionových metropolí a hlavních měst, jak o tom informovala vcelku seriózní média, přičemž to, že je to hodně, je jeho čistě subjektivní názor. Někdo jiný to může brát na procenta a říct, že ze všech měst v EU je X% málo.

Obávám se ovšem, že to by nejdříve musel udělat nějaký seriózní průzkum, spočítat kolik měst tak učinilo (některá rozhodně ano), podle nějaké metodiky určit co je “město” a pak nějak definovat od kdy už je to “hodně”. To se samozřejmě nestalo, protože je to prakticky nadlidský úkol, už jenom proto, že se údaje průběžně mění. Nebo proto, že některá místa prostě začala nazývat nové akce “Zimní” preventivně a nejde dokázat, jestli to je náhoda, nebo předposranost.

Každopádně kritici VKML tak nejen sami lžou, když ho obviňují ze lži, ale ani si neověřili fakta, z čehož obviňují všechny okolo.

Podivuhodné ovšem bylo, když jsem na to některé podobné zapálené fakt checkery upozornil. Byl jsem zvědav jak zareagují a reakce mě trochu překvapila. Konkrétní odkazy na ty největší přejmenované akce ve své svaté válce zcela ignorují a dál si melou svojí.

A já bych vám chtěl říci, že podobný zápal pro věc je sice obdivuhodný, ale pokud papouškujete cizí výmysly a neodvoláte je, ani když vám někdo dokáže, že nemáte tak úplně pravdu a malilinko se pletete, je to fakt trapné. Mýlit se je lidské, stane se to i v lepší společnosti. I mě se to jistě stalo. Ale nenávidět někoho tak, že si do něj ve svém chorém mozku projektuji veškeré zlo na zemi a následně bojuji s tímto mnou samým stvořeným, reálně neexistujícím satanem, a jeho neexistujícími myšlenkami, které si nemyslí, to už je duševní porucha.

Tímto bych vám chtěl zároveň sdělit, že po důkladném uvážení, jsem se rozhodl do politiky aktivně nevstupovat a radši se věnovat věcem, které umím a na rozdíl od vysedávání na schůzích s lidmi, které nesnáším, mě i docela baví a někdo si na ně vzpomene i po skončení funkčního období. Pokud se tedy moje veledíla neocitnou jednoho dne na indexu. Což zní dnes v této zemi pořád spíš jako vtip, ale už to dostává takový hořký nádech jednoho ne tak vzdáleného dne možného scénáře.

Jinak jen tak pro zajímavost s VKML jsem se dnes sešel na přátelský pohovor a bylo to veskrze milé setkání, ze kterého jsem měl dobrý pocit. Rád se s ním sejdu znovu a probereme naše názory na různé věci.

Buďte dobří. A pamatujte, že to největší zlo VŽDY přichází odněkud, odkud to “nikdo” (což znamená mainstreamová většina) absolutně nečeká. Kupříkladu bojovat se starými komunisty v okamžiku, kdy u sousedů ti, kteří si tak už neříkají, jsou mladí, krásní a plní energie, plánují znárodňování a už i u nás mládež pochoduje v ulicích s transparenty o zničení kapitalismu, není úplně nejbystřejší nápad, pokud máte rádi svobodu a svůj těžce vydělaný majetek.

A ještě EDIT, protože jsem našel zdroje této poslední pseudokauzy, kde převládá názor, že Klaus je zdatný demagog, který záměrně mýchá lež s polopravdami: A co třeba mnohem pravděpodobnější vysvětlení, že si přečetl nějaký článek, někde kde tomu věří a krátce to okomentoval na facebooku, což děláme všichni každý den několikrát? Následně se ukázalo, že podobně jako většina věcí na světě není nic černobílé. Někomu přijde alarmující, že se někde z bezpečnostních důvodů bojí něco nějak pojmenovat, někomu to přijde v pohodě, protože na tisíci místech jinde se (ještě) nebojí a tohle je podle něj jen ojedinělý exces.

Podivuhodná na tom je ta zběsilá vlna nenávisti a totální obsese Klausem. Obzvláště když příslušníci všech ostatních stran dělají naprosto to samé s jinými tématy DNES A DENNĚ. Jenom prostě nikoho tolik nevzrušují. Jakákoli debata o zbraních (téma které mě zajímá) ve veřejnoprávním médiu za přítomnosti “liberálních” politiků z mainstreamových stran kupříkladu je naprosto čiré utrpení a snůška absolutních hoaxů. Ale to nikomu z liberálního tábora nevadí, protože zbraně nemají rádi a hodí se jim to. Proč nikdo nevolá k zodpovědnosti protiautomobilové aktivisty, když lžou o vlivu rychlosti na nehodovost, aby mohli omezovat rychlost a zvyšovat tím nehodovost, protože nesnášejí auta, čímž ovšem naše životy omezují a ohrožují zcela hmatatelně mnohem víc, než hádka o názvu trhů? Otázky, samé otázky.

https://www.independent.co.uk/…/rebranding-christmas-more-p…
https://www.volksstimme.de/…/kulturangebot-weihnachtsmarkt-…
https://www.leprogres.fr/…/la-8e-edition-du-marche-de-noel-…
https://www.lyoncapitale.fr/…/Fete-des-lumieres-2017-la-se…/
https://www.tagesspiegel.de/…/winterwelt-am-p…/20534218.html
https://www.abc.es/…/abci-navidad-pagana-carmena-japones-y-…
www.ilgiornale.it/…/scuola-cancella-natale-vi-aspettiamo-fe…
https://www.7sur7.be/…/le-retrait-des-crucifix-a-la-croix-…/

Komentáře:

 • Independent – článek roku 2014 pojednávající o přejmenování trhu ve měste Stoke-on-Trent, které se pro odpor obyvatel neujalo. Město se hned v roce 2015 vrátilo k původnímu názvu.
 • Text z italského listu Il Giornale z prosince 2017 konečně hovoří o použití pojmu „Radostné svátky“ namísto Vánoc v jedné školy ve 2. obvodu města Milána.
 • Článek belgického webu 7 sur 7 z listopadu 2017 píše o kontroverzním rozhodnutí Červeného kříže v Lutychu odstranit krucifixy z jeho poboček z důvodu sekularismu.
 • Ostatní odkazy se jistě jen náhodou shodují s těmi, které již uvedla Ivana Kerlesová a které byly komentovány výše.

author