Když dezinformátor a podvodník něco tvrdí, člověk si to musí vždy ověřit. Stejně tak náš web učinil v případě prohlášení Pavla Zítka, že sesbíral údajně 50 tisíc podpisů pod petici za jeho kandidaturu na post prezidenta České republiky. Zítko slavnostně dosáhnutí potřebné hranice oznámil v den, kdy končila lhůta pro registraci. V jeho videích však nenajdeme jakýkoliv důkaz o tom, že by dosáhl tak velkého počtu podpisů.

Ministerstvo vnitra jeho kandidaturu zaregistrovala, to však neznamená, že splnil všechny náležitosti. Náležitosti, vč. podpisů bude kontrolovat do 15. listopadu. Následně budou mít kandidáti lhůtu k odstranění nalezených závad, ta se netýká však počtu podpisů. Už teď z důvěryhodných zdrojů víme, že na ministerstvo přišel se dvěma taškami plnými podpisů. „Podle odhadů pan Zítko přinesl 6-7 tisíc podpisů, přesné číslo ještě nevíme, ale bezesporu bude patřit mezi ty kandidáty, kteří požadované podmínky nesplnili,“ řekl nám jiný zdroj z Ministerstva vnitra ČR.

Zítko patří k nejviditelnějším dezinformátorům, na Facebooku ho sledují desítky tisíc lidí. Zítko jim například v jednom z videí tvrdil, že Ukrajinci v podzemí Černobylu věznili v řetězech děti a odebírali jim orgány. Dlouhodobě také šíří konspirační teorie o proticovidových vakcínách, které podle něj obsahují virus HIV. Zítko také prodává za desítky tisíc korun fén, který údajně udělá z obyčejné vody vodu studánkovou.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.