Na sociálních sítích se šíří aktualizovaný seznam dezinformátorů. Osobně neznáme autora seznamu a náš vztah k takovým aktivitám je neutrální. V této souvislosti však je zajímavé sledovat reakce lidí, kteří v tabulce figurují. Například „právnička roku 2019“ Jana Zwyrtek Hamplová se chystá na autora podat hromadnou žalobu. Bohužel pro ni však náš právní systém nic jako hromadná žaloba (zatím) nezná.

 „Pomalu vzniká myšlenka hromadné žaloby odborníků z tohoto kolujícího přehledu, aby se autor nebo autoři museli jmenovaným písemně omluvit a uhradit finanční satisfakci,“ píše právnička. A protože se může jednat až o desítky osob, mohlo by autora toto dílo přijít na statisíce až miliony.

Hromadná žaloba, anglicky class action, je institut, který se etabloval především v zemích common law, nicméně aktuální vývoj jasně ukazuje, že bude plnit důležitou roli i v právních řádech států kontinentálního práva. V českém prostředí jsou hromadné žaloby stále známy spíše z amerických seriálů právního zaměření než z tuzemských soudních síní. Zákon o hromadné žalobě zatím neexistuje.

V aplikaci Xmind se v sobotu 10. září objevila Mapa české dezinformační scény, přinášející přehled řady osob i subjektů, jež byly nebo jsou z různých důvodů označovány za dezinformátory, rozčleněných do profesních skupin.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.