Iluminát, manipulátor, či dokonce potenciální vrah. Tak označují dezinformační média Billa Gatese – zakladatele společnosti Microsoft. Gates přitom skrz svou nadaci podporuje miliardami dolarů různé zdravotnické projekty. Aktuálně například díky jeho podpoře vyhlásili v několika dalších afrických zemích dětskou obrnu za vymýcenou.

Bill Gates se díky svým obchodním úspěchům zařadil mezi nejbohatší lidi světa. Tvůrce jednoho z prvních programovacích jazyků si na počítačích postavil celou svou kariéru. Stál u zrodu společnosti Microsoft – a i díky němu se počítače rozšířily mezi běžnou populaci. Gatesův majetek se odhaduje na 100 miliard dolarů. Spolu manželkou je však mimořádně aktivní jako filantrop. Založili charitativní organizaci a dlouhodobě pomáhají dětem a dospělým po celém světě. Od finanční podpory na vzdělávání menšin, až po financování výzkumu vakcín proti AIDS, dětské obrně či spalničkám.

Vyvinul koronu, aby zredukoval obyvatelstvo

I přesto se však stal cílem urážek ze strany trollů a konspirátorů. Výmysly o jeho zlověstných plánech zredukovat populaci kolovaly internetem dlouhá léta. S příchodem koronaviru se však trollové stali ještě kreativnějšími.

Nejnověji Bill Gates prý plánuje očipovat lidi na celém světě. Podle ruských zdrojů měli globalisté v plánu očipovat velkou část populace pod záminkou vakcíny proti novému koronaviru. Tohoto bludu se chytil i bývalý poradce současného amerického prezidenta Roger Stone a jmenovitě z čipování obvinil Billa Gatese. Vakcína je stále v nedohlednu, ale tomuto hoaxu věří podle průzkumu YouGov až 28 % Američanů.

V návaznosti na vakcínu proti koronaviru SARS-CoV-2 se objevily mnohé hoaxy. Gates měl tak údajně přiznat, že vakcína zabije 700 000 lidí – i to se ovšem ukázalo jako hloupost. Ve videu, kde Bill Gates diskutoval o možných nežádoucích účincích, pracoval s hypotetickým odhadem. Řekl, že pokud bude mít jakákoliv vakcína 10 000 vedlejších účinků, nežádoucí účinky by se mohly projevit maximálně u 700 000 lidí.

Konspirační teorie nebujely pouze na internetu – prodraly se až do italského parlamentu. Video, ve kterém poslankyně Sara Cunialová obviňuje Gatese z vyvražďování a žádá o jeho prošetření před Mezinárodním trestním tribunálem za zločiny proti lidskosti, se stalo v průběhu pár dní virálním. Gates měl být podle ní členem Centra pro globální populační redukci. Nic takového však neexistuje.

Jiné zdroje zase označují Gatese za tvůrce koronaviru, který prý vyvinul a rozšířil prostřednictvím svých konexí v tzv. deep state . Jde o údajné seskupení, které se snaží podkopávat oficiálně instituce USA a následně je nahradit. Něco na způsob Hydry z Avenger nebo Spectre v Jamesi Bondovi.

Teorii „Gates = tvůrce koronaviru“ rozšířila zkomprimovaná vědkyně Judy Mikovitsová. Ta není ve vědecké komunitě tak uznávaná, jak by si představovala a za své neúspěchy viní ostatní a vytváří konspirace.

Proti Gatesovi se také měla v Německu konat hromadná demonstrace. Lidé na videu, které se objevilo na sociálních sítích, údajně protestují proti Gatesově sterilizaci a masové redukci populace. Agentura Reuters však tento hoax vyvrátila – ve skutečnosti šlo o video natočené v Polsku v roce 2017, kdy lidé protestovali proti vládním justičním reformám.

Hoax o tom, že Bill Gates chce ovládat lidi prostřednictvím čipů, se objevil již v roce 2014. Gates se spolu s vědci pokoušel vyvinout mikročip, který by usnadnil ženám přístup k antikoncepci. Následně by se technologie mohla využívat i na jiné látky. Cílovou skupinou byly ohrožené komunity v Africe, které nemají běžně přístup k lékům, což by tak snížilo úmrtnost a zmírnilo dopady chudoby. Inovativního objevu se již tehdy chytil konspirační portál Infowars a obvinil tak Gatese z manipulace lidí a špehování. V Indii měla zase Gatesova nadace paralyzovat tisíce dětí, zatímco testovala vakcínu proti obrně. I to se ukázalo jako hoax.

Ďábel Gates i v našich končinách

Dezinformacím a hoax o Billu Gatesovi uvěřili lidé i v našich končinách. Za své ďábelské (a hlavně vymyšlené) počiny si tak vysloužil bezpočet urážek či neslušných přirovnání. Český komunistický politik Miroslav Kavij ho například přirovnal k druhému Hitlerovi.

Teorii čipování na Slovensku prezentoval i Marián Kotleba. Ten ve svém videu představil několik absurdních propojení s biblí a varoval tak před vakcínami na koronavirus (o čemž jsme již psali zde). Všechny tyto konspirační teorie mají za následek jednu věc – zásadně ztěžují boj proti koronaviru.

Bill Gates se i navzdory všem obviněním nadále pokouší vyvinout vakcínu, která by zachránila statisíce životů. Když se mu to podaří, čeká ho ještě těžší zkouška – přesvědčit populaci, že stojí za to ji využít.


Shrnutí vyšlo původně na webu Antipropagada.sk. Napsala ho Eva Húsková.