Právnička Jana Zwyrtek Hamplová postoupila ve svém senátní obvodě do druhého kola. V druhém kole senátních voleb se utká s nominantkou hnutí ANO Lucií Pluhařovou, která v obvodu zvítězila. Hamplová tak překvapivě těsně porazila dosavadní senátorku Šárku Jelínkovou z koalice SPOLU, která získala o 230 hlasů méně. Využila tak roztříštěnosti vládní koalice. Svého kandidáta totiž v obvodě postavilo i hnutí STAN. Rudolf Seifert ztratil na Hamplovou 600 hlasů. Jana Zwyrtek Hamplová je známá dezinformacemi o opatřeních proti pandemii COVID-19 i o aktuální situaci. Otazníky vyvolává i její povědomí o právu, chtěla totiž podat na tvůrce seznamu dezinformátorů hromadnou žalobu, ta však podat v českém právu nejde. Autor navíc není znám a soud rozhodně není od toho, aby tvůrce zjišťoval. Jindy Hamplová vyzývala na svém Facebook české velvyslance v zahraničí k podání právního paskvilu ohledně údajného pašování migrantů.

Neuspěli naopak kandidáti strany PRO. Zdravotní sestra Petra Rédová, která byla chybně představována jako zdravotní sestra z brněnské JIP, skončila s 8 % až pátá. Tomáš Nielsen skončil v Jihlavě třetí, přičemž získal 12 % a za druhou Nagyovou zaostal o téměř 19 %. Čtvrtý v Praze 6 skončil Petr Vacek, který získal necelých 10 %. Čtvrtý také s přibližně 10 % skončil v Mělníce Ivan Noveský. Až šestý skončil v Ústí nad Labem Jaroslav Telecký, kterého si  bral za nástupce prokremelský politik Jaroslav Doubrava. Hana Zelená skončila v Ostravě třetí. PRO neuspěla ani na komunální úrovni. Například v Plzni její kandidátka získala kandidátka 2,07%.

Neuspěl ani Robert Vašíček v Praze 11, když skončil předposlední se ziskem ani ne 3 %. Podobně skončil i Ctirad Musil, který ve svém obvodě skončil poslední. Z kandidátů SPD se do druhého kola dostala jen Eva Chromcová na Karlovarsku. Druhá v Mostě skončila dosavadní senátorka Alena Dernerová, která bojovala na půdě senátu proti očkování.

V komunálních volbách uspěl v Bílině například bývalý vůdce DSS Tomáš Vandas, který se svým hnutím získal necelých 7 %. Do pražského magistrátního zastupitelstva poprvé nakoukne SPD s Trikolorou, když získali 5,16% hlasů a 3 zastupitele. Obecně SPD využila nespokojenosti občanů s vládou a ve většině měst a obcí posílila.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.