Daniel Kaiser zveřejnil 28. října 2022 na webu ECHO24 komentář nazvaný „Do liberálnědemokratického výkonu trestu“. V něm se zastává Patrika Tušla a Tomáše Čermáka, kteří byli nepravomocně odsouzeni za hanobící výroky a výzvy k násilí proti Ukrajincům (o těchto výzvách už ovšem Kaiser nepíše.) Video se zmíněnými výroky lze shlédnout na webu Aktuálně.cz.

Kaiser si stěžuje, že verbální trestné činy se zdály být reziduem po komunistické éře. Spíše by si ale měl stěžovat na parlament, protože pokud něco není v trestním zákoníku, nemůže to být předmětem obžaloby v trestním řízení. Autor dále uvádí: Není ani náznak podezření, že by se pod vlivem jejich nechutných komentářů někomu něco stalo.“ Zatím ne, ale lži se mohou stát rozbuškou k osobním, ba teroristickým útokům, jak ukazuje případ Okamurova fanouška Baldy u nás nebo nedávné napadení Paula Pelosiho v USA. Soustavné útoky antivaxerů také vedly k sebevraždě lékařky v Rakousku.

Kaiserovi také vadí, že ČRo označuje oba odsouzené jako dezinformátory a ptá se, zda jde o objektivní kategorii, na níž je vědecký konsensus. To je ovšem naprosto scestné, protože novináři nepíší vědecká pojednání, která by zveřejňována pouze v impaktovaných časopisech. Spíše to bylo a je ECHO24, kde jsou publikována tvrzení, která rozhodně nespadají do kategorie vědeckého konsensu. Uveďme například Daniela Dobiášovského, o jehož článku jsme psali 4. srpna 2022 v článku Echo24 a nesmysly o vakcínách (další příklad odvolávání ECHA24 se na navýsost pochybné zdroje zde). Bylo také právě ECHO24, které na svém Blogosvětě poskytlo prostor šiřitelům lží a pseudovědeckých blábolů, jako jsou Jan Hnízdil, Tomáš Nielsen, Michal Semín (antisemita a hojný přispěvatel Hájkova jurodivého Protiproudu, příklady zde a zde), Jan Tománek, Jana Zwyrtek Hamplová, Astrid Hudečková (která popírá existenci viru SARS-CoV-2) nebo Filip Šebesta z nepokrytě prokremelského spolku Institut Václava Klause. (Echo je navíc s dezinformační scénou provázáno ještě více, protože jeho redaktor Marian Kechlibar působí v tzv. Společnosti na obranu svobody projevu spolu mj. s pseudonovinářkou Martinou Kociánovou, Putinovými příznivci Petrem Drulákem a Zbyňkem Passerem, konspiracistou Stanislavem Bernardem a opět Janou Zwyrtek Hamplovou.)

Tušl a Čermák si nálepku dezinformátorů jednoznačně zaslouží, protože už šířili lži v souvislosti s covidem, Tušl je také stíhán pro výtržnictví a nebezpečné pronásledování, takže má vězení zase o něco jistější. Stejný Tušl také podpořil ruský útok proti Ukrajině. U kladenského soudu ostatně pronesl, že vše dělá pouze pro peníze a že tomu, co sám publikuje, nevěří. Není náhodou právě tohle to nejlepší přiznání dezinformátora?

Dále Kaiser píše: „Žijeme ve společnosti, kde respektovaný, donedávna uměřený novinář označuje lidi, kteří prý bagatelizují současné ruské masakry civilního ukrajinského obyvatelstva, rovnou za kriminálníky. Snad si Bohumil Pečinka mohl zjistit, že přímých obětí ruské odvety za Kerčský most, která míří na ukrajinskou energetickou síť, je na poměry této strašné války málo a že se jejich počet řádově nevymyká počtu obětí z raketových a dělostřeleckých útoků, při nichž hynou civilisté na obou stranách fronty po celou tuto válku.“ Autor opět naskakuje na ruskou notu, tak jako to projevil článku o ostřelování jaderné elektrárny v Zápozoží, kde si notoval s kremelským trollem Martinem Chmelou. Obětí je málo, asi by jich mělo být víc. Rovněž není jasné, v čem spočívá nepřípustnost označit popírače ruské genocidní války za kriminálníky? Stojí za připomenutí, že náš trestní zákoník obsahuje § 405 – Popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia: Kdo veřejně popírá, zpochybňuje, schvaluje nebo se snaží ospravedlnit nacistické, komunistické nebo jiné genocidium nebo nacistické, komunistické nebo jiné zločiny proti lidskosti nebo válečné zločiny nebo zločiny proti míru, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta. (A proč ostatně Kaiser píše „prý“? Žije snad také v nějakém paralelním světě?)

Závěr

Celý text ukazuje na tendenci posledních let, kdy „názorový deník“ ECHO24 postupně sklouzával na protiunijní, prokremelské a antivaxerské pozice Institutu Václava Klause, k jehož zakladateli ostatně měl Daniel Kaiser i jeho kolegyně Lenka Zlámalová vždycky blízko. Velmi názorně to ilustruje twitterový příspěvek tzv. konzervativní frakce v ODS, Tea Party.cz (kterážto obskurní parta systematicky mlčí o svých členech), který sdílel odkaz právě na Kaiserův článek.


author