Slávistický chuligán Tomáš Čermák a Patrik Tušl patří mezi ty, které obtěžují lidi podporující opatření proti šíření COVID-19 před jejich domy. Například šéfa lékařské komory Milana Kubka nebo imunologa Václava Hořejšího. Objevují se také v očkovacím centru a nadávají zdravotníkům. „Děláme jakoby nic, a až tady bude, vybafneme na něj zpoza auta. Sledujte to, sdílejte to a uvidíme, jestli se opováží něco říct, nebo bude držet tlamu jako vždycky,“ říká v úvodu videa před domem Milana Kubka jeho autor Patrik Tušl, který se řadí mezi antivaxery a odpůrce pandemických opatření.

Tomáš Čermák se stal známým například videem, ve kterém tvrdí, že z očkovacího centra na Chodově odvezli záchranáři ženu po očkování proti COVID-19. Z videa však není vůbec zřejmé, že ženu odváží z očkovacího centra. Tvrzení je založeno jen na tvrzení Tomáše Čermáka. Kontaktovali jsme proti obchodní centrum Westfield Chodov i provozovatele očkovacího centra. „V inkriminovaný den byla do našeho centra zavolána záchranná služba, poté co se jedné ze zákaznic udělalo nevolno v jedné z prodejen,“ řekl nám telefonicky Václav Kolomazník za obchodní centrum Westfield Chodov. Očkovací centrum provozuje nemocnice IKEM v Krči. „Nemáme informace, že by někdo v našem očkovacím centru zkolaboval. Věc ještě prověříme,“ bylo nám řečeno telefonicky. Na videu bylo i vidět, že ženu doprovází i manžel s dítětem. Všichni jsou relativně v klidu. Video bylo následně Facebookem staženo.

„Tušl patří do skupiny lidí, kteří se pokoušejí zpeněžit videa, na nichž kritizují očkování a nošení roušek, či slovně napadají experty, kteří bojují proti pandemii. “Všem moc děkuji. Pomůže to v boji proti covid nesmyslům, budoucím lockdownům a migraci,” napsal Tušl v září. Tušlova videa sledují na Facebooku tisíce lidí. Když mu síť kvůli porušení pravidel profil zablokuje, založí si nový. Na portálu YouTube mají jeho záznamy 75 tisíc zhlédnutí. Zároveň prosí své příznivce o peníze. A přikládá číslo účtu. Zda peníze od diváků vybírá na vlastní bankovní účet, není ale jasné. Podle exekučního rejstříku je na Tušla uvaleno 15 exekucí, věřitelé po něm vymáhají částky od 300 korun do 50 tisíc. Mimo jiné dluží výživné na své dítě, exekutor po něm za to vymáhá 47 tisíc korun. Devětadvacetiletý muž pobírá invalidní důchod druhého stupně, což znamená, že jeho schopnost pracovat má být snížená o 50 až 69 procent. Zároveň ho zaměstnává pracovní agentura. V minulosti byl podle zdrojů Aktuálně.cz podezřelý z vyhrožování své partnerce,“ píše o Patrikovi Tušlovi web Aktuálně.cz.

Facebookový profil Tušla skutečně obsahuje výzvu k zasílání peněz. Jako důvod uvádí „pokračování boje proti covid nesmyslům“. Na sociální síti ho sleduje téměř 8 tisíc lidí. Patrik Tušl byl dříve také místopředsedou strany „Neočkovaní“ Jany Peterkové. Ta nakonec ani do sněmovny nekandidovala.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.