Máme za sebou rok 2022. Z pohledu čísel náš web navázal na předchozí roky a jeho čtenost opět mírně vzrostla. Tentokrát o 4 % oproti loňskému roku. Dezinformacím se však v prostoru alternativních webů a mainstreamových zpráv opět dařilo.

Za zmínku stojí, že náš web jako první rozkryl hoax o údajném vyhazování jídla pro ukrajinské uprchlíky v Kongresové centru v Praze. Jako první jsme také zpochybnili útok na ženu v brněnské Bystrci. Útok sváděla na Ukrajince. A jednalo se o lež. „Při ošetření záchranářům měla žena říct, že pachatele zná, poté to však vyvracela,“ řekl policejní mluvčí Pavel Šváb. Dodal, že údajný incident nezachytily ani kamery v jeho okolí. Ohledání místa činu žádné stopy nepřineslo. „Vzhledem k časové prodlevě mezi prověřovanou událostí a oznámením došlo ke zmaření případných stop, které mohly přispět k objasnění věci,“ konstatuje policie. „Šetřením bylo také ověřeno, že žádný vůz se zapnutou sirénou, kterého se měli pachatelé leknout a následně upustit od dalšího protiprávního jednání, místem v kritickou dobu neprojížděl. Věc kvalifikovaná jako loupež a znásilnění ve stádiu pokusu, tak byla odložena,“ uzavřel Šváb. Obdobný incident, tentokrát na dětském hřišti, se měl stát i v Hradci Králové. I v tomto případě se jednalo o lež.

Ve vazbě skončil Patrik Tušl a Tomáš Čermák. Tušl byl následně odsouzen k nepodmíněnému trestu, Tomáš Čermák vyfasoval podmínku, to vše za vyhrožování lidem z Ukrajiny ve videu. Náš web upozorňoval na jejich dezinformace opakovaně.

Také jsme jako první upozornili na velmi nevhodné chování kandidátky do zastupitelstva za SPD Světlany Ekateriny Tomaštikové. Žena vyhrožovala příznivcům Ukrajiny smrtí a podporovala Rusko.

Koncem tohoto roku se proslavil Danel Sterzik (aka Vidlákovy kydy) a senátorka Jana Zwyrtek Hamplová svou lží o údajném odpojování elektroměrů samoživitelkám ve velkém. A také začala vrcholit kampaň před prezidentskou volbou, Pavel Zítko nejprve lhal o sesbíraném počtu podpisů, aby následně sbíral podpisy i po termínu. Následně se začaly šířit hoaxy o skutečných prezidentských kandidátech. Především o Petru Pavlovi a Danuši Nerudové.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.