#Jsmetu je dobrovolnická platforma, která se snaží v komentářích na sociálních sítích vyvracet dezinformace, přinášet fakta a usměrnit debatu. Zasahuje tam, kde vládne hysterie na základě předsudků, nepotvrzených informací nebo nepravdivých zpráv. „Iniciativa vznikla původně ve Švédsku. Její zakladatelkou je Mina Dennert, která byla tenkrát podrobena mnoha útokům v online světě i v reálném životě. Ale podařilo se jí okolo sebe sdružit asi 75 tisíc lidí, kteří proti dezinformacím a lžím na internetu každý den aktivně bojují. A to se snažíme také,“ říká mluvčí iniciativy Jakub Dostál.

Platforma #Jsmetu nikoho necenzuruje, nenahlašuje. Snaží se vstupovat do debat a příspěvky přínosné pro věcnou diskuzi koordinovně  označovat „To se mi líbí“, což v praxi způsobuje, že Facebook tyto komentáře považuje za relevantní. To však nepochopili lidé ze skupiny JsmeTu Original 1984, kteří v platformě vidí zásah do svobody slova. Kromě údajného boje za svobodu slova je spojují konzervativní hodnoty a odpor k multikulturalismu, liberalismu a neziskovým organizacím. Jak si následně ukážeme, jedná se o osoby, které mají blízko k Trikoloře (nebo přímo hnutí dělají koordinátory), dále o odštěpence od Svobodných a lidi z islamofobních iniciativ a dezinformační scény. Jejich trolling spočívá v ukradení haštagu #Jsmetu, pod kterým píšou nesmysly nebo nenávistné příspěvky a tím se originální platformu snaží znevěrohodnit. Koordinují se ve skupině JsmeTu Original 1984 a veřejné výstupy publikují na stejnojmenné stránce.

 Představme si proto některé hlavní aktéry této trollingové skupiny:

Hlavou skupiny je Jan Pop z Dolní Lukavice na Plzeňsku. Energetik ve společnosti Vodárna Plzeň a.s. kandidoval ve sněmovních volbách v roce 2017 za hnutí Referendum o Evropské unii. Jeho zakladatelem je politik František Matějka, který v minulosti působil ve Straně svobodných občanů. Jan Pop na kandidátce získal 11 preferenčních hlasů s výsledkem 0,08 % v Plzeňském kraji a se stejným výsledkem celorepublikově. O hnutí náš web psal například v souvislosti s dokumentem Pryč z EU, který pro Františka Matějku vyrobil bývalý redaktor ČT, TV Nova a mediální poradce Tomia Okamury Stanislav Brunclík. Kromě toho Jan Pop má ještě živnost na pojišťovací a makléřskou činnost.

Petr Chaloupek vedle Václava Klause mladšího

Jedním z moderátorů je Petr Chaloupek. Jedná se o aktivního člena strany Svobodných. Invalidní důchodce a bývalý policista cizinecké policie na Letišti Václava Havla v Praze kandidoval například v komunálních volbách za uskupení Hradec srdcem a rozumem + Svobodní, které získalo 12,48 % hlasů, zastupitelem se však nestal. Údajně se řídí mottem: „Co nechceš, aby ti jiní činili, nečiň ty jim. Jak chcete, aby lidé jednali s vámi, tak jednejte vy s nimi.“ Zda trolling a parazitování na jménu celosvětově známé iniciativy odpovídá danému heslu, na to si už každý dokáže odpovědět sám.

Dalším moderujícím je Lenka Tara Klímková, která patří mezi známé trolly na internetu. V roce 2017 byla na konferenci ENF v Praze, kterou pořádalo hnutí SPD Tomia Okamury.  Ve volbách do evropského parlamentu byla na kandidátce Alternativy pro Českou republiku Kláry Samkové. Klímková i s celým hnutí propadla, když získala 83 preferenčních hlasů a hnutí celkově 0,49 % hlasů. Aktuálně si však našla zalíbení v hnutí Trikolóra. Byla i jako host na ustanovujícím sjezdu Trikolóry.

Lenka Tara Klímková na sjezdu Trikolóry

Mezi aktivní členy skupiny patří i Lenka Brčková. Ta je přímo krajskou koordinátorkou hnutí Trikolóra pro Plzeňský kraj. Jak upozorňuje Hlídač státu, byla sponzorem strany Svobodných s dary přesahujícími 100 000 Kč. Dále se angažuje ve státní firmě (předsedkyně dozorčí rady ve Stodské nemocnicí, a.s.) a ve třech soukromých firmách. Tyto firmy získaly od státu od roku 2016 celkem tři smlouvy v celkové výši 1 mil. Kč.

