Na sociálních sítích se šíří nadpis článku na blogu Moniky Le Fay bez uvedení kontextu. Článek o Danuši Nerudové má zavádějící nadpis: „Nerudová: „Putina bych pozvala do Prahy k mírovým rozhovorům, kdyby mě o to požádal“. Danuše Nerudová totiž takto věc neformulovala.

Danuše Nerudová byla na konci září hostem pořadu Real Talk. Moderátorka se zeptala, zda by pozvala Putina se Zelenským k mírovým rozhovorům do Prahy. Řeč tedy byla od začátku o mírovém jednání dvou stran. „Ano, pozvala, protože Česká republika může být zprostředkovatelem mírových rozhovorů. Pozvala bych je za situace, kdy by o to oba aktéři těch rozhovorů požádali,“ odpověděla prezidentská kandidátka. Řekla tedy, že by o něco takové museli oba požádat.

Jakkoliv myšlenka Nerudové je hodně naivní, že by zrovna Česká republika měla být zprostředkovatelem případných mírových jednání a věci by například bránil zákaz udělování víz ruským občanům, nadpis článku je zavádějící. Danuše Nerudová nechce jen tak pozvat ruského prezidenta Vladimira Putina do Prahy.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.