Deník N zveřejnil 15. listopadu 2023 pod názvem „Nový šéf ČT Souček: Odvolání Igora Němce nezvažuji, kdo mi přinesl jeho životopis, komentovat nebudu“ rozhovor s novopečeným ředitelem České televize. Řeč přišla i na Igora Němce, bývalého politika ODS a a šiřitele konspiračních teorií. Deník N se ho ptal na to, zda nový ředitel ČT stojí za obsazením Igora Němce i ve stínu toho, že poskytl rozhovor dezinformačnímu Svobodnému vysílači.

Zveřejňujeme část rozhovoru:

Igor Němec vystoupil v médiích a na akcích dezinformační scény, minulý týden jsme s vámi řešili jeho dvouhodinový rozhovor na Svobodném vysílači.

Pozorně jsem si to poslechl. Slyšel jsem asi hodinu a půl nebo hodinu čtyřicet.

V rozhovoru zazněly výroky Igora Němce o covidu, Evropské unii, o směřování České republiky, o NATO. Reagoval jste, že si s ním budete chtít co nejdřív promluvit. Stalo se už tak?

S Igorem Němcem jsem od té doby mluvil dvakrát, pokaždé to ale bylo na nějaké poradě a na nějaký důvěrnější rozhovor na tohle téma nedošlo. Musím říct, že jeho účast na těch nějakých shromážděních před třemi lety byla i pro mě překvapením. To byly informace, které jsem v době, kdy jsme se domlouvali na jeho působení v pozici vedoucího kanceláře, neměl. Nejsou to věci, se kterými bych mohl souhlasit.

Podobně jako jste se mě ptali na jeho vztah k Pavlu Matochovi, jsem se na názory svých kolegů na covidovou pandemii, Evropskou unii a NATO neptal. Zejména tedy ne těch, kteří nemají přímý vliv na obsah, nebo nejsou tvářemi ČT. Jak už jsem ale říkal, s panem doktorem Němcem na tohle téma budu chtít mluvit.

V tuto chvíli nevidím, kde by se dostal do konfliktu zájmů s něčím, co televize v souvislosti s těmito tématy kdykoliv předtím zastávala. Česká televize není názorové médium, naším úkolem je nestrannost. Znovu říkám: Názory Igora Němce nejsou mými názory, neztotožňuji se s nimi. A v tuhle chvíli ho chci hodnotit podle toho, jak bude naplňovat agendu, kterou jsem mu svěřil, a konkrétní úkoly, které už ode mě dostal hned po svém nástupu 1. listopadu.

Nepoškozuje přesto vystupování na akcích s populisty a extremisty reputaci České televize jako takové?

Zatím to tak nevnímám.

A mohl byste přiblížit, co a jak přesně s ním hodláte řešit? Budete mluvit o jeho předchozím vyjádření, o jeho dalším veřejném vystupování?

Tak jako kdybych se bavil s kýmkoliv jiným z lidí, kteří se kolem mě pohybují a mají výrazně odlišnější názory, než jsou názory moje. Mě vždycky zajímá, kde lidé získali odlišný pohled na věc a do jaké míry to hraje roli v jejich dalším nazírání na věci, které v případě pracovního angažmá mají něco společného s ČT. To mě zajímat bude.

V tuto chvíli nezvažujete, že by Igor Němec ve funkci nepokračoval?

Ne, nezvažuji, je v té pozici ani ne dva týdny.

V roce 2020 Igor Němec v Příčovech (na každoročním srazu proruských politiků a dezinformátorů, pozn. red.) prohlásil, že Česká republika není právní stát.

A zabývali jste se tou argumentací, proč on to tehdy řekl?

Ano, známe argumentaci i kontext.

To s Českou televizí absolutně nemá souvislost. Tam jde o postup členů vlády, kteří vlastně obchází parlamentní proceduru a vznáší námitky vůči vlastním vládním návrhům. Kdybych se měl vyjadřovat k tomu, jestli tohle je nějakým popíráním právního státu, já to v tom tedy nenacházím. Nesdílím názor Igora Němce na to, jestli Česko je, nebo není právní stát.

Lidé ale mohou vnímat paradox, že Igor Němec, který tvrdil, že Česko není právní stát, povede právní úsek ČT.

Právní úsek ČT se nezabývá tím, jestli jsme, nebo nejsme právní stát. Ti lidé reportují generálnímu řediteli, já s nimi probírám jejich právní stanoviska, která jsou pro mě doporučující. Nakonec se pod to vždycky musím podepsat já jako generální ředitel, takže nemám obavu.

Igora Němce jsem se popravdě ještě nestihl zeptat, jestli si stále myslí totéž, co řekl před třemi lety. Každopádně já tenhle názor nesdílím a na právní stanoviska právního útvaru ČT to nemá žádný vliv. Kdyby někdo takovou obavu měl, tak ji mít nemusí, protože by to přese mě stejně neprošlo.

