Neskutečně nestoudnou lež si vymysleli o Mikuláši Minářovi, respektive jeho otci, konspirátoři Michal a Petr. Jde o Petra Rajského z Kozojed a Michala Drabika. Ti vystupují v pořadu konspiračního rádia Svobodný vysílač CS a provozují youtubový kanál, na kterém vystupuje třeba známá postava dezinformační scény Jiří Černohorský.

Tito dva šíří šílené teorie. Náš web psal například o údajném napadení v Nečtinách. Nyní si vymysleli, že otec aktivisty Mikuláše Mináře byl ve svazcích StB. „Týdeník Respekt zjistil, že otcem Mikuláše Mináře je hospodský z Vodňan. My jsme zjistili, že František Minář, hospodský z Vodňan je evidován ve svazcích StB,“ šíří v jenom videu. „Spis agenta “Střelce” naznačuje, že otec Mikuláše Mináře mohl být předán StB k řízení jiné tajné službě východního bloku, možná STASI. Spis agenta StB nejvyšší kategorie A “Karla Hláška” dokazuje, že otec Mikuláše Mináře podnikal v objektu, o kterém rozhodoval jeho soused, agent StB,“ vymyslel si Petr Rajský v druhém videu. Tyto choromyslné teorie začal šířit i web Tadesco. Rajský tento nesmysl šíří i na Facebooku v textu začínající „ve věci podivných vztahů Mikuláše Mináře k bývalým příslušníkům StB.“

Obvinit kohokoliv ze spolupráce s StB je jednoduché. Rajský si našel, že v knihách StB figuruje František Minář, otec Mikuláše Mináře. Problém však je, že být zanesený v knihách StB v žádném případě neznamená, že s nimi dotyčná osoba spolupracovala. V knihách byli vedeni i lidé, kteří byli jen vyslýcháni. U Františka Mináře je poznámka Signální svazek SI.

„Signální“ svazek byl zakládán „ve stádiu prověrky signálu, za účelem potvrzení nebo vyvrácení podezření z trestné činnosti“. Jinými slovy, otec Mikuláše Mináře byl podezřelý ze spáchání nějakého protistátního činu. „StB ho předvolala k výslechu kvůli protistátním vtipům v hospodě,“ doplnil pro náš web Mikuláš Minář. Sám Rajský informuje, že na otce Mikuláše Mináře vedla StB spis od patnácti let. V tu dobu asi těžko mohl komukoliv donášet, a naopak to dokazuje, že byl sledován kvůli protistátní činnosti. Nesmysly ohledně STASI už jsou absolutním bludem Rajského.

 „Mě vyhodili v roce 1982 ze zemědělské fakulty. Podepsal jsem petici proti rozmístění raket a pak k vyloučení stačilo jedno usnutí na semináři, když jsem na něj přišel z nějakého tahu. Estébáci mě zvali na výslechy i kvůli ‘protistátnímu’ vtipu, který jsem jednou řekl v hospodě. Proto klukovi fandím v tom, co dělá. Byli tak se sestrou vychováni, chodili do skautu,“ řekl František Minář pro týdeník Respekt. Otec František Minář provozuje na vodňanském sídlišti bar s bowlingem.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.