Je to neuvěřitelné, ale téma Benešových dekretů neopustilo dezinformační prostor ani v roce 2022. A vždy se stanou tématem, když se blíží prezidentské volby. „Už je to tady zas. V mailech chodí, že když vyhraje Pavel nebo Nerudová, zruší se Benešovy dekrety. Už dost, prosím,“ glosuje novinář Jindřich Šídlo. Téma už pomalu začíná rezonovat i na Facebooku.

„Pan Petr Fiala je řídícím členem protistátní Panevropské unie (neuznávají suverenitu států) a jeho vedoucím je šéf LandsmančaftuPosselt, který dlouhodobě usiluje o prolomení a zrušení Benešových dekretů, což se již začíná dařit (viz zámek Hrubý Rohozec a všechno, co k němu náleží),“ stojí v textu s tím, že prezidentští kandidáti doporučené pětikoalicí by v tom měli sehrát zásadní roli.

V prezidentské kampani už před deseti lety se objevil nepravdivý inzerát s názvem „Nevolte Karla Schwarzenberga“, který vyšel v den voleb v Blesku. Autor v něm tvrdil, že Schwarzenberg považuje poválečný odsun Němců za nespravedlivý, a připisoval mu také výrok o tom, že prezident Edvard Beneš měl být podle dnešních zákonů postaven před haagský tribunál pro válečné zločince.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.