Sociální sítí Facebook se šíří smyšlený příběh, který se měl údajně stát Jitce Valáškové (na FB jako Jitka Valinka) v Brně – Bystrci. Mělo dojít k údajnému napadení lidmi ukrajinské národnosti, paní měl někdo okrást o peníze a prý mohlo dojít i k znásilnění. V příběhu je uvedeno, že na místě byla Policie České republiky, ale následně žena v diskuzi vypověděla, že až nyní vše nahlásila na policii, ačkoliv prý slyšela policisty mluvit, že věc nevyšetří. A začala tvrdit, že policisté vůbec na místě nebyli a vše řešila po telefonu.

Žena následně v diskuzi řekla, že ani není schopná určit, zda pachatelé mluvili rusky nebo ukrajinsky. Policie České republiky nám potvrdila, že nedisponuje žádným záznamem o údajném loupežném přepadení v Brně – Bystrici v posledních dnech. Nejstarší záznam o takovém přepadení je ze začátku března. Odmítá také, že by takto zásadní čin nevyšetřovala. Podle policistů také policie šetří každé podobné telefonické oznámení a je nesmyslem, že by ji někdo takto odbyl. Zvláště pokud by se jednalo o oznámení od záchranářů.

V příběhu jsou naprosto zřejmé velké nesrovnalosti. Údajně poškozená navíc verze příběhu neustále mění. Vždy, když jí lidé upozorní na ony nesronalosti. Incident se měl stát v úterý 3. května, na policii se obrátila až v sobotu 7. května po napsání příběhu na Facebook. Příběh kvůli mnohým nesrovnalostem považujeme za nedůvěryhodný a varujememe před jeho šířením. 

Pojďme si celý příběh projet ve screenshotech:


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.