Z dezinformačních webů a projektů je sdílen proslov poslankyně Sary Cunialové (Sary Cunial) na půdě italského parlamentu. Například ze stránky Otevři svou mysl Davida Formánka z Kojetína má video přes 4 tisíce sdílení, projev je také sdílen dezinformačním webem cz24.news, který skrývá svou vlastnickou strukturu a zatajuje tedy, kdo za ním stojí.

Na úvod opět něco k autorce projevu týkající se Billa Gatese, očkování, korupce a současné epidemie COVID-19. Sara Cunialová byla zvolena za Hnutí pěti hvězd, které je samo o sobě považováno za hnutí populistické, antisystémové a euroskeptické. I z něj však byla vyloučena, následně i z poslaneckého klubu, když mimo jiné vakcíny označila za genocidu. Důvodem bylo šíření konspirací ohledně očkování. Za své antivax aktivity byla kritizována i členy strany. „Distancujeme se od iniciativy poslankyně Sary Cunialové při tiskové konferenci. Cunialová si rezervovala místnost zcela nezávislá, aniž by informoval Hnutí pěti hvězd, které si již vyjasnilo postoj k očkování. Ve skutečnosti jsme již několikrát řekli, že M5S je zastáncem povinného očkování a kdo zpochybňuje hodnotu vědy, neodráží naše postoje,“ řekl předseda poslaneckého klubu Francesco D’Uva.

Fact-checking samotného projevu Cunialové vyšel na webu Pagella Politica. Projev se týkal Billa Gatese, očkování, korupce a současné epidemie. Gates podle ní prý pracuje desítky let na plánu depopulace a diktatury.

První část projevu Cunialové obsahuje právě řadu obvinění proti miliardáři a filantropovi Billovi Gatesovi, který je již několik let v centru mnoha konspiračních teorií kvůli jeho angažování v podpoře očkování. Cunialová použila například známou dezinformaci, že Bill Gates předpověděl v květnu 2018, že přijde epidemie z Číny. Bill Gates ve skutečnosti sám o sobě nic nepředpověděl. Citoval jen zprávu Ústavu pro modelování nemocí. Tedy ústavu, který má šíření nejrůznějších nemocí na starosti. Na konferenci v roce 2018 ústav namodeloval tu nejhorší variantu a to, že nějaký virus napadne právě Čínu, jakožto nejlidnatější zemi na světě. Podle této studie v případě pandemie může zemřít až 33 milionů lidí. To však v případě, že zemře každý pátý pacient, což se v případě koronaviru neukazuje, že by tomu tak mělo být… Studie neřeší jakoukoliv konkrétní nemoc. Co se týká práce Univerzity Johna Hopkinse, situace je obdobná. Univerzita ve své práci vůbec neřeší konkrétní virus. Řeší to, jak které země jsou připraveny na případnou pandemii. Kdy k pandemii má dojít vůbec nepředpovídá a není to ani účelem studie.

Podle italské poslankyně Gates desítky let v rámci globální politiky pracuje na plánu depopulace a diktatury s cílem získat nadřazenost v zemědělství, technologii a energetice. Gates prý řekl, že „uděláme dobrou práci s vakcínami, zdravotnictvím a rozmnožováním, dokážeme snížit lidskou populaci o 10-15 %. Svět může zachránit jen genocida.“ Gates nikdy netajil, že růst počtu světové populace není slučitelný se zlepšováním zdravotních podmínek, zejména v nejchudších zemích světa. Bill Gates se domnívá, že k snížení populace nepovedou vakcíny, ale to, že společnost bude zdravější. Jeho domněnka je zaležena na tom, že pokud se lidé v rozvojových zemích budou dožívat vyššího věku a nebude tak vysoká úmrtnost v nižším věku, ženy nebudou mít potřebu mít například osm dětí. Tato myšlenka je založena na tom, že vysoký počet dětí je důsledkem vysoké úmrtnosti. Gatesův pohled na přínos dětské úmrtnosti na růst populace je stále více diskutován ve vědecké literatuře a je stále předmětem diskuse. Pagella Politica také upozorňuje, že reálný základ má jen první věta citovaného projevu. Větu o genocidě nikdy Gates neřekl.

Není samozřejmě ani pravdou, že Gates se svými vakcínami dokázal sterilizovat miliony žen v Africe. Výrok pravděpodobně vychází ze stížnosti, která byla zveřejněna 7. října 2014 na Konferencí katolických biskupů v Keni. Ta vznesla obavy ohledně složení tetanové vakcíny použité národní vládou. Kampaň za očkování proti tetanu v Keni byla sponzorována Unicef ​​a Světovou zdravotnickou organizací (a v roce 2010 byla financována nadací Bill & Melissa Gates Foundation v hodnotě 10 miliony dolarů). Obvinění z „nucené sterilizace“ byla zamítnuta a vyrácena jak keňskou vládou, tak WHO a Unicefem. Unicef označil obvinění biskupů za „dezinformace“. Informace o tom, že vakcína proti tetanu obsahuje stopy látky hCG, jsou totiž nepravdivé a jsou nepochopením výzkumu, který byl provedeným v Indii v roce 1994 za účelem vývoje „vakcíny proti těhotenství“, tedy starilizační vakcíny. Ve skutečnosti se v této „vakcíně“ hormon hCG (přirozeně přítomný v lidském těle) kombinoval s proteinem podobným toxinu tetanu. Není ovšem samozřejmě pravda, že samotná tetanová vakcína má sterilizační účinek.

Gates měl podle nesmyslného projevu také způsobil epidemii obrny, která v Indii ochrnula 500 tisíc dětí. Podívejme se na fakta: na jedné straně Gates podporoval kampaň za eradikaci dětské obrny v Indii (cíl dosažený v březnu 2014, jak bylo oznámeno Světovou zdravotnickou organizací). Podle WHO je teoreticky možné, že vakcíny způsobují kontrakce u paralytické poliomyelitidy, avšak hypotéza je velmi nepravděpodobná (jeden případ na každých 2,7 milionu dávek). Údaje týkající se ochrnutí „500 000 dětí v Indii“ spojené s vakcínou jsou však zcela vymyšlené: údaje WHO se týkají pouze 7 případů dětské obrny odvozené od vakcíny v letech 2000 až 2017 v Indii, proti desítkám milionů očkovaných dětí každý rok.

A jak je to se sterilizujícími GMO potravinami produkované Monsantem? Je pravda, že nadace Bill & Melinda Gates Foudation koupila 500 000 akcií americké nadnárodní zemědělské biotechnologické společnosti Monsanto v roce 2010 za účelem boje proti nedostatku potravin v nejchudších zemích světa. Bill Gates byl vždy velkým zastáncem využívání GMO v zemědělství, zatímco Monsanto je největším producentem geneticky modifikovaných semen na světě. Je pravda, že společnost Monsanto v minulosti provedla výzkum „sterilizujících semen“. Tedy geneticky modifikovaných tak, aby se plodiny při každé sklizni nemnožily a společnost je držitelem patentu. Sterilizace se však týká plodin, nikoliv lidí. Společnost se navíc v roce 1999  veřejně zavázala tuto technologii nekomercializovat a v tomto ohledu neprovádět další výzkumy. Samotná sklizeň nikdy nebyla prodána ke konzumaci.

Další vyvrácená tvrzení si přečtěte na webu Paggela Polittica.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.