V tomto týdnu světem proletělo konspirační video z dílny vědkyně a autorky konspiračních knih Judy Mikovitsové. Jednalo se o video s názvem Plandemic. Respektive, stále se šíří, ale v menším měřítku, protože z velkých sociálních sítí bylo staženo. V češtině ho stále šíří například projekt Otevři svou mysl Davida Formánka z Kojetína. Více jsme o projektu psali zde. Kromě toho video můžeme v několika kopiích nalézt stále na Facebooku.

Na úvod něco k autorce videa. Judy Mikovitsová je bývalá vědkyně, která se proslavila svými podvody. V roce 2009 byla Judy Mikovitsová vědeckou ředitelkou Whittemore Peterson Institute (WPI) se zaměřením na syndrom chronické únavy. Tehdy zveřejnila studii, která byla původně považována za vědecký průlom a článek o ní byl zveřejněn například i v prestižním vědeckém časopisu Science. Její tým údajně prokázal souvislost mezi nově objeveným retrovirem nesoucí zkratku XMRV (xenotropní virus podobný viru myší leukemie) a syndromem chronické únavy (CFS), což naznačovala, že CFS je způsoben retorovirem. Jednalo by se o průlom, protože nikdo dosud s jistotou neví, co syndrom chronické únavy způsobuje.  1. července 2011 vydali redaktoři časopisu Science „prohlášení o obavách“ o pravdivosti článku Judy Mikovitsové. 14. října 2011 vydali autoři prohlášení o částečném stažení její práce a konečně 23. prosince 2011 redaktoři prestižního vědeckého časopisu stáhli dokument v plném rozsahu. Důvodem bylo to, že se souvislost mezi virem XMRTV (a MLV) a syndromem chronické únavy (CFS) se v dalších studiích neprokázala, respektive u mnoha pacientů trpících CFS se neprokázalo nakažení retroviry. Nejen na základě toho byla propuštěna z Whittemore Peterson Institutu (WPI) a na konci svého působení se dopustila i krádeže notebooků a dalších materiálů z institutu WPI. Od té doby publikuje nejrůznější konspirační teorie o očkování. Vymyslela si například teorii o svém zadržení za krádeže. Její nepravdivou verzí bylo, že prý byla zatčena kvůli tomu, že objevila smrtící virus „dodávaný“ do těla očkovacími látkami. Více si můžete přečíst v angličtině na fact-checkingovém webu Snopes.com.

Pozornosti se Judy Mikovitsové dostalo opět nyní, v souvislosti s dokumentem Plandemic. Už v dubnu tvrdila, že koronavirus byl prý „způsoben špatným kmenem vakcíny proti chřipce, který byl v oběhu mezi lety 2013 a 2015“. Video bylo zkontrolováno mnohými vědci, žurnalisty i projekty kontrolující fakta. Například profesor David Gorski si prohlédl video a pro svůj web poznamenal, že „množství nesmyslů, dezinformací a spikleneckých teorií ve videu dosahuje epických rozměrů.“ Konkrétní tvrzení byla fakticky zkontrolována webovou stránkou Maldita.es nebo PolitiFact.

Takže postupně. Judy Mikovitsová například tvrdí, že vakcína proti chřipce zvyšují riziko výskytu koronaviru. Skutečné studie však dokazují opak. Mezi očkováním proti chřipce a zvýšeným rizikem pozitivního testování na jiné respirační viry nelze stanovit příčinou souvislost.

Mikovitsová také tvrdí, že očkovaní lidé mají nejpravděpodobnější závažný průběh nemoci COVID-19, protože jejich imunitní systém je poškozen a nefunkční. „Máme imunitní systém vytvořený bohem a pokud nebudeme očkováni (…), nebudeme mít vážná onemocnění,“ tvrdí. I to je samozřejmě lež. Vakcíny jsou ve skutečnosti jedním z velkých pokroků v moderní medicíně. Spolu s antibiotiky, antiseptiky, zvýšenou hygienou a kontrolou (dezinfekcí) vody je to jedna z nejúčinnějších metod záchrany životů. Například díky úspěšným očkovacím kampaním prakticky vymizely neštovice. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) jsou vakcíny bezpečné a všechny ty, které jsou schváleny, jsou „podrobeny přísným testům v různých fázích klinických hodnocení, a i po jejich uvedení na trh jsou pravidelně kontrolovány“.

Podle Mikovitsové také „koronaviry“ nevydrží ve venkovním prostředí (na různých površích) déle než hodinu. I to je lež. Podle studie zveřejněné v lednu 2020 mohou tyto viry přežít na neživých površích jako je kov, sklo nebo plast, až po dobu 9 dnů „ačkoli mohou být účinně odstraněny dezinfekcí povrchu.“

Konspirační teoretička také ve videu tvrdí, že s virem bylo manipulováno a pochází z laboratoře. Článek vědeckého časopisu Nature publikovaný 17. března uvádí, že genetické složení koronaviru, dokumentované vědci z několika organizací pro ochranu veřejného zdraví, nenaznačuje, že byl laboratorně změněn. Místo toho mají vědci dvě věrohodná vysvětlení původu viru: přirozený výběr u zvířecího hostitele a přirozený výběr u člověka poté, co virus „přeskočil“ ze zvířat na člověka. „Naše analýzy jasně ukazují, že SARS-CoV-2 není laboratorním konstruktem nebo záměrně vytvořený virus,“ píše se v článku. Mikovitsová také tvrdí, že virus SARS-CoV-2 je vlastně změněnou podobou viru SARS, který známe více jak 10 let. Podle vědců však mají viry pouze 79 % genetickou podobnost. Nový koronavirus je více geneticky podobný jiným koronavirům než SARS.

Jak již bylo napsáno, video pomalu mizí ze sociálních sítí. „Naznačovat, že kvůli nošení roušky byste mohli onemocnět, by mohlo způsobit bezprostřední ohrožení (zdraví), video tudíž odstraňujeme,” uvedl zástupce Facebooku. „Rychle odstraňujeme nahlášený obsah, který porušuje naše zásady komunity, včetně obsahu, který zahrnuje lékařsky nepodložená doporučení ohledně Covidu-19,” oznámil YouTube.

Zdroje a více informací:

PolitiFact

Maldita.es

Snopes.com

BuzzFeed.News

Wikipedie v angličtině

ČTK


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.