Advokátka, ředitelka vzdělávací společnosti a politička Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová vyzývá na svém Facebook české velvyslance k podání právního paskvilu. „Pane velvyslanče, podejte v Německu a v Itálii jménem České republiky na aktivistku Carolu Racketeovou, pašující do EU nelegální migranty, trestní oznámení za zvlášť závažné trestné činy,“ vyzývá v statusu, který má za několik hodin tisíce sdílení. Žádá také po velvyslancích podání trestního oznámení na všechny osoby, které ji nominovaly na jakékoli ocenění včetně Nobelovy ceny, za schvalování jejích trestných činů.
Je velice smutné, že advokátka nezná základní fakta. Už poněkud zarážející je, že Hamplová nevyjmenovala, jakých závažných činů se měla Racketeová dopustit. Tak v prvé řadě, italská prokuratura už vyšetřuje jednatřicetiletou Carolu Racketeovou a podezírá ji z pašeráctví (1, 2). Podávat tedy další oznámení v době, kdy orgány činné v trestní řízení už konají je zbytečné.
Co se týká onoho údajného schvalování trestné činnosti, jako právnička by měla vědět, že schvalování trestních činů se většinou týká jen velmi závažných činů, tzv. zločinů. Tedy, takto to platí v České republice. V Německu jsou striktně vyjmenovány trestné činy, které je trestné schvalovat. Jsou to trestné činy vyjmenované v § 138 Trestního zákoníku Spolkové Republiky Německo a několika dalších činů. Jedná se například o vraždu, vlastizradu či terorismus. Ničeho takového se Carolina Racketeová nedopustila, ač si o jejím činu můžeme myslet cokoliv. Itálie dokonce nic jako „schvalování trestného činu“ ve svém trestním zákoníku nemá. Zná pouze podněcování k trestnému činu (Článek 414). Nominace na Nobelovu cenu určitě není podněcování.
Bohužel advokátka zneužívá své autority a plete hlavu lidem, kteří právu až tak nerozumí. Říká se tomu populismus.