Ruská oficiální propaganda se u příležitosti nedávného 75. výročí skončení Druhé světové války v Evropě zaměřila na odhalování údajných fašistů/nacistů v bývalých vazalských státech Sovětského svazu, zejména v Polsku, Česku a Bulharsku. Nejvíce je nám samozřejmě známa kremelská dezinformační kampaň proti místním politikům – Zdeňku Hřibovi, Ondřeji Kolářovi a Pavlu Novotnému. Jako fašisté či nacisté jsou označovány zmíněné tři osoby, potažmo celý český národ (těmto aktuálním ruským lžím o Česku jsme se věnovali opakovaně například zde, zde či zde).

Rusku ovšem zhola nelze věřit upřímnost v tomto boji proti údajnému fašismu. Stačí si připomenout, co jeden z předních kremelských ideologů a protagonista mesianistické ruské myšlenky euroasianismu, Alexandr Dugin, v roce 1994 zveřejnil na filozofickém serveru Arktogea v článku Konzervativní revoluce – třetí cesta:

„Při této příležitosti zbývá dodat, že v rámci nacionálně socialistického režimu existovala jistá intelektuální oáza, ve které pokračoval rozvoj a ve které byla zkoumána koncepce Konzervativní revoluce bez jakéhokoli zkreslování, které bylo nevyhnutelné v jiných, masovějších projevech režimu. Máme na mysli organizaci Waffen SS z jejího intelektuálně-vědeckého, nikoli vojenskopolitického hlediska. Waffen SS a zvláště vědecký sektor této organizace „Ahnenerbe”, „Dědictví předků”, rozpracovávaly ortodoxní projekty konzervativní revoluce.“

Těchto myšlenek se Dugin nikdy nezřekl. Je (zakládajícím) členem Putinova think-tanku Izborský klub, ve velkém rozsahu publikuje články (mimo jiné na webu ruské národovecké televize Cargrad) a natáčí videa.

(Blíže o Duginovi, který je i antisemitou, například v článku Věry Tydlitátové – ta Dugina přiblížila v úryvku ze své připravované knihy zveřejněném 5. 3. 2016 na serveru Tapolitika –, a časopise Dingir, který upozorňuje na Duginovu inspiraci fašismem a nacionálním socialismem.)

V současnosti se v Rusku (dokonce na státní dezinformační televizi RT) objevují i pozitivní hlasy o skutečném fašistovi Mussolinim, na kterém si v Rusku cení, že hájil tradiční hodnoty.

V našem prostředí je příznačné, že se fašistovi Duginovi obdivuje třetiřadý komunistický básník Karel Sýs (který jinak podle tradiční bolševicko-ruské manýry nálepkuje své kritiky jako fašisty – viz zde a zde), že Duginovu knihu Velká válka kontinentů vydal odsouzený antisemita Adam Benjamin Bartoš a dva Duginovy články přebral i web Medias res patřící členu Rady ČTK Petru Žantovskému. (V posledním případě pro jistotu uvádíme i screenshoty ze Žantovského webu, protože již máme zkušenost, že nynější pan radní ihned po zveřejnění kritických článků o sobě začne mazat stopy jako kterýkoli běžný zločinec.)


author