Zdá se, že obecně lidé z hnutí Trikolóra si našli zalíbení v trollení lidí s jiným názorem. Těmto trollům totiž nejde o to přinášet do diskuzí nějaký názor, ale co nejvíce zdiskreditovat platformu #Jsmetu. Mezi členy trollingové skupiny patří i například předsedové odborných komisí hnutí Václava Klause mladšího. Lze jmenovat například Norberta Hlaváčka, který vede odbornou komisi pro místní rozvoj a rovněž Lumíra Němce, který má na starosti obranu. K Trikolóře se přidal i další člen skupiny David Nepimach. Tento zlínský podnikatel, který patřil k vůbec nejbližším spolupracovníkům známého protiislámského aktivisty Martina Konvičky, získal díky vlivu podnikatele a senátora Ivo Valenty přední místo na zlínské kandidátce Strany soukromníků, svobodných a nezávislých. Nyní zřejmě našel zalíbení v Trikolóře. V skupině najdeme i další členy Trikolóry, jako Miroslava Šifaldu nebo Jiřího Vyhnalíka, který za Trikolóru publikuje i na Parlamentních listech (1, 2). 

Velmi aktivní je ve skupině i Petr Rajský z Kozojed, působící v dezinformační rádiu Svobodný vysílač. O něm nedávno psal náš web  jako o člověku, který šíří hoax o údajné spolupráci otce Mikuláše Mináře s StB.

Mezi další aktivní trolly patří Ondřej Höppner. O jeho smutném příběhu si můžete přečíst zde. Ten našemu webu v minulosti vyhrožoval i soudy. Chybět nemohou ani Petr Hampl nebo Jana Volfová.

Vazby na dezinformační scénu má i Marek Kočí (Mára Kočí). Ten byl velmi aktivní v kampani Hynka Blaška do Evropského parlamentu. „Naopak profil „Mára Kočí“ ukazuje na reálného uživatele, včetně soukromých fotografií. Jeho šestnáct příspěvků se zmínkou o generálu Blaškovi získalo 2143 sdílení. Podobně profil „Marek Kočí“, odkud se příspěvky sdílely 236krát,“ psal o něm HlídacíPes.org.

Promo skupině dělá například Ondřej Tesárek, který je znám jako youtuber Bratříček. Ten například ve videu nepravdivě tvrdil, že troll komunita, které pomáhá, se nechová na síti agresivně a sprostě. Bez důkazů také obvinil skupinu #Jsmetu z toho, že nahlašovali jeho profil na Facebooku. „Šíří se pomluvy o tom, že naše skupina zrušila – vaporizovala – profil Bratříček. Nic takového jsme neudělali, a ani nikdy udělat nechtěli. Mimochodem, každý kdo se na sociálních sítích pohybuje, pochopí, že nemáme žádné nadstandardní vztahy s Facebookem a nic takového není v našich silách. Cílem naší skupiny je sdružovat lidi, kteří chtějí debatovat slušně a na základě faktů. Žádný jiný cíl nesledujeme,“ zareagovala skutečná iniciativa.

Dalším angažovaným trollem je mladý aktivista František Kubásek, který se neúspěšně snaží prosadit i jako video bloger. Kromě projektu Stop-multikulti.cz byl administrátorem iniciativy Islám v ČR nechceme, která je dosud monitorovaná ministerstvem vnitra jako extremistické hnutí. Dále zaštiťuje stránku Organizace proti multikulturnímu fanatismu a Skutečně nekorektně. I on je znám šířením hoaxů.

Posledním aktivistou, o kterém se zmíníme, je Leoš Tomíček z Hluboké nad Vltavou.  Jeho otec je viceprezident pro jaderné projekty ve společnosti Rusatom Overseas.

Skupina jeden “nálet” podnikla i na náš Facebook. A protože jsme věděli, že jde o koordinovanou akci a trollům nejde o to diskutovat o obsahu článku, došlo k blokování. Ostatně tak si představuje svobodu slova i Václav Klaus mladší, vzor mnoha členů.  „Já jsem zablokoval asi tak 16 lidí, možná míň, za dobu existence mé stránky (na Facebooku). Lidí, kteří jsou za to placení a chodí tam vysírat každý příspěvek, tak ty jsem na své stránce zablokoval,“ řekl v pořadu časopisu Reflex.

Někdy příště popíšeme, jak skupina funguje a vyvrátíme lži o údajné neagresivitě a slušném komentování. Podíváme se totiž přímo do skupiny. Na závěr tedy pár ochutnávek, jak se svolávají třeba proti zvolené předsedkyni TOP 09 Markétě Pekarové Adamové nebo jaký názor mají na Václava Havla.

Jak funguje trollí skupina #Jsmetu Original 1984? Více v článku zde.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.