Nedávno náš web upozornil na poněkud zvláštní web Ondřeje Höppnera. Bývalý úspěšný bulvární novinář se na něm snížil k teoriím, které jsou podobné například webu Aeronet nebo Tadesco. Namátkou. Jeho web zcela vážně spekuluje, že Angela Merkelová je dcerou Adolfa Hitlera. Co, že se narodila o devět let po smrti říšského vůdce. Hraje si také s myšlenkou, že se prý spolek Milion chvilek chystá ostřelovat demonstranty na podzimní demonstraci, aby uspořádal puč. Tričko zakladatele Mikuláše Mináře srovnává s nacistickou uniformou a tvrdí, že Milionu chvilek jde o prolomení Benešových dekretů. V nadpisu svého článku nazval zřejmě budoucí předsedkyni Evropské komise velitelkou německého Wehrmachtu. Ve skutečnosti byla přitom Ursula von der Leyenová ministryní obrany. Německé ministerstvo obrany řídí činnost Bundeswehru, Wehrmacht byl zrušen v roce 1945.

Höppner nám po zveřejnění našeho článku poslal e-mail, ve kterém nás žádá o odstranění textu a hrozí soudem. Odpovědí samozřejmě bylo, že obrátit se na soud má plné právo a že si na obsahu článku trváme. Ačkoliv v e-mailu nám například tvrdí, že Angelu Merkelovou nenazval dcerou Adolfa Hitlera, sám si na svém webu upravil závěr svého článku. Místo věty: „Může to být celé nesmyslná konstrukce, shoda okolností – nebo završení velkého iluminátského plánu. Ostatně zda v sobě nosí Angela Kasnerová – Merkelová genetický materiál Adolfa Hitlera, je z hlediska současných problémů vlastně nepodstatné“ napsal, že: „Je to zřejmě celé nesmyslná konstrukce…“. Bohužel pro něj existuje internetový archiv.

Höppner nás v mailu také nařknul, že mu upravujeme heslo na Wikipedii. To samozřejmě není pravda, na to opravdu nemáme čas. Nejpodstatnější však je, že po zveřejnění editace se někdo několikrát snažil nové informace, částečně ozdrojované naším článkem, odstranit. Administrátoři internetové encyklopedii proto museli článek zamknout. Upozorňují také, že heslo v původní verzi „mělo znaky reklamy, politické agitace, propagace, sebepropagace apod.“

Podle e-mailu se také Höppner stydí za svou práci pro hnutí Tomia Okamury. Zatím co na Wikipedii měl několik měsíců informaci, že „vytvořil volební noviny pro některé politické subjekty jako SPD (parlamentní volby 2017 a komunální volby 2018,“ nyní už tvrdí, že je „pouze graficky zpracoval podle jasného zadání a s pevně daným textem.“ Inu, není nad názorovou konzistenci.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.