V několika rozhovorech jste mluvil i o dezinformacích. V podcastu Aréna N jste říkal, že byste zvažoval zavedení určitého fact-checkingu v debatách. Z toho vyvozujeme, že dezinformace a nepravdy vnímáte..

Jako problém.

Není to v rozporu s tím, že Igor Němec poskytl dvouhodinový rozhovor Svobodnému vysílači?

Já bych byl zejména rád, a věřím, že Igor Němec to tak také vnímá, že dnes je zaměstnancem ČT a že by se navenek nyní neměl vyjadřovat podobným způsobem a pro média typu Svobodného vysílače.

Musím říct, že mám rád dialog. Bylo by asi dobré, kdybychom si definovali, kde tam shledáváte dezinformace, protože on se tam, pokud si to dobře pamatuji, vyjadřoval k našemu členství v Severoatlantické alianci, v Evropské unii. Nějakým způsobem vykresloval svůj názor na současnou podobu těch institucí a na jejich perspektivu, což já úplně, byť s jeho pohledem nesouhlasím, dezinformačně vyhodnocovat nemůžu, protože to je odlišný pohled na svět, ale neobsahuje zavádějící informace.

A potom je tam část, ve které se rozhovor týkal covidu a úmrtí na covid. Znovu říkám, že jsme neměli čas se o tom bavit, protože můj diář je teď opravdu od rána do večera rozkrájený po půlhodinách. Covidovou část rozhovoru si sám pro sebe vysvětluji tím, že ten rozhovor se odehrává někdy v březnu roku 2020. Ani v té době jsem nesdílel názory, které tam Igor Němec artikuluje. Ale to, že tady existovalo dlouhou dobu přesvědčení, že covid je jenom něco jako chřipka, v březnu 2020 nebyl až tak výjimečný názor. Zkusme se na to podívat tímhle pohledem.

Svobodný vysílač patří k dezinformačním médiím, jak potvrzuje i Nadační fond nezávislé žurnalistiky v novém Media Ratingu.

Tomu rozumím, ale jedna věc je, že poskytnete rozhovor nějakému médiu, a druhá věc, co v tom rozhovoru reálně říkáte. V té době sice neměl důvod se mě ptát, ale kdyby se mě tehdy Igor Němec zeptal, tak bych mu řekl, že bych takovému médiu v jeho pozici rozhovor neposkytoval. Ale já jsem v té době pana Němce neznal a ty věci už vzít zpátky nelze.

Rozhovor s ním vedl Stanislav Novotný, někdejší významný činovník české policie. Nejsem toho schopen a nepřísluší mi vyhodnocovat, na základě čeho se tehdy Igor Němec rozhodl a rozhovor poskytl. Ale znovu říkám, myslím, že tohle je agenda, která se s tou skutečnou agendou ČT a s tím, co ČT dnes řeší a jaké problémy řeší, úplně míjí.

[Konec citace]

Závěr

Jan Souček se zjevně snaží zamlžit skutečnost. Podle něj nevadí poskytnout rozhovor dezinformačnímu médiu, záleží prý na tom, co onen člověk říká. Slušný člověk by si ovšem o Svobodný vysílač obrazně řečeno ani neopřel kolo. Připomeňme, že toto kvazimédium totiž na svém webu nabízí několikadílnou četbu z knihy „Pravé protokoly sionských mudrců“ německého antisemity a nacisty Ulricha Fleischhauera či z publikace soudobého ruského ideologa a fašisty Alexandra Dugina „Velká válka kontinentů“. Možná ale je pro Součka doporučením, že tomuto kvazimédiu poskytl rozhovor i nynější místopředseda Rady ČT Pavel Matocha.

Rozhovor vedl Stanilav Novotný. Ten je podle Součka „někdejší významný činovník české policie“. To sice byl, ale z této pozice jej roku 1994 po roce a půl vyhodil tehdejší ministr vnitra Jan Ruml. Novotný se poté stal ředitelem České křesťanské akademie.

Stanislav Novotný pak v roce 2015 založil spolu se známými prokremelskými aktivisty Petrem Žantovským, Ondřejem Geršlem a Janem Korálem (který je předním českým antisemitou) tzv. Asociaci nezávislých médií, která každoročně uděluje tzv. Krameriovy ceny. Laureáty jsou ponejvíc dezinformátoři, příslušníci prokremelské páté kolony a/nebo exagenti StB, jako například Vlastimil Vondruška, Zdeněk Zbořil (v jeho případě spolu skvěle ladí všechny tři kategorie), Pavel Chrastina, Jan Keller, Gustáv Murín, Ondřej Höppner, Ľubomír Huďo či Ivan Hoffman.

Sám Novotný je také nechutným antisemitou, takže se dobře hodí do Svobodného vysílače. Je proto jen logické, že je rovněž hýčkán Kremlem, jak dokládá fotografie z roku 2015 zveřejněná Romanem Mácou. Stanislav Novotný tehdy spolu s dalšími hvězdami dezinformační scény vyrazil poučit se do Moskvy.